شکایت‌‌ شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کابل

  • انتشار: ۳ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 169823

شماری از پایتخت نشینان بار دیگر از بهای بلند مواد سوخت به ویژه چوب شکایت می‌کنند و می‌گویند که بهای یک خروار چوب از ۸ هزار به ۱۲ هزار افغانی افزایش یافته‌است.

به نقل از طلوع نیوز، این باشنده‌های کابل از حکومت طالبان خواستار کاهش بهای مواد سوخت در پایتخت هستند.

پایتخت نشینان می‌گویند که آنان در فصل سرما با چالش‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و توان تامین سوخت با بهای بلند را ندارند به ویژه که باگذشت یک ماه بهای مواد سوخت تا ۴ هزار افغانی افزایش را داشته است.

سعدالله باشنده کابل گفت: «خواست ما از دولت این است که به بهای چوب و زغال‌سنگ توجه کنند چون در جامعه افرادی فقیری مانند من وجود دارد که توانایی خرید چوب را ندارد باید قیمت آن مناسب شود و ما بتوانیم آن را بخریم».

خال محمد باشنده دیگر کابل می‌گوید: «یک بخاری چقدر زغال می‌سوزاند! قیمت این را ما از کجا کنیم. این از خارج نمی‌آید، بل‌که از خاک خود افغانستانی ها است. ما و شما از افغانستان هستیم باید نرخ را پایین بیاورند».

هم‌زمان با این، فروشنده‌های مواد سوخت در پایتخت می‌گویند که خرید چوب برای آنان قیمت تمام می‌شود و ناگزیر به فروش دوباره آن به بهای هستند.

اجمل دکان‌دار گفت: «اگر قیمت چوپ برای ما به قیمت مناسب تمام شود؛ ما هم به قیمت مناسب به‌فروش می‌رسانیم. چوپ سیر ۱۳۰ افغانی برای ما تمام می‌شود ما مجبور می‌شویم تا سیر ۱۴۰ به‌فروش برسانیم. چون ما مالیه و هم‌چنان کرایه زیاد پرداخت می‌‌کنیم ما هم این کرایه را پوره نمی‌توانیم».

خدا داد دکان‌دار دیگر گفت: «قیمت چوپ خوب ماه گذشته در خانه هشت هزار افغانی بود که بنام چوپ بی‌پوست یاد می‌شود. حالا برای ما یازده هزار و پنج‌صد تمام می‌شود ما مجبور می‌شوم که به قیمت ۱۲۰۰۰ بفروشیم».

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی طالبان گفت: «درخت کم شده جنگل کم شده بخاطر جلوگیری از قطع جنگلات چوب را باید ما نگزاریم که انتقال شود برای سوخت بلکه باید از راه‌های بدیل چون گاز و دیگر مواد سوخت استفاده شود به همین دلیل قیمت چوب بلند است».

این در حالی است که به علت فقر، پرچای‌های برق و بهای بلند مواد سوختی در کشور، شهروندان برای گرم کردن منازل شان از پلاستیک، چرم و سایر مواد استفاده می‌کنند که این کار سبب افزایش آلودگی هوا نیز در پایتخت شده‌است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟