سازمان ملل: با تسلط طالبان وضعیت اقتصادی مردم افغانستان بدتر شده است

  • انتشار: ۲۱ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصادتیتر 1
  • شناسه مطلب: 168043

برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) با ابراز نگرانی از بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم تحت حاکمیت طالبان، اعلام کرده است که پس از روی‌ کار آمدن طالبان در افغانستان، حدود ۸۵ درصد از مردم این کشور با کمتر از یک دالر در روز زندگی می‌کنند.

برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP)، امروز پنج‌شنبه، ۲۱ جدی، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرده است که وضعیت اقتصادی مردم افغانستان پس از روی کار آمدن دوباره طالبان بدتر شده است.

بربنیاد این بیانیه، این وضعیت بیشتر زنان افغانستانی را متاثر ساخته است.

طبق این بیانیه، کانی ویگناراجا؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مسئول منطقه‌ای این سازمان در آسیا-اقیانوسیه با انجمن آلمان برای ملل متحد در مورد رسیده‌گی به وضعیت دشوار زنان در افغانستان گفتگو کرده است.

ویگناراجا در این مورد افزوده: «ما بر حمایت مستقیم از کار تحت مالکیت زنان، ایجاد شغل، خدمات اجتماعی اساسی، انرژی‌های تجدیدپذیر و مدیریت بلایا تمرکز می‌کنیم تا اقتصاد محلی را فعال نگه‌داریم، رفاه مردم را بهبود بخشیم و از آنها در برابر بلایای طبیعی محافظت کنیم.»

به گفته این نهاد، تمویل‌کنندگان برنامه‌های انکشافی در افغانستان به‌شدت کمک‌های‌شان را کاهش داده‌اند.

براساس تازه‌ترین یافته‌های یوان‌دی‌پی، تولید ناخالص داخلی افغانستان از سال ۲۰۲۰ تا کنون ۲۹ درصد کاهش یافته است.

در این بیانیه همچنان آمده که وضع محدودیت‌های طالبان بر زنان افغانستانی، بین ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان ضرر رسانده است.

در بیانیه تصریح شده: «ما باید از پایان دادن به محدودیت‌های اعمال‌شده توسط طالبان دفاع کنیم. وضعیت در افغانستان واقعا وخیم به نظر می‌رسد، بیشتر برای زنان.»

برنامه انکشافی سازمان ملل گفته که این نهاد باید اطمینان حاصل کند که زنان افغانستانی از سوی طالبان مجازات نمی‌شوند.

به باور این نهاد، برای رسیدگی به بحران اقتصادی فرا راه زنان در افغانستان، به تطبیق برنامه‌های «زن‌ محور» نیاز است.

این نهاد از جامعه جهانی خواسته است تا از مبارزه زنان افغانستانی حمایت کند.

یوان‌دی‌پی با اشاره به زمین‌لرزهای ماه میزان در هرات نیز گفته است که در کنار جان باختن یک هزار و ۴۰۰ تن، دست‌کم ۱۵۰ هزار تن دیگر در پی این رویداد طبیعی متضرر شده‌اند.

این نهاد بین‌المللی خاطرنشان کرده که پس از این رویداد، حدود ۱۳ هزار وعده غذای گرم را به افراد آسیب‌دیده هرات فراهم کرده است.

این در حالی است که با روی کار آمدن طالبان در افغانستان بیشتر شهروندان کشور شغل خود را از دست داده‌اند.

در همین حال، چند روز پیش، دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) گفته بود که ۲۳.۷ میلیون تن در افغانستان برای زنده ماندن طی سال ۲۰۲۴ به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟