فایل صوتی صحبت‌های ترامپ درباره «طرح حمله به ایران» منتشر شد

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 144101

رسانه‌های امریکایی فایلی صوتی از دونالد ترامپ؛ رییس جمهور پیشین این کشور را منتشر کرده‌اند که ظاهرا در آن تصدیق می‌کند که یک سند محرمانه مربوط به ایران را در اختیار دارد و درباره آن با حاضران صحبت می‌کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان فایل صوتی سخنان دونالد ترامپ؛ رییس جمهور پیشین امریکل درباره سند محرم طرح حمله به ایران را منتشر کرد.

در این فایل دونالد ترامپ از سندی چند صفحه‌ای صحبت می‌‎کند که به ادعای او موضوع آن «حمله‌ای احتمالی به ایران» است.

سی‌ان‌ان گزارش داده که این فایل صوتی در ماه جولای تابستان ۲۰۲۱ ضبط شده و آقای ترامپ در آن درباره سند محرمانه پنتاگون در رابطه با «طرح حمله به ایران» صحبت می‌کند.

در این فایل صوتی شنیده می‌شود که آقای ترامپ به سندی اشاره می‎کند که او آن را «بسیار محرمانه» می‌خواند.

سی‌ان‌ان اولین رسانه‌ای بود که این فایل صوتی دو دقیقه‌ای را نشر کرد.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان این فایل صوتی مربوط به مصاحبه‌ای در جولای ۲۰۲۱ است که آقای ترامپ با افرادی انجام داده که بر روی خاطرات مارک میدوز رییس دفتر سابق او کار می‌کردند.

آقای ترامپ در ابتدای فایل به اتهام مارک میلی؛ رییس پیشین ستاد ارتش امریکا اشاره می‌کند و می‌گوید که «من می‌خواستم به ایران حمله کنم. شگفت‌انگیز نیست؟».

سپس ترامپ ادامه می‌دهد که «یک دسته بزرگ اوراق دارم که الان به چشمم آمد. نگاه کن».

در ادامه این مکالمه ترامپ ادعا می‌کند سند مورد بحث طرح حمله احتمالی به ایران است. پس از آن آقای ترامپ می‌گوید این طرحی بود که «آنها به من ارائه دادند. اون و وزارت دفاع بودند که این را به من ارائه دادند.»

اواسط جوزا نیز شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا در یک گزارش اختصاصی به نقل از منابعی که نام نبرده گفته که دادستانی فدرال یک فایل صوتی از جلسه تابستان ۲۰۲۱ را به دست آورده که در آن دونالد ترامپ؛ رییس جمهور سابق امریکا اذعان می‌کند که یک سند محرمانه پنتاگون در مورد طرح حمله احتمالی به ایران را نگه داشته است.

این گزارش سی‌ان‌ان درباره طرح پنتاگون برای حمله احتمالی به ایران به یک گزارش نیویورکر ارجاع داده بود.

نیویورکر در گزارش خود نوشته بود در ماه‌های پس از انتخابات سال ۲۰۲۰، جنرال مارک میلی؛ رییس ستاد ارتش، بارها علیه حمله به ایران هشدار داده و گفته بود که نگران آن است که ترامپ «ممکن است درگیری تمام‌ عیاری را به راه بیندازد که موجه نبود» و از ترامپ خواسته بودند به چنین اقدام تندی دست نزند.

سی‌ان‌ان در آن زمان، تاکید کرده بود که هنوز فایل صوتی را نشنیده؛ اما چند منبع آن را توصیف کرده‌اند و یکی از این منابع گفته بود که بخش مربوط به سند ایران «حدود دو دقیقه» است و منبع دیگر گفته بود که این موضوع بخش کوچکی از یک گفتگوی طولانی‌تر است.

آقای ترامپ پیشتر در ماه جاری در ارتباط با جابجایی صدها سند محرمانه، از جمله فایل‌های مربوط به اسرار اتمی و طرح‌های نظامی امریکا، با ۳۷ اتهام فدرال روبرو شد. آقای ترامپ، که نامزد انتخابات ۲۰۲۴ است، هرگونه تخلفی را رد می‌کند.

در ادعانامه‌ای که دادستانی فدرال امریکا علیه رییس جمهور سابق تنظیم کرده به این فایل صوتی اشاره شده است.

اکنون به نظر می‌رسد در فایل که سی‌ان‌ان آن را منتشر کرد و سایر رسانه‌ها هم به آن دست یافته‌اند آقای ترامپ اذعان می‌کند که این سند را پیش از ترک کاخ سفید از حالت محرمانه خارج نکرده بود.

ترامپ در طول فایل صوتی با اشاره به سند «طرح حمله به ایران» می‌گوید «به عنوان رییس جمهور می توانستم آن را از حالت طبقه بندی خارج کنم» و ادامه می‌دهد که «الان نمی‌توانم. محرمانه است.»

این فایل صوتی که در جریان دیداری در باشگاه گلف دونالد ترامپ در بدمینستر نیوجرسی ضبط شده، از شواهد مهمی توصیف می‌شود که جک اسمیت؛ بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا به دست آورده است.

گفته‌های آقای ترامپ درباره سند محرمانه «طرح حمله به ایران» می‌تواند خلاف اظهارات او باشد که گفته بود تمامی این اسناد از حالت محرمانه خارج شده‌اند.

آقای ترامپ هفته گذشته در مصاحبه با فاکس‌نیوز نشان دادن اسناد محرمانه به افرادی که مجاز به مشاهده آن نیستند را رد کرد. در این مصاحبه او درباره محتوای این اسناد گفت «هیچ سندی وجود نداشت. آنها صرفا حجم عظیمی از اسناد و چیزهایی مربوط به ایران و چیزهای دیگر بود.»

بربنیاد گزارش‌ها در این فایل صوتی آقای ترامپ در حال صحبت با یک ناشر و یک نویسنده است که روی نوشتن کتاب خاطرات مارک مدوز؛ رییس دفتر سابقش کار می‌کنند. به نظر می‌رسد آقای ترامپ در حال تکذیب ادعاها درباره طرح او برای حمله به ایران است.

این فایل ظاهرا ادعای آقای ترامپ دایر بر اینکه اسناد محرمانه را پیش از ترک قدرت از حالت طبقه‌بندی خارج کرده بود یا اینکه از داشتن آنها بی‌خبر بوده را تضعیف می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟