دیدار شورای علمای کشور با رییس جمهور

  • انتشار: ۲۴ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 8126

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از افغان پیپر، رییس و اعضای شورای سرتاسری علمای کشور با رییس جمهور دیدار کردند.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، رییس جمهور غنی گفت: نخستین خواست ما این است که علمای دینی و دولت باید در یک صف واحد بایستند، من به این افتخار می کنم که علمای کرام با انتشار اعلامیه شان، اوضاع کنونی کشور را تحلیل واضح نموده و راه های بیرون رفت از مشکلات را مشخص کرده اند.

رییس جمهور گفت: اعلام جهاد از سوی مخالفان دولت، شرعا، اصولا و اخلاقا جواز ندارد، استفاده نادرست از احکام اسلامی نه تنها جرم است بلکه بغاوت نیز می باشد و از شما علمای دین می خواهم که صدای تان را در این زمینه از مساجد بلند کنید. رییس جمهور با اشاره به شجاعت و دلیری نیروهای امنیتی کشور، از حمایت علما از این نیروها تشکر کرد و گفت که نقش علمای کشور در تقویت نیروهای امنیتی ارزنده است.

وی، صلح را یکی از نیازمندی های اولیه مردم افغانستان دانسته، تاکید کرد و گفت که ما بدون تحکیم صلح در کشور راه دیگری نداریم، اختیار صلح را نمی توانیم به دیگران بدهیم، مذاکرات صلح باید بین الافغانی باشد. تلاش های علمای دین در راستای تحکیم صلح و بسیج مردم و همچنان راهنمایی آنان قابل قدر است و علمای دین باید صدای خویش را بخاطر تحکیم صلح از منابر مساجد بلند کنند.

رییس جمهور محمد اشرف غنی از علمای دینی خواست که با استفاده از نفوذ خود، ملت را در اطراف دولت جمع نموده و دولت را با ملت به طور بنیادی وصل نمایند. وی گفت که کشور ما برای حل مشکلات خویش به یک اجماع سرتاسری نیاز دارد.

در این دیدار، اعلامیه شورای سرتاسری علمای افغانستان توسط مولوی غلام ربانی رحمانی عضو آن شورا، قرایت گردید.

شورای علما در این اعلامیه، حملات وحشیانه اخیر در شهر کابل و دیگر مناطق کشور را که منجر به شهادت و مجروحیت تعداد زیادی از هموطنان بیگناه ما به شمول زنان و اطفال گردید، به شدیدترین الفاظ محکوم کرد. شورای سرتاسری علما حملات تروریستی را خلاف احکام اسلامی و عواطف بشری دانسته، از مسوولان امنیتی کشور تقاضا نموده تا در شناسیایی و سپردن جنایتکاران به پنجه قانون، اقدامات عاجل به عمل آورده و در جلوگیری از وقوع همچو واقعات، سعی و تلاش جدی نمایند.

در اعلامیه شورای سرتاسری علما آمده است که در افغانستان تمام شعایر اسلام عملی گردیده و فیصله های محاکم مطابق دین مقدس اسلام صورت می گیرد و ۹۹٫۹ درصد ملت ما مسلمان اند، پس اعلان جهاد در مقابل چنین دولت و ملت کاملا خلاف شریعت مقدس اسلام و جفای بزرگ با ملت مسلمان می باشد.

شورای علما، اظهارات اخیر بعضی از مخالفان مسلح را که بر دوام جنگ تاکید کردند و صلح را تبلیغ دشمنان می دانند، خلاف احکام دین مقدس اسلام و عمل ناجایز دانسته، تقبیح نمود.

این شورا در این اعلامیه از مخالفان مسلح خواسته است تا اضافه تر از این باعث بدبختی این ملت مسلمان و مظلوم نگردیده از کشتن برادران خود و ویرانی کشورشان دست کشیده و از راه گفتگوی بین الافغانی به حل مشکلات شان با دولت افغانستان بپردازند.

در این اعلامیه آمده است که جریان های اخیر ثابت می سازد که این جنگ کاملا به اشاره و فرمانده دیگران بوده و مدت چند سال در نبود قیادت نیز بر آنها تحمیل گردید است و به جز از شمار اندکی، آنهایی که به طور افزار جنگ استعمال می شوند، هم نمی دانستند که این تصامیم را چه کسانی اتخاذ و رهبری جنگ به دست چه کسی می باشد.

شورای علما در این اعلامیه از بزرگان قومی، مجاهدان و تمامی اقشار جامعه تقاضا کرده است تا هر کدام شان به اندازه توان و قدرت در راه آوردن صلح و تامین ثبات و امنیت پایدار در کشور، جدو جهد و کوشش نمایند.

شورای مذکور یکبار دیگر بالای ملت مسلمان و مجاهد خود صدا کرده است تا در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مردانه وار ایستاده و باهم متحد باشند و از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تقاضا نموده است تا در جلوگیری از انفجارها و حملات، مساعی بیشتر خویش را به خرج دهند.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟