علمای شیعه با معاون نخست‌وزیر طالبان درباره تأمین امنیت محرم صحبت کردند

  • انتشار: ۲۰ سرطان ۱۴۰۳
  • سرویس: امنیت و حوادثسیاست
  • شناسه مطلب: 186884

هم‌زمان با انتقادات از وضع محدودیت بر مراسم عزاداری شیعیان در محرم از سوی طالبان، شورای علمای شیعه با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان دیدار کرده است.

در خبرنامه‌ی ارگ که شب گذشته (سه‌شنبه، ۱۹ سرطان) درباره‌ی این دیدار منتشر شده، آمده است که علما و متنفذان اهل تشیع در مورد برگزاری بهتر مراسم عاشورا و تأمین امنیت آن صحبت کرده و در این خصوص پیشنهادات شان را با معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان شریک کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، معاون سیاسی نخست‎وزیر طالبان گفته است که در مورد پیشنهادات علمای شیعه غور خواهد شد.

او خاطرنشان کرده است که به‌خاطر تأمین امنیت قابل اطمینان مراسم عاشورا، ادارات امنیتی دست به کار شده‌اند و «هموطنان در این رابطه هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند».

طالبان در برخی از ولایت‌ها بر مراسم عزاداری محدویت وضع کرده‌اند. این گروه عزاداران را از نصب پرچم در سطح شهر، حضور در جاده‌ها و مکان‌های عمومی منع کرده‌ و گفته‌اند که مراسم عزاداری فقط باید در داخل مساجد شیعیان برگزار شود. این محدودیت با انتقاداتی مواجه است و منتقدان این اقدام طالبان را نقض آزادی مذهبی می‌دانند.

در خبرنامه‌ی ارگ به نقل از علمای شیعه آمده است که مردم هزاره و اهل تشیع تلاش‌های طالبان در راستای امنیت را تقدیر می‌کنند و ادارات مربوطه در زمان ضرورت با آنان همکاری کرده و صدای آنان را شنیده‌اند.

به نقل از خبرنامه، علما و متنفذان قومی شیعه و هزاره افزودند که افغانستان پس از جنگ در حال ثبات و تحکیم نظام اسلامی است.

آنان همکاری مردم را در این مرحله مهم دانستند و گفته‌اند که مردم با طالبان به‌صورت کامل همکار هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟