معرفی چند غذای آبکی خوشمزه و مفید/ چرا برخی افراد غذای آبکی دوست ندارند؟

  • انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 76206

شاید برای همه ما پیش آمده باشد که وقتی خودمان یا یکی از اعضای خانواده مریض می شود به غذای آبکی روی می آوریم تا زودتر حال خودمان یا مریض مان خوب شود.

غذای آبکی را بسیاری از خانواده ها دوست دارند ولی عده ای هم اصلا آن را به عنوان غذای اصلی نمی توانند جایگزین کنند.

غذاهای آبکی برای سلامتی و دستگاه گوارش بسیار مفید اشت و هضم آن نیز راحت تر است. توصیه ما به کسانی که مشکل گوارش دارند این است ک حتما به غذای آبکی روی بیاورند. در این مطلب لیستی از غذاهای آبکی برای شا عزیزان آورده ایم تا هر وقت خدای نکرده خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان مریض شدند یا همینجوری هوس غذاهای آبکی کردید آن را تهیه کنید و از خودنش لذت ببرید.

غذای آبکی

لیستی از انواع غذای آبکی

انواع سوپ ها، رایج ترین غذای آبکی

سوپ بلغور، سوپ مرغ، سوپ جو، سوپ ورمیشل، سوپ سبزیجات و … به احتمال زیاد وقتی هر کدام از ما دچار سرماخوردگی ساده می شویم و به پزشک مراجعه می کنیم اولین نسخه ای که پزشک برای ما تجویز می کند منع از غذاهای پر چرب و انواع ترشی ها و روی آوردن به غذای آبکی از جمله سوپ می باشد.

ممکن است برای خیلی از افراد این غذای آبکی ناخوشایند باشد ولی مجبور هستید برای مدتی این غذاها را میل کنید تا بهبودی کامل یابید چون هر کدام از این سوپ ها سرشار از مواد مغذی است و انواع ویتامین ها در آن نهفته است.

سوپ یکی از بهترین غذهای آبکی برای هر فرد مریض و بیمار می باشد؛ غذایی خوشمزه که به انواع مختلف می توان آن را تهیه کرد. سوپ از جمله غذاهای آبکی است که طرفداران زیادی دارد و مخصوصا در فصل سرما و شب و روزهای سرد زمستان بر سر خیلی از سفره ها خودنمایی می کند.

در ماه مبارک رمضان هم این غذای آبکی و خوشمزه میهمان بسیاری از خانواده ها است و همچنین در بسیاری از رستوران ها به عنوان پیش غذا استفاده می شود.

آش دوغ

آش دوغ نیز یکی از غذاهای آبکی بسیار خوشمزه می باشد که طرز تهیه آن نیز بسیار آسان است. این غذای آبکی برای بسیاری از بیماران توصیه می شود. حتی به طور معمول خیلی از خانواده ها به عنوان غذای اصلی نیز سر سفره خود از این غذای آبکی خوشمزه استفاده می کنند.

آش رشته

آش رشته از جمله غذاهای آبکی دیگری است که به عنوان غذای اصیل ایرانی بسیار مورد استفده قرار می گیرد. آش رشته بین مردم طرفداران زیادی دارد و در اکثر مواقع بر سر سفره بسیاری از ایرانینان خودنمایی می کند.

این غذای آبکی نیز برای بهبود بیماران مفید می باشد چون سرشاز از حبوبات، سبزی، مواد مغذی، سیر و پیاز که خاصیت ضد عفونی کنندگی دارذد می باشد.

اشکنه

اشکنه غذای آبکی بسیار خوشمزه ای است که در تمام ایران مخصوصا در مشهد طرفداران زیادی دارد. اشکنه را می توان به انواع مختلف درست کرد مثل اشکنه پیاز، اشکنه سیب زمینی، اشکنه سیب زمینی پیاز که رایج ترین اشکنه بین خانواده ها است و اکثرا آن را درست می کنند.

انواع اشکنه در مزره غذاهای آبکی بسیار مفید و البته راحتی است و طرز تهیه آن بسیار ساده می باشد. همچینن خواص فراوان نیز دارد. این غذا بسیار خوشمزه و لذیذ است و بیشتر در هوای سرد و پاییزی و در فصل زمستان طبخ می شود.

شله مشهدی

شله مشهدی یکی از غذاهای ابکی بسیار لذیذ مخصوص مشهدی های عزیز است. شاید دهان تان با شنیدن نام شله مشهدی آن بیفتد به خصوص مشهدی های عزیز که می دانند شله مشهدی چه غذای خوشمزه ای است.

مشهدی ها عاشق شله مشهدی هستند هر چمد شله مشهدی غذای آبکی به نظر می رسد و شاید فکر می کنید با خوردن آن سیر نمی شوید ولی مواد تشکیل دهنده آن سرشار از پروتئین، گوشت و حبوبات است.

این غذای آبکی خوشمزه بیشتر در ماه مبارک رمضان و ایام محرم توسط مشهدی ها تهیه می شود، چون طرز تهیه آن خیلی سخت و زمان بر است و معمولا نمی شود در تمام ایام سال آن را درست کرد.

مردم مشهد این غذای را با نان و سبزی و نوشابه مصرف می کنند و به عنوان غذای اصلی بر سر سفره ها واقعا معرکه است.

به شما پیشنهاد می کنیم که اگر سفری به مشهد مقدس داشتید حتما این غذای خوشمزه و لذیذ را امتحان کنید.

آبگوشت (دیزی)

همه ما این غذای آبی خوشمزه را می شناسیم و همیشه از خوردن این غذای لذیذ لذت می بریم. آبگوشت غذای آبکی است که طبخ آن بسیار راحت است. این غذای آبکی خوشمزه در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد و حتی توریست هایی که به ایرا نمی ایند نیز به شدت تمایل به خوردن این غذا پیدا می کنند.

دیزی با نان سنگک و دوغ و سبزی بی نظیر می شود. مضاف بر اینکه این غذا بسیار مفید است و سرشار از انرژی است.

غذای آبکی

چرا برخی افراد غذای آبکی دوست ندارند؟

ممکن است در خانواده شما هم فردی باشد که اصلا غذاهای آبکی را دوست نداشته باشد. ممکن است این فرد غذاهای آبکی را اصلا به عنوان غذا حساب نکند و بگوید با غذای آبکی اصلا سیر نمی شویم و تا وقتی غذاهایی مثل پلو نخورند انگار که اصلا غذا نخورده اند.

شاید دلیل اصلی که خیلی ها غذاهای آبکی را دوست ندارند این است که غذاهای آبکی آنها را سیر نمی کند و اگر هم به صورت موقت سیر شوند خیلی زود دوباره گرسنه خواهند شد.

ذکر این نکته ضروری است که خوب است کسانی که قصد کم کردن وزن دارند بیشتر از این نوع غذاها استفاده کنند زیرا این نوع از غذاها کم کالری، سالم و مفید هستند و زیاد خاصیت چاق کنندگی ندارند. همچنین می توان از غذاهای آبکی به عنوان پیش غذا استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم حتما این مطالب را هم ببینید؛ مطمئنا از دیدن آنها ضرر نخواهید کرد!

غذاهای نفخ دار را بهتر بشناسیم + چند راه درمان خانگی نفخ

لیست خرید مواد غذایی ماهانه؛ یک لیست خوب نیمی از یک خرید خوب است!