روغن ماینر بهترین گزینه برای خنک کردن دستگاه

  • انتشار: ۱۱ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 79510

اگر قصد دارید وارد صنعت ماینینگ شوید می بایست با روغن ماینر نیز آشنا باشید. با این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با روغن ماینر آشنا کنیم.

با هر پردازشی که در سیستم های رایانه ای همانند دستگاه های ماینینگ صورت می گیرد مقداری حرارت تولید می شود. هر اندازه که پردازش ها پیچیدگی بیشتری داشته باشد و از ظرفیت پردازنده سیستم بهره بیشتری ببرد، حرارت بیشتری تولید می گردد. در صورتی که این حرارت به شکل صحیحی از دستگاه خارج نشود احتمال دارد پردازنده در نتیجه داغ شدن بیشتر از اندازه، آسیب ببیند و حتی این گرما منتج به آتش گرفتن مدار هم شود. در نتیجه یکی از اجزای بسیار حیاتی برای هر سیستم رایانه ای خنک کننده آن محسوب می شود.

از آن جایی که دستگاه های ماینینگ و رایانه هایی که از آن ها برای استخراج رمزارز استفاده می گردد، از نهایت قدرت پردازنده استفاده می نمایند، حرارت فوق العاده زیادی تولید می نمایند. این امر موجب می گردد تا انتخاب یک خنک کننده دستگاه ماینر منطبق با نیاز شما با پیچیدگی هایی روبرو گردد، به خصوص که در شرایط کنونی انواع مختلفی از خنک کننده در بازار در دسترس است.

آیا خنک کننده ماینر لازم است؟

باید بدانید که شما برای دستگاه ماینر خود قطعا به یک خنک کننده ماینر نیاز دارید. بدون بهره بردن از یک سیستم خنک کننده متناسب با رایانه یا دستگاه ماینر خود، هیچ وقت برای استخراج رمزارز اقدامی نکنید. این امر موجب می گردد تا دستگاه شما به شدت صدمه ببیند. تفاوتی ندارد که شما از یک رایانه برای عملیات استخراج بهره می گیرید یا از یک دستگاه ماینر، در هر صورت شما برای استخراج رمزارز می بایست از یک خنک کننده خوب استفاده نمایید.

به طور کلی در دستگاه های ماینر از سه مدل خنک کننده هوا (فن)، روغن و رادیاتوری استفاده می گردد. بسته به نوع دستگاهی که شما از آن برای عملیات استخراج رمزارز استفاده می نمایید، دستگاه خنک کننده شما نیز متفاوت خواهد بود. با این حال معمولا به صورت پیش فرض از خنک کننده هوا (فن) برای دستگاه های ماینر استفاده می گردد.

بعضی مواقع تنها با افزودن یک فن ساده، قادر خواهید بود فرایند خنک کردن دستگاه خود را تسهیل نمایید و در بعضی دیگر از مواقع تنها با باز نمودن پنجره های اتاق. در شرایطی نیز می بایست از هم از خنک کننده های آبی یا روغنی بهره جست و هم چند فن قوی را در قسمت های مختلف دستگاه جای گذاری کرد. هرچقدر جرارت تولید شده توسط دستگاه ماینر بیشتر باشد، قاعدتا شما به خنک کننده قدرتمندتری نیازمند خواهید بود.

خنک کننده های روغنی

یکی از انواع خنک کننده های ماینر که معمولا برای دستگاه های استخراج کننده حرفه ای استفاده می شود،خنک کننده های روغنی می باشند. خنک کننده های روغنی یکی از بهترین انواع خنک کننده های دستگاه های ماینر می باشند که دارای بالاترین بهره وری و کارآمدی در مقایسه با بقیه خنک کننده ها است. در این مدل از خنک کننده ها از روغنی به نام روغن ماینتر یا روغن مینرال (Mineral Oil) استفاده می گردد که رسانا نیست ولی گرما را به خوبی منتقل می کند. این ویژگی روغن ماینر موجب می گردد تا کاربر بتواند همه دستگاه ماینر خود را در این روغن فرو ببرد و هیچگونه نگرانی هم در رابطه با اتصالی کردن بخش های مختلف دستگاه نداشته باشد.

روغن ماینر

به طور کلی هزینه تهیه یا تولید یک سیستم خنک کننده روغن ماینرال سیستم های خنک کننده هوایی و رادیاتوری بالاتر می باشد اما به خاطر اینکه عملکرد بسیار بهتری از خود نشان می دهد، در اکثر دستگاه های حرفه ای استخراج رمزارز از این مدل خنک کننده ها استفاده می گردد. در صورتی که به شکل حرفه ای در حال عملیات استخراج رمز ارز هستید و از چندین دستگاه ماینر استفاده می نمایید، پیشنهاد می شود از سیستم خنک کننده مبتنی بر روغن ماینر بهره ببرید. آن هم به این دلیل که هم گرمای دستگاه را به شکل مناسبی انتقال می دهد و هم از سروصدای دستگاه تا اندازه زیادی می کاهد.

روغن ماینر

به طور کلی روغن ماینر یا مینرال در زمره روغن های صنعتی قرار دارد که با هدف انتقال گرما در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد. روغن ماینر بدون بو و مزه بوده و کاملا نیز شفاف می باشد. اصلی ترین ویژگی این روغن این است که رسانایی الکتریکی آن صفر می باشد. در واقع همین خصوصیت موجب شده تا از این نوع روغن به عنوان یک خنک کننده بااهمیت در صنایع الکترونیک استفاده گردد. بهره بردن از این نوع روغن تقریبا از سال ۲۰۰۹ و توسط شرکت HP بابت شد. این شرکت برای کاهش دمای سرورهای خود و خنک نگه داشتن شان، آن ها را در روغن مینرال فرو برد. استفاده از روغن مینرال برای ریگ ماینر و اسیک ماینر استخراج رمزارز از حدود ۵ سال قبل آغاز گردید. عموما بهره جستن از این نوع روغن در تجهیزات ماینینگ به دو علت صورت می گرفت.

روغن ماینر برای اورکلاک

یکی از علل استفاده از روغن مینرال در دستگاه های ماینر برای اورکلاک کردن می باشد. اورکلاک دستگاه ماینر موجب می گردد سطح فرکانس پردازش ماینر از حالت پایه، بیشتر شود. این بالارفتن فرکانس موجب تولید حرارت بیشتری به وسیله پردازنده می شود. در چنین شرایطی فن های خنک کننده دیگر قادر به خنک کردن دستگاه نخواهند بود. در این وضعیت از روغن مینرال برای ساخت یک خنک کننده مناسب استفاده می شود.

روغن ماینر برای حذف صدای فن

چنانچه دیده یا شنیده اید صدای فن دستگاه ماینر به خصوص در زمانی که در دورهای بالا قرار دارد، فوق العاده آزاردهنده است. یکی از کاربردهای روغن مینرال استفاده از آن با هدف حذف صدای بسیار بلند فن ها می باشد. در این وضعیت فن های دستگاه باز می شود و دستگاه همراه با پاور در درون روغن گذاشته می شود. در این وضعیت گرما به جای آن که به وسیله فن هایی با دور بالا به خارج از دستگاه منتقل شود، در روغن پخش شده و به وسیله رادیاتور به جریان می افتد تا سرد گردد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: کاهش صدای ماینر با چند راهکار اصولی و کاربردی