طالبان: همراهی زنان با بیماران زن در شفاخانه‌ها غیرشرعی است!

  • انتشار: ۱ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سلامت
  • شناسه مطلب: 125481

به‌دنبال ممنوعیت ورود زنان بدون «محرم شرعی» به مراکز صحی در ولایت غزنی توسط ریاست امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان، این گروه همچنین در این ولایت گفته‌اند که همراهی «زن بیمار» توسط «زن دیگر خانواده» به این مراکز «غیراخلاقی» و «غیرشرعی» است.

روزنامه اطلاعات روز به نقل از یک منبع معتبر صحی در غزنی نوشته است که مسئولان محلی طالبان در ولسوالی مقر این ولایت به تمامی داکتران دستور داده‌اند تا از معاینه و تداوی «زنان بیمار که توسط زنان دیگر خانواده» به شفاخانه منتقل می‌شوند، خودداری کنند.

این منبع تأکید کرده است که این دستور طالبان افزون بر ولسوالی مقر در تعداد دیگر از ولسوالی‌های غزنی هم تطبیق می‌شود.

همچنین در اطلاعیه‌ای که از سوی کمیسیون ارشاد، جلب و جذب گروه طالبان به داکتران در ولسوالی مقر فرستاده شده، آمده است: «طوری که به شما بهتر معلوم است، بیشتر بیماران زن به مراکز صحی مناطق‌شان خودسرانه و بدون محرم شرعی می‌روند. بعضی اوقات [هم] زنان سالم خانواده به همراه زنان بیمار می‌روند که یک عمل غیرشرعی و غیراخلاقی است.»

در اطلاعیه از داکتران خواسته شده است که از تشخیص بیماری و تداوی بیماران زنان بدون «محرم شرعی مرد» خودداری کنند.

همچنین کمیسیون ارشاد، جلب و جذب گروه طالبان از مردم خواسته است که مانع ورود زنان بدون محرم شرعی مرد به شفاخانه‌ها و کلینک‌ها شوند و به هیچ وجه به آنان اجازه‌ی ورود به مراکز صحی را ندهند.

گروه طالبان تأکید کرده است با کسانی که از این دستور سرپیچی کنند، برخورد اصولی می‌شود.

با این حال این گروه از داکتران در غزنی خواسته است که مریضان بدون همراه را هم نپذیرند.

ریاست امر به معروف و نهی از منکر این گروه در غزنی قبلا ورود زنان بدون «محرم شرعی» به مراکز صحی را در شهر غزنی ممنوع کرده بود.

مسئولان امر به معروف و نهی از منکر طالبان در غزنی استدلال کرده‌اند که «گشت‌وگذار زنان بدون محرم شرعی در بیرون از خانه، از جمله در کلینک‌ها و شفاخانه‌ها» «گناه» محسوب می‌شود.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۲۴ اسد تاکنون طالبان در بخش‌های مختلف بر زنان محدودیت وضع کرده‌اند. بیشتر زنان شاغل از رفتن به کارشان و دختران بالاتر از صنف هفتم هم از رفتن به مکتب محروم شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟