سیگار: طالبان از کمک‌های مالی امریکا به بخش آموزش در افغانستان سود می‌برند

  • انتشار: ۲۹ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 157378

اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که طالبان به صورت غیرمستقیم از کمک‌های مالی امریکا به بخش آموزش در افغانستان سود می‌برند.

در گزارش جدید این نهاد به تازگی منتشر شده آمده است که طالبان از جمله با ایجاد سازمان‌های غیردولتی تقلبی و نفوذ و اخاذی از سازمان‌های آموزشی، از این کمک‌ها سود می‌برند.

یکی از مسئولان یک سازمان غیردولتی فعال در افغانستان به سیگار گفته است که طالبان همچنین این نهادها را مجبور می‌کنند که هواداران این گروه را استخدام و کالای مورد نیاز خود را از شرکت‌های تحت کنترل این گروه خریداری کنند.

سیگار همچنین گفته است که طالبان از طریق دریافت مالیه از افراد شاغل در سازمان‌های دریافت کننده‌ی کمک‌های آموزشی امریکا، دریافت قبض آب، برق و مالیه‌ی کالاهای که توسط این سازمان‌ها خریداری می‌شود، از این کمک‌ها سود می‌برند.

یکی از مسئولان یک سازمان غیردولتی دیگر به سیگار گفته است که طالبان شهروندان افغانستان را که از امریکا حمایت مالی در بخش آموزش دریافت می‌کنند، هدف قرار می‌دهند و از آن‌ها تحت پوشش مالیات «اخاذی» می‌کنند.

یک مقام اداره توسعه‌ی بین‌المللی امریکا نیز به سیگار گفته است که مالیه‌های که سازمان‌های دریافت کننده‌ی کمک‌های مالی امریکا به بخش آموزش پرداخت می‌کنند، در نهایت به خزانه‌ی مرکزی افغانستان ارسال می‌شود که تحت کنترل طالبان است.

در عین حال مقام‌های اداره‌ی توسعه‌ی بین‌المللی امریکا گفته‌اند که آن‌ها اقدامات را روی دست گرفته‌اند که از نفع مستقیم طالبان از کمک‌های مالی امریکا جلوگیری کند.

سیگار در گزارش جدید خود وضعیت آموزش در افغانستان را پس از تسلط طالبان بررسی کرده و گفته است که پالیسی‌های این گروه دسترسی به آموزش را محدود و کیفیت آموزش را کاهش داده است.

بر اساس این گزارش، امریکا و دونرهای بین‌المللی در واکنش به این پالیسی‌های طالبان، کمک‌های خود را به بخش خصوصی در عرصه‌ی آموزش اختصاص دادند و از برنامه‌های آموزش از راه دور و آموزش مبتنی بر جامعه حمایت می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟