سازمان ملل: به تعهدات اقلیمی‌ عمل نشود، گرمایش زمین تا ۲.۹ درجه افزایش می‌یابد

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 161159

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در گزارش تازه‌اش از وضعیت جوی زمین بار دیگر بر اهمیت عملی شدن تعهدات اقلیمی از سوی کشورها تاکید کرد و‌ نسبت به آینده زمین هشدار داد.

این سازمان روز دوشنبه، ۲۰ نوامبر، گزارش تازه‌اش در مورد تغییرات اقلیمی را منتشر کرد که حاوی پیام روشن و هشدارآمیز نسبت به افزایش دمای زمین است.

در این‌ گزارش آمده است: «اگر کشورها اقدامات اقلیمی را افزایش ندهند و بیش از آنچه در تعهداتشان در سال ۲۰۳۰ وعده داده‌اند عمل نکنند، دمای زمین به سمت ۲.۵ تا ۲.۹ درجه سانتی گراد پیش می‌رود.»

برنامه محیط زیست سازمان ملل همچنان گفته است که با افزایش دمای جهانی و رسیدن انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) به سطوح بی‌سابقه، اقدامات اقلیمی چشمگیر برای دور کردن جهان از تغییرات اقلیمی و همسو کردن آن با اهداف توافق‌نامه پاریس مورد نیاز است.

مقامات در سازمان ملل از جمله ینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست این سازمان بر استفاده کشورها از انرژی‌های پاک و گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌جای زغال سنگ تاکید کردند.

در گزارش این سازمان همچنان تاکید شده است که برای کاهش دمای زمین به محدوده ۱.۵ درجه سانتی گراد نیاز به کاهش ۴۲ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

تقلای سازمان‌های محیط‌زیستی برای متقاعد کردن کشورها به‌هدف تغییرات در سیاست‌های آب‌وهوایی‌شان در حالی مطرح شده که قرار است کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP28) تا ده روز دیگر در امارات متحده عربی برگزار شود.

در این نشست قرار است کشورها برای کاهش دمای زمین و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تعهدات جدید بسپرند، تعهداتی که دست‌کم تا کنون هند و چین دو کشوری که از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌گان گازهای گلخانه‌ای هستند، پیش‌نویس آن را نپذیرفته‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟