زاخاروا: امریکا در افغانستان جنگ افزار ماند تا منطقه را ناامن سازد

  • انتشار: ۶ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 135957

وزارت خارجه روسیه ادعا کرده است که امریکا آگاهانه جنگ‌افزارهایش را در افغانستان رها کرد تا اوضاع را در منطقه ناامن سازد.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری گفته است که احتمال می‌رود جنگ‌افزارهای برجا مانده در افغانستان به دست گروه‌های هراس‌افگن و یا به بخش‌های در حال جنگ برسد.

خانم زاخاروا به خبرنگاران افزوده که امریکا این تجهیرات جنگی را به هدف کارگیری در راستای منافع خود در منطقه، در افغانستان رها کرده است.

او در این نشست خبری گفت: «‌به نظر می‌رسد امریکایی‌ها به گونه قصدی این جنگ‌افزارها را در آنجا رها کرده‌اند و اکنون اوضاع را بی‌ثبات می‌سازند زیرا ممکن است هراس‌افگنان به آن جنگ‌افزارها دست پیدا کنند. ما تعجب نخواهیم کرد که اگر این جنگ‌افزار‌ها به زودی در بخش‌های درگیر جنگ در منطقه و ‌جاهای دیگر گسترش یابند. بحران امنیتی کنونی در افغانستان و پاکستان نشانه آشکار رفتار بی پروایانه‌ غرب، به ویژه ناتو، در آسیای جنوبی است.»

و اما سخنگوی طالبان، فروش و یا قاچاق تجهیزات جنگی را در افغانستان رد می‌کند و می‌گوید که حکومت سرپرست مسوولانه از این جنگ‌افزارها مراقبت خواهد کرد.

ذبیح الله مجاهد گفت: «کدام تشویش و نگرانی که مطرح شده درست نیست، به آنان اطمینان می‌دهیم تسلیحاتی که از امریکایی‌ها مانده است، تمام شان دیپو شده است و محفوظ است و به دست هیچ‌کس نمی‌افتد. تمام شان زیر کنترول است.»

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا پیش از این گفته است که به ارزش هفت میلیارد دالر جنگ‌افزار و تجهیزات جنگی در افغانستان پس از خروج نیروهایی امریکایی، به جا مانده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟