سازمان ملل: ۱۶ میلیون یمنی در گرسنگی مطلق هستند

  • انتشار: ۸ سرطان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131487

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که از زمان شروع جنگ یمن در ۲۰۱۵، بحران غذایی در این کشور به بالاترین سطح خود رسیده است به گونه‌ای که ۱۶ میلیون یمنی از گرسنگی رنج می‌برند.

به نقل از المیادین، سازمان ملل گزارش داد که بیش از ۱۹ میلیون تن در یمن از گرسنگی رنج می‌برند و از این میان بیش از ۱۶۰ هزار تن در آستانه قحطی هستند.

براساس این گزارش کمبود مواد غذایی در یمن از سال ۲۰۱۵ یعنی از آغاز جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن و محاصره آن به بالاترین حد خود رسیده است.

در کنفرانس مطبوعاتی روزانه در مقر دائمی سازمان ملل در نیویورک، استفان دوجاریک، سخنگوی این سازمان به خبرنگاران گفت: تمامی آمارها حکایت از این دارد که گرسنگی در یمن اکنون در بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۵ است.

وی خاطرنشان کرد: کاهش اعتبارات، توانایی کمک به نیازمندان را با مشکل مواجه می‌کند.

دوجاریک در همین راستا گفت: در دسامبر گذشته، برنامه جهانی غذا مجبور شد جیره ۸ میلیون تن را به دلیل کمبود بودجه کاهش دهد همینطور ماه گذشته نیز مجبور شد دور دیگری از کاهش را انجام دهد.

سخنگوی سازمان ملل تاکید کرد که به ترتیب اکنون ۵ میلیون تن، کمتر از نیمی از نیازهای روزانه خود و همینطور ۳ میلیون تن، کمتر از یک سوم نیازهای خود را دریافت می‌کنند.

وی افزود: بیش از ۸ میلیون زن و کودک در یمن به کمک غذایی نیاز دارند و بیش از ۵۰۰ هزار کودک از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند.

وی تاکید کرد که به دلیل کاهش کمک رسانی‌ها تا ژوئیه، یونیسف ممکن است مجبور شود درمان بیش از ۵۰ هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه شدید را متوقف کند. همچنین در ماه آینده، یونیسف کار خود را برای تامین آب سالم و بهداشت برای ۳.۶ میلیون تن متوقف خواهد کرد.

دوجاریک در همین راستا بیان کرد که کاهش کمک رسانی‌ها به فعالیت این سازمان در آموش نیروهای یمنی درباره جمع آوری مین‌ها تاثیر می‌گذارد به گونه‌ای که این آموزش‌ها تا ماه ژوئیه متوقف خواهد شد که در این صورت ۲ میلیون کودک و خانواده‌هایشان در معرض خطر قرار می‌گیرند.

همچنین در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، تا ماه ژوئیه حمایت‌های بهداشتی بیش از ۲.۶ میلیون کودک و زن را متوقف خواهد کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟