دیتیلینگ خودرو چیست؟

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 84145

دیتیلینگ خودرو برای علاقه مندان به تمیز و مرتب نگهداشتن خودرو یک اصطلاح آشنا می باشد. این عبارت در اقسا نقاط دنیا معنای خاص خود را دارد. به طور مثال در ایالات متحده آمریکا به شست و شوی ماشین گفته می شود اما در کشوری مثل انگلستان به صفر شویی خودرو اطلاق می گردد.

دیتیلینگ خودرو یعنی چه؟

دیتیلینگ خودرو به طور کل به تمام کارهایی مانند پوشش نانو و جلا دادن گفته می شود که برای زیبا نگهداشتن ماشین صورت می گیرد. این کار در واقع با استفاده از ابزار آلات و محصولات خاصی انجام می شود. به عبارت دیگر به تمیز کردن و صفرشویی تمام قسمت های داخلی و خارجی خودرو با استفاده از ابزار آلات خاص و روش های تخصصی، پالیش دادن، واکس کردن بدنه خودرو و ایجاد پوشش نانو دیتیلینگ گفته می شود.

دیتیلینگ خودرو
دیتیلینگ خودرو

هدف از دیتیلینگ

دیتیلینگ خودرو در نقاط مختلف جهان با تعاریف خاص خود همراه است اما به طور کلی در اساس کار مشترک می باشد. دیتیلینگ برای بهبود رنگ بدنه ماشین و نابود ساختن خط و خش ها با روش های حرفه ای و خاص خود می باشد. زمانیکه نور به بدنه ماشین می خورد در صورتیکه خط و خش داشته باشد، نور زاویه دار دیده می شود و زیبایی خودرو زیر سوال می رود. با دیتیلینگ اما این مشکل رفع شده و با برخورد نور به سطح ماشین زیبایی خودرو دو برابر به چشم می آید.

مراحل مختلف دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودور دارای مراحل خاص خود می باشد. قبل از شروع به کار باید ماشین را خیس کرد تا کثیفی های روی بدنه ماشین نرم شود. در مرحله اول، قسمت های کثیف ماشین مانند چرخ و گلگیر شسته می شود و هرگونه لکه، خط و خش و دیگر آسیب های احتمالی از طریق پالیش از بین برده می شود. بسته به نوع و عمق خط و خش و آسیب دیدگی ها مراحل پالیش خودرو متفاوت است. این مرحله ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد تا پالیش با درجات مختلف به درستی انجام شود. در این مرحله حتی زبری پد هم حائز اهمیت  است.
 

مرحله واکس زدن بدنه خودرو

مرحله بعدی دیتیلینگ خودرو پوشاندن بدنه ماشین با واکس می باشد. در این مرحله که بعد از پالیش کردن و از بین بردن خط و خش و لکه و خراش ها صورت می گیرد، ماشین با واکس مخصوص پوشیده می شود. در مرحله بعد، شیشه ها و لاستیک های ماشین درست مانند بدنه خودرو شسته و تمیز می گردد.

لاستیک ها و لنت

در این مرحله لاستیک ها و لنت ها احیاء می گردد. دیتیلینگ در واقع نشان دادن ماشین در بهترین وضعیت خود است و جلوه واقعی ماشین شما را آشکار می سازد. در این عمل پس از شسته و تمیز کردن بدنه بیرونی خودرو نوبت به داخل خودرو می رسد. داخل ماشین با استفاده از دستمال و اسفنج مخصوص شسته و تمیز می گردد و حتی درزهای کوچک نیز پاک می گردد.

دیتیلینگ خودرو و لزوم استفاده از شوینده های تخصصی

همان طور که گفته شد دیتیلینگ خودرو یک پروسه چند مرحله ای ست که در آن تمام اجزای داخلی و خارجی ماشین تمیز می گردد. در این پروسه مسأله مهمی که وجود دارد استفاده از شوینده های تخصصی و مواد براق کننده تمیز و پالیش کاری می باشد. تمام مراحل دیتیلینگ خودرو باید با استفاده از مواد مناسب صورت گیرد تا رنگ بدنه یا اجزای داخلی خودرو دچار پوسیدگی نگردد. به طور کلی دیتیلینگ به دو بخش شست و شو و نگهداری تقسیم می شود. در مرحله شست و شو تمام شوینده هایی که استفاده می شود غیر اسیدی هستند تا رنگ بدنه یا اجزای داخلی ماشین دچار پوسیدگی نگردند. همین طور در دتیلینگ با استفاده از بخار داخل داخل و خارج اتومبیل ضدعفونی می شود تا آلودگی های حامل میکروب های بیماری زا به طور کلی از بین بروند.

دیتیلینگ و تأثیر روی شخصیت شما

یک نکته دیگری که در مورد دیتیلینگ خودرو می توان به آن  اشاره کرد تأثیری ست که یک اتومبیل تمیز و شیک روی برداشت انسان ها از شخصیت دارنده خودرو می گذارد: این یک واقعیت است که در صورت برق زدن بدنه و اجزای داخلی ماشین و راننده ای که لباس های تمیز به تن دارد تمام کسانی که به ماشین نگاه می کنند برداشت مثبتی در مورد راننده خواهند داشت.

دیتیلینگ خودرو با شست و شو تفاوت دارد

یکی از سئوالات مهمی که در مورد دیتیلینگ خودرو مطرح است تفاوت این پروسه با شست و شوی ماشین می باشد. البته تفاوت این دو برای کسانیکه در کار تمیز و نگهدای خودرو تخصص ندارند خیلی زیاد نیست اما برای خودرودارانی که به طور حرفه ای به دنبال تمیزکاری ماشین خود هستند تفاوت های جزئی اما مهم را درک می کنند. در پروسه دیتیلینگ بدنه و اجزای داخلی ماشین شسته و تمیز می گردد، واکس می خورد و از یک پوشش نانو برای ماشین استفاده می گردد تا در برابر ضربه های سطحی و عوامل شیمیایی مانند آتش، نور آفتاب و یا ذرات اسیدی معلق در هوا مقاوم باشد. در دیتیل کردن خودرو ممکن است از برخی مواد تزئینی نیز برای زیباتر شدن خودرو استفاده گردد. در دیتیلینگ اما ماشین رنگ نمی شود و قطعت بدنه تعمیر نمی گردد.

دیتیلینگ و لزوم مراجعه به افراد متخصص

از آنجایی که دیتیلینگ خودرو یک کار کاملا تخصص ست باید توسط افراد حرفه ای صورت گیرد تا به ماشین شما آسیبی نرسد. مراکز دیتیلینگ خودرو در تهران و برخی از شهرهای بزرگ دیگر وجود دارد که با رزرو وقت و مراجعه می توانید اتومبیل خود را دیتیلینگ کنید. مرکز دیتیلینگ حرفه ای «ایسامن» در تهران خدمات مفید و مناسبی به صاحبان خودرو ارائه می کند. واکس، پالیش، احیای رنگ، اجرای نانو سرامیک و صفر شویی در این مرکز  صورت می گیرد.

برخی از برندهای معروف دیتیلینگ اتومبیل شرکت روپس، نانوتس، فلکس، تری دی و تری ام در دنیا می باشند. تمامی این پنج شرکت نام برده شده در بخش عرصه مواد مورد استفاده در دیتیلینگ ماشین صاحب شهرت جهانی اند و استفاده از محصولات آنها نه تنها به زیبایی اتومبیل شما کمک می کند که سلامت کارگران مراکز دیتیلینگ را نیز حفظ می نماید.

به هر صورت اینک که با دیتیلینگ خودرو آشنا شدید، می توانید تفاوت بین شست و شوی ساده که در کارواش ها اتفاق می افتد را با دیتیلینگ خودرو درک کنید. دیتیلینگ در واقع اتومبیل شما را به همان روز اولی که خریدید باز می گرداند.