رییس جدید دانشگاه تخار: از واژه‌های بیگانه «دانشگاه، دانشکده» در «ترانسکریپت و دیپلوم» استفاده نکنید

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 161169

طالبان برای دانشگاه ولایت تخار رییس جدید گماشته‌اند و او در نخستین روزهای کاری‌‌اش دستور‌ داده است تا از «واژه‌های بیگانه مانند دانشگاه، دانشکده و …» در اسناد تحصیلی و مکتوب‌ها استفاده نشود.

در مکتوبی با عنوان «عدم استفاده از مصطلحات و کلمات بیگانه در اوراق ارسال و‌ مرسول» که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه، ۲۹ عقرب، همگانی شده، مولوی کمال‌‌الدین منیب، رییس جدید دانشگاه تخار به تمام دانشکده‌ها دستور منع استفاده از واژه‌های زبان پارسی‌دری ذکرشده در مکتوب را داده است.

در متن مکتوب آمده است: «به تمام‌ ادارت هدایت داده می‌شود که من‌بعد از کلمات بیگانه مثل (دانشگاه، دانشکده و غیره) جملات و‌ اصطلاحات بیگانه که سبب تضعیف فرهنگ‌ ملی ما می‌شود، در ترانسکریپت نمرات، دیپلوم، سرتیفیکیت و غیره استفاده نکنید.»

منیب هدف از این اقدامش را ترویج «کلمات ملی» خوانده است.

گفتنی است که مکتوب صادر شده از سوی‌ ریاست این دانشگاه دست‌کم شش اشتباه املایی دارد.

این نخستین باری نیست که طالبان در مورد زبان‌های مختلف کشور چنین دستوری را صادر می‌کنند، بلکه پیش از این نیز استفاده از کلمات فارسی در مکاتیب رسمی و لوحه‌های اداری به‌گونه جداگانه از سوی‌ مقامات این گروه ممنوع اعلام شده بود.

این‌ در حالی است که چندی پیش وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در یک اقدام نمادین شورای عالی زبان‌ها را ایجاد و ادعا کرد که این‌ شورا به‌هدف غنی‌سازی و معیاری‌سازی زبان‌ها ایجاد شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟