غم و اندوه چه تفاوتی با افسردگی دارد؟

  • انتشار: ۸ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 40395

به گزارش خبرگزاری اطلس، از واژه های مختلفی می توان در رابطه با غم و اندوه استفاده کرد، واژه هایی مانند آزار، ترس، دلشکستگی، صدمه ،غمگینی، افسردگی، ناامیدی، احساس تنهایی، اضطراب، ناراحتی و غیره. تمام این احساسات پاسخی به وضعیت منفی درونی فرد هستند.

ناراحتی نیز اغلب نتیجه ی احساسات دیگری مانند خشم، استرس، گناه، غم، اضطراب، و یا ناامیدی می باشد. گاهی هم ممکن است حسی آنقدر قوی باشد که شما متوجه آن هم نشوید. حس غم و اندوه را چگونه متوجه می شوید؟ در این حالت ممکن است از نظر جسمی نیز تحت تاثیر قرار بگیرید مثلاً دچار معده درد و سردرد شوید و یا اینکه قادر به بخوابیدن نباشید و اندوه شاید احساس های منفی درونی تان را نیز تحت تاثیر قرار دهد مثلاً احساس خستگی و ناامیدی می کنید و یا منزوی می شوید.

اما تشخیص غم و اندوه و تشخیص اینکه غمگین هستید یا نه نیز نشان از سلامتی پایدار شما دارد. ناراحتی ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد، زندگی مملو از موقعیت‌هایی است که ممکن است شخص را ناراحت کنند:

مشکلات در خانه (مثلا خشونت یا دعوای خانوادگی)

مشکلاتی که در مدرسه یا سرکار پیش می‌آید و یا فشارهایی که از آنجا به فرد وارد می شود.
اجاره نشینی
از دست دادن یک دوست
بیمار بودن یا مراقبت از بیمار
تغییرات شیمیایی در بدن) بعد از استفاده از دارو)
تغییر در اندیشه های خود ( به عنوان مثال ،ایجاد تفکری نامناسب مانند خود درگیری مطلع شدن در مورد برخی موضوعات جاری).
هنگامی که با این شرایط مواجه می شوید، ممکن است در مورد احساس غم و اندوه خود نگران شوید، و این کار هم می‌تواند حال شما را بدتر کند.

تفاوت غم و اندوه با افسردگی
غمگینی به این معنا نیست که دچار افسردگی شده اید. اما اگر خلق و خوی فرد در روند زندگی و عملکردش تأثیر منفی داشته باشید ممکن است دچار افسردگی نیز شده باشد.

تفاوت های اصلی بین غمگینی و افسردگی بالینی مربوط به علت تغییر خلق و خو و مدت زمانی است که این روند ادامه دارد. اگر این احساس به اتفاقی که اخیرا رخ داده مربوط است، مانند: شکست در یک رابطه، احتمالاً احساس غم و اندوه می کنید.

اما اگر این اتفاق مربوط به چند ماه پیش بوده و هنوز همان حالت ها را دارید احتمالا دچار افسردگی شده باشید و بهتر است به روانپزشک مراجعه کنید.

در اینجا تفاوت غم و اندوه با افسردگی را بررسی می کنیم:
غم و اندوه:

بخش جدایی ناپذیری از زندگی شما می باشد اما پایدار نیست.

واکنشی نسبت به ناراحتی است اما ایجاد نگرانی نمی کند.

ناراحتی به وسیله خنده و رضایت سنجیده می‌شود، وقتی فرد شاد نباشد، دچار ناراحتی خفیف است.

حسی است که افکار منفی به دنبال دارد اما معمولاً شامل خودکشی نمی شود.

افسردگی:

حساسیت  طولانی مدت ( بیش از دو هفته) و ناراحتی شدید و علایم دیگر. این علایم ممکن است شامل بی خوابی، کم انرژی بودن، مشکلات تمرکز، بدبینی ، ناامیدی، افکار خودکشی و مسائل مربوط به اشتها باشند.
علل پیچیده ای دارد که ممکن است شامل اجزای ژنتیکی و بیولوژیکی باشد. ممکن است فرد آسیب ببیند یا دچار تنش روانی شود که باعث تغییر قابل توجه ای در وزن و یا اختلال در خواب فرد می شود.
از نظر روانی دردناک است و می تواند زندگی را تغییر دهد.
وقتی فرد به روانشناس مراجعه کند سوالاتی در اختیارش قرار داده می شود که مشخص می کند، فر دچار افسردگی شده یا خیر.
به خاطر داشته باشید که…

هر کسی ممکن است غمگین شود،ناراحتی به این معنا نیست که فرد دچار افسردگی شده است.
اگر بیش از دو هفته حالت ناراحتی و غمگینی ادامه پیدا کند و فرد دیگر علاقه‌ای به انجام کارهای روزانه خود نداشته باشد، در این صورت باید نگران شود و به روانشناس مراجعه کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟