طی کمتر از یک ماه حدود ۶۰ هزار مهاجر اهل افغانستان از پاکستان برگشته‌اند

  • انتشار: ۱ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 157663

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که پس از تعیین ضرب‌الاجل یک‌ماهه برای خروج مهاجران غیرقانونی از پاکستان، ۵۹ هزار و ۵۶۱ مهاجر افغانستانی به کشورشان بازگشته‌اند.

پاکستان به مهاجران غیرقانونی تا اول نوامبر مهلت داده است که این کشور را ترک کنند.

در همین حال رادیو پاکستان نوشته است که در مجموع ۵۹ هزار و ۵۶۱ مهاجر افغانستانی تا اکنون بازگشته که این «تأثیر مثبتی بر منطقه خواهد داشت».

این رسانه افزوده است که کمیسیون امور پناهندگان افغانستان تسهیلات مناسبی را برای تسهیل بازگشت به شهروندانش انجام داده است.

همچنین به‌نوشته‌ی رادیو پاکستان، نیروهای امنیتی پاکستان نیز برای بازگشت ایمن شهروندان افغانستان به‌طور فعال در مرز مشغول هستند.

تصمیم پاکستان برای اخراج مهاجران و پناه‌جویان افغانستان با انتقادهای نهادهای حقوق بشری مواجه است. فعالان حقوق بشر از پاکستان می‌خواهند که در تصمیم خود تجدید نظر کند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک بیانیه‌ی مشترک گفته‌اند که تصمیم پاکستان برای اخراج مهاجران غیرقانونی، بر بیش از ۱.۴ میلیون شهروند افغانستان تأثیر می‌گذارد، از جمله بسیاری از آنان که به‌دلیل نگرانی‌های جدی ناشی از نقض حقوق بشر و بحران بشردوستانه در افغانستان به‌دنبال امنیت و محافظت به پاکستان گریخته‌اند.

این کارشناسان در مورد خطر بازگرداندن شهروندان افغانستان، از جمله بسیاری از خانواده‌ها، زنان و کودکان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند بسیاری از آنان در معرض آسیب‌های جبران‌ناپذیری چون نقض جدی حقوق بشر در کشورشان مواجه خواهند شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟