عجیب‌ترین زبان‌هایی که در دنیای امروز وجود دارند

  • انتشار: ۷ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 111541

در جهان بیش از ۷ هزار زبان وجود دارد و بیش از دو هزار و ۴۰۰ مورد از آن‌ها در خطر نابودی قرار دارند. با وجود این حجم از تنوع در تعداد زبان ها، اما نیمی از جمعیت جهان، فقط با ده زبان با یکدیگر صحبت می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع صد‌ها زبان وجود دارند که ما چیزی از آن‌ها نشنیده ایم. اگر به زبان علاقه دارید و به دنبال یادگیری زبان دوم هستید ممکن است این مطلب به شما کمک کند که متوجه شوید زبان چقدر پویا است.

در دنیا ۵۰۰ میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، اما باز هم انگلیسی زبانی نیست که بیش از همه در جهان صحبت می‌شود (ماندرین چینی با بیش از یک میلیارد در صدر است). از جنبه دیگر زبان‌های زیادی هم هستند که کمتر از هزار نفر با آن به ارتباط با یکدیگر می‌پردازند. در ادامه با زبان‌هایی از سراسر جهان آشنا می‌شوید که هنوز هم افرادی با آن به صحبت می‌پردازند.

زبان آرچی

در لبه دریای خزر در جنوب روسیه، روستایی کوچک به نام آرچیب وجود دارد که جمعیتی حدود هزار و ۲۰۰ نفر طبق بعضی آمار‌ها حتی کمتر و تقریبا ۹۰۰ نفر جمعیت دارد که به این زبان صحبت می‌کنند. جمیعتی که به اندازه کافی هست تا این زبان درسال‌های آینده نابود شود. جمعیت کم کسانی که به این زبان صحبت می‌کنند آن را منحصر به فرد کرده، اما دلیل آنکه آن را در این لیست آورده ایم چیز دیگری است. فعل‌های این زبان را متناسب با موقعیت‌های مختلف می‌توان به یک میلیون و پانصد شکل صرف کرد.

یوپیک

کلمه یوپیک برای اشاره به یک خانواده ۵ زبانه توصیف می‌شود که ساکنان سیبری و آلاسکای غربی به آن صحبت می‌کنند. هر یک از این زبان‌ها از جهاتی مشابه، اما در برخی موارد هم متفاوت اند. برای مثال اگر دو نفر از دو منطقه مختلف با یکدیگر صحبت کنند متوجه حرف‌های یکدیگر نمی‌شوند، اما ساختار مشابه باعث می‌شود که با یک مکالمه ابتدایی بتوانند صحبت کنند. این زبان چند ترکیبی است و واژه‌هایی طولانی با معنای مشخص دارد. برای مثال واژه tuntussuqatarniksaitengqiggtuq، به معنی «هنوز دوباره نگفته بود که داشته می‌رفته شکار گوزن» است.

زبان پاونی (Pawnee)

وقتی صحبت از زبان‌های چند ترکیبی می‌شود، خیلی‌ها به یاد زبان پاونی می‌افتند که زبان بومی‌های آمریکایی است. آن‌ها ۹ حرف مصوت و ۸ حرف صمت دارند، اما چندین کلمه دارند که بیش از ۳۰ هجا دارند. در واقع کمتر پیش می‌آید که جمله‌ای حداقل یک کلمه با ۱۰ هجا نداشته باشد. این زبان به سرعت در حال نابودی است. البته این زبان از سوی برخی افراد استفاده می‌شود، اما جوانتر‌ها معمولا به جایز زبان پاونی، انگلیسی می‌آموزند. از این رو احتمال می‌رود این زبان هم در چند سال آینده نابود شود.

سنتینلی (Sentinelese)

زبان سنتیلنی‌ها به دلیل غیرمعمولی در این لیست قرار گرفته. در واقع چیز زیادی از این زبان مشخص نیست. در این دنیا که تقریبا تمامی سرزمین‌ها اکتشاف شدند، هنوز جزیره‌ای در اقیانوس هند وجود دارند که هیچ فرد خارجی تاکنون روی آن قدم نداشته است و اگر هم گذاشته، زنده نمانده است تا آن را تعریف کند. مردمان این جزیره با غریبه‌ها میانه خوشی ندارند و به هرکسی که به آن‌ها نزدیک شوند تیر پرتاب می‌کنند.

سیلبو گومرو

زبان سیلبو که در لا گومرا (جزیره‌ای در اسپانیا) صحبت می‌شود، شاید یکی از منحصر به فرد‌ترین و زیبا‌ترین زبان‌های عصر مردن را ببینیم. با وجود اینکه این زبان اصوات و افعال پیچیده‌ای دارد، زبانی ساده است و در واقع یک زبان سوتی است که از سوت برای ارتباط استفاده می‌شود. هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد، این سوت‌ها از نظر صدا و لحن متفاوت اند. این روشی ارتباطی بسیار کاربردی است و به مردم کمک می‌کند با وجود موانعی مثل دره‌ها از فاصله با یکدیگر ارتباط بگیرند.

زبان خوسایی

بر خلاف به دیگر موارد ذکر شده در این لیست زبان خوسایی به وسیله مردمان زیادی به کار برده می‌شود. خوسایی یکی از زبان‌های رسمی کشور آفریقای جنوبی است و ۷٫۹ میلیون نفر گویشور دارد. خوسایی نیز مانند دیگر زبان‌های خانواده بانتو یک زبان نواختی است یعنی لحن بیان واژه‌ها معنی آن‌ها را عوض می‌کند به همین دلیل هر کلمه می‌تواند چندین معنی داشته باشد. البته این زبان طی سال‌ها با زبان‌های دیگری مثل انگلیسی و آفریقای ترکیب شده است.

منبع:Listverse

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟