شورای امنیت خواستار گنجانیدن آپارتاید جنسیتی در کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت شد

  • انتشار: ۱۴ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 176687

ونسا فرایزر، رییس جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گوید که آپارتاید جنسیتی که در مورد افغانستان نیز صدق می‌کند، باید به کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت افزوده شود.

فرایزر که نماینده دایم مالتا در سازمان ملل نیز است، روز دوشنبه، ۱۳ حمل به خبرنگاران گفت که وضعیت افغانستان برای شورای امنیت مهم است.

خانم فرایزر افزود که قرار است سازمان ملل روز دوشنبه، ۱۳ حمل به وقت محلی طی نشستی در مورد تدوین اصلاحات و تعدیل در کنوانسیون منع جنایات علیه بشریت بحث کند.

وی خاطرنشان کرد: «آپارتاید جنسیتی دست‌کم در مورد افغانستان صدق می‌کند.»

رییس دوره‌ای شورای امنیت با اشاره به حاشیه راندن زنان از سوی طالبان در افغانستان نیز گفت که این اقدام غیرممکن است.

این مقام ارشد شورای امنیت همچنان تاکید کرد که نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان باید هرچه زودتر تعیین شود.

به گفته وی، تا کنون در این مورد اقدامی صورت نگرفته است.

طالبان مخالف تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان هستند.

این در حالی است که حدود یک‌ونیم ماه پیش نیز کارشناسان سازمان ملل، از جمله دوروتی استرادا تانک، کلودیا فلورس، ایوانا کرستیچ، هاینا لو و لورا نیرینکیندی و همچنان گروه کاری تبعیض علیه زنان و دختران از کشورها خواسته بودند که «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان را باید به‌عنوان «جنایت علیه بشریت» بشناسند.

آنان در ماه حوت گذشته در بیانیه‌ای با تاکید بر وضعیت زنان و دختران در افغانستان زیر سلطه طالبان، گفته بودند که چالش‌های روز افزون جهانی ایجاب می‌کند تا آپارتاید جنسیتی به‌عنوان جنایت علیه بشریت شناخته شود.

کارشناسان هشدار داده بودند که در افغانستان، فرمان‌ها، سیاست‌ها و رفتار طالبان یک سیستم نهادینه شده از تبعیض، ستم و سلطه بر زنان و دختران است که به آپارتاید جنسیتی تبدیل می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟