سوء استفاده ناتو از تعرفه های گمرکی افغانستان

  • انتشار: ۷ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 8851

خبرگزاری اطلس ـ «احمد فرید رسا» در یادداشتی اختصاصی به بررسی موضوع سوء استفاده ناتو از لغو تعرفه گمرکی دولت افغانستان برای سوخت مورد این نیروها پرداخته است. متن کامل این یادداشت به شرح زیر است.

چند سالی است نیروهای ناتو با ایجاد فساد در گمرکات کشور افغانستان، تحت عنوان کالاهای مورد نیاز نیروهای ناتو، کالا به داخل افغانستان قاچاق می‌کنند و عواید گمرکی نمی‌پردازند.

عدم تغییر مجوزهای قبلی با وجود کاهش تعداد نیروها

نیروهای ناتو مجوزهایی را از دولت افغانستان دریافت کرده اند و با این مجوزها، کالاها و مایجتایج مورد نیاز خود را بدون پرداخت عواید و تعرفه گمرکی وارد می‌کنند. با کاهش تعداد نیروهای ناتو در کشور افغانستان برخی از این مجوزها از جمله مجوز واردات سوخت با همان مقدار قبلی هنوز به قوت خود باقی است.

به طور مثال اگر مجوزهای صادر شده سوخت در حدود ۱۰۰ هزار تن در ابتدا صادر شده بود با کاهش نیروهای ناتو از ۱۰۰ هزار نفر به ۱۰ هزار نفر می‌بایست میزان سوخت مورد نیاز کاهش یابد اما این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر این مجوزها در گمرکات شمال افغانستان با تبانی با تجار سوخت آن منطقه بعضاً به صورت ۵۰ – ۵۰ مبادله می گردد.

یعنی اگر تاجر سوخت از شمال کشور افغانستان بخواهد  نسبت به ورادات این کالا اقدام نماید می تواند با خرید این مجوزها از ناتو و یا واسطه های آنها، به جای پرداخت هزینه ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلاری گمرک، چیزی در حدود ۱۰۰ دلار به نیروی ناتو و یا واسطه های آنها پرداخت نماید.

کاسته شدن از درآمدهای گمرکی

این موضوع ضمن ایجاد فساد در گمرکات آن منطقه توسط نیروهای ناتو و یا واسطه های آنان باعث کاهش چشمگیر درآمدهای گمرکی افغانستان در شرایط کنونی شده است و هر چند مقامات دولتی کشور افغانستان بارها از مسئولان نیروهای ناتو درخواست شفاف سازی در این خصوص را نموده اند ولی تاکنون پاسخی دریافت نکرده اند.

«اجمل حمید عبدالرحیم‌زی» سخنگوی وزارت دارایی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری ها اعلام کرد:«ما از نانو خواستیم تا برای اینکه از واردات نفت (سوخت) به نام این نیروها جلوگیری شود؛ مقدار نیازمندی خود را هر چهار ماه برای ما مشخص سازند».

همچنین چندی پیش مسئولان اتحادیه ملی استاندارد نیز اعلام کردند که یکی از علل واردات مواد نفتی کم‌کیفیت به بازارهای افغانستان لغو تعرفه‌های گمرکی در  واردات مواد نفتی برای نیروهای خارجی است، همچنین این نهاد اعلام نمود که مواد نفتی که از این طریق وارد افغانستان می گردند از سوی هیچ نهادی نظارت نمی شوند.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟