ریاست اجراییه: لوی جرگه مشروعیت ندارد زیرا نیمی از دولت و رهبران سیاسی در آن شرکت نمی کنند

  • انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 59258

ریاست اجرائیه بار دیگر با برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح ابراز مخالفت کرد.

«فریدون خوزون»، معاون سخنگوی ریاست اجراییه گفت: با وجودی که نیمی از دولت در جرگه شرکت نمی‌کند، احزاب و رهبران سیاسی بزرگ کشور و همچنین نامزدان مطرح ریاست جمهوری نیز در این نشست حضور نخواهند یافت مردم افغانستان باید قضاوت کنند که مشروعیت جرگه در کجاست و چگونه است.

به نوشته باشگاه خبرنگاران؛ «عبدالحسیب»، مشاور رئیس اجراییه نیز اظهار داشت: افرادی که از آن‌ها برای شرکت در لوی جرگه دعوت شده نیز انتصابی هستند و برای فردی خاص کار می‌کنند، بنابراین تصمیم‌هایی که در این نشست اتخاذ شود به نفع مردم افغانستان نیست.

گفتنی است که «لوی جرگه مشورتی صلح» علیرغم تمام مخالفت ها با هدف تعیین خطوط قرمز مذاکره با طالبان در شهر کابل برگزار می شود.

در روزهای اخیر 13 تیم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند که در لوی جرگه شرکت نمی کنند. عبدالله عبدالله، غلام فاروق نجرابی، حکیم تورسن، نورالحق علومی، احمد ولی مسعود، محمد حنیف اتمر، فرامرز تمنا، شیدا محمد ابدالی، محمد شهاب حکیمی، رحمت الله نبیل، عنایت الله حفیظ، محمد ابراهیم الکوزی و نورالرحمان لیوال 13 نامزدی هستند که لوی جرگه را تحریم کرده اند.

همچنین علاوه بر این افراد، دستکم 70 حزب سیاسی از جمله حزب جمعیت اسلامی افغانستان، حزب جنبش ملی افغانستان، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز این جرگه را تحریم کرده اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟