مشکلی به نام بواسیر

  • انتشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 86388

بواسیر از جمله بیماری هایی ست که به واسطه بروز در نقطه شرمگاهی کمتر کسی حاضر است در مورد آن صبحت کند، برخی بیماران به دلیل خجالتی بودن حتی حاضر نیستند برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه نمایند. این بیماری در گذشته فقط در میان سالمندان رایج بود اما امروزه دلایلی مختلف از جمه رژیم غذایی ناسالم در بین جوانان نیز رایج شده است. بیماری بواسیر در مراحل حاد نیاز به جراحی دارد اما اگر زود تشخیص داده شود می توان از راه های ساده تر و کم هزینه تر نیز برای درمان آن استفاده نمود.

درمان بواسیر
درمان بواسیر

برای درمان بواسیر یا همان هموروئید بهتر است قبل از هرچیز این بیماری را خوب بشناسیم؛

بواسیر چیست؟

بواسیر که در زبان انگلیسی به آن هموروئید گفته می شود نوعی بیماری ست که طی آن سیاه رگ های واریسی در راست روده گشاد می شود. بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود. در نوع داخلی مجرای مقعدی و در نوع خارجی مدخل مقعد آسیب می بیند. این بیماری ممکن است سالها با شما باشد و تا قبل از خونریزی به آن پی نبرده باشید. از علائم رایج بیماری بواسیر می توان به «چکه کردن خون قرمز روشن به مقدار و مدت کم حین اجابت مزاج، درد و خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج، وجود یک برجستگی در مقعد و احساس عدم تخلیه کامل راست روده پس از اجابت مزاج» اشاره کرد.

درمان بواسیر

همان طور که گفته شد اگر بیماری بواسیر یا هموروئید در مراحل اولیه تشخیص داده شود می توان با راه های ساده خانگی آن را درمان کرد.

آب و درمان بواسیر

راه هایی که در طب سنتی برای درمان این بیماری وجود دارد بسیار ساده و کم هزینه است. یکی از راه ها این است که ناحیه عفونی را هر روز سه بار با آب گرم خیس کرده سپس با حوله نرم یا سشوار خشک کنید. هر بار خیس کردن باید پانزده دقیقه طول بکشد. برای رفع تورم و خارش از کیسه های یخ استفاده نمایید و اگر این کار موثر نبود کیسه های آب داغ را امتحان نمایید. همین طور به یاد داشته باشید که نوشیدن الکل را کنار گذاشته و در کنار مکمل های غذایی تان حداقل ۶ لیوان آب بنوشید. نیز دقت کنید که در فصول گرم لباس های تنگ که باعث تشدید تعرق و ایجاد خارش و التهاب می شود نپوشید.

درمان بواسیر با آب
درمان بواسیر

استفاده از پارچه های نایلونی را نیز کنار بگذارید. برای رهایی از بیماری بواسیر بهترین ایده این است که علل اصلی بروز آن را تشخیص داده برای رفع آنها اقدام کنیم.

برای درمان بواسیر می توان از غذاهای طبیعی نیز استفاده کرد. برای این کار باید به سیستم گوارشی خود چند روزی استراحت بدهید تا روده ها پاک شوند. یعنی بیمار باید حداقل شش روز خوردن میوه را ادامه دهد و سپس به غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن روی آورد.

درمان بواسیر با برخی سبزی های پرخاصیت

یکی از راه های ساده و کم هزینه برای درمان بواسیر استفاده از برخی سبزی های پرخاصیت و به راحتی قابل دسترس می باشد. تربچه، شلغم و کدو برخی از این سبزیجات می باشد. اگرچه خشکبارهایی  مانند انجیز خشک هم در رفع این بیماری تاثیر دارد.

انجیر خشک

درمان بواسیر
درمان بواسیر

انجیز خشک در طب سنتی قدیمی برای درمان بیماری بواسیربسیار پرکاربرد بوده است: برای این کار چند انجیر خشک را برداشته با آب گرم بشویید و در آب بگذارید تا خوب خیس بخورد. صبح انجیر و آبی که انجیر در آن خیس خورده را میل کنید. اگر این کار را چندین بار در هفته ادامه دهید، بدون شک اثر مثبت خود را روی بیماری خواهد گذاشت. البته می توانید انجیر را در نوبت عصر هم بخورید.

تربچه

برای درمان بواسیر با تربچه حدود ۱۰۰ میلی گرم تربچه رنده شده را با یک قاشق عسل مخلوط کرده نوش جان نمایید. همین طور می توانید حدود ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم آب این سبزی را دو بار در روز بنوشید. همین طور می توانید از این سبزی یک کرم موضعی طبیعی ساخته در محل عفونت قرار دهید. برای این کار مقدار مناسب از تربچه سفید را برداشته با شیر مخلوط کنید. این مخلوط که حالت خمیری شکل دارد را در محل درد بگذارید تا درد و ورم کاهش یابد.

شلغم

برای درمان بواسیر با شلغم حدود ۱۵۰ گرم آب برگ شلغم را بگیرید و بنوشید. اما به یاد داشته باشید که حین درمان این بیماری با شلغم خوردن میوه های خام و برخی سبزیجات ضروری را فراموش نکنید. برای اثر بهتر می توانید آب گرفته شده از برگ شلغم را با آب شاهی، اسفناج و هویچ ترکیب کرده میل نمایید.  

کدو

کدو هم از جمله سبزیجاتی ست که می تواند در درمان بواسیر به شما کمک کند. برای این کار آب برگ کدو را بگیرید و سه قاشق از آن را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط کنید و هر روز صبح مصرف کنید. همین طور می توانید خمیر ریشه گیاه را به دست آورده استفاده نمایید.

وان حاوی جوشانده پوست درخت بلوط

برای درمان بواسیر علاوه بر خوراکی ها و میوه های مفید می توانید از برخی درمان های طبیعی موضعی هم بهره ببرید. یکی از روش های مفید استفاده از جوشانده پوست درخت بلوط می باشد. برای این منظور مقدار مناسبی از پوست درخت بلوط را در حدود دو لیتر آب بجوشانید و بگذارید نیم ساعت بماند تا سرد شود. اکنون پنج لیتر آب دیگر را نیز روی چوشانده پوست درخت بلوط و آب داخل وان بریزید و در آن بنشینید. طوری بنشینید که نشیمنگاه تان به طور کامل در آب فرو رود. به مدت سی تا چهل دقیقه در آب بنشینید. این روش درمانی خیلی زود نتیجه مطلوب را به دست می دهد.

بواسیر
درمان بواسیر

روغن های گیاهی

از دیگر روش های خانگی و مفید برای درمان بواسیر استفاده از روغن های گیاهی مفید مانند روغن نارگیل، روغن زنجبیل، روغن بادام و روغن زیتون می باشد. در تمامی این موارد باید این روغن ها را به طور مستقیم روی ناحیه عفونی بمالید و با آب بشویید و به آرامی خشک کنید. به هر صورت بیماری بواسیر با آنکه در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسد اما  اگر توجه کافی به درمان آن نداشته باشید باید به عمل جراحی روی آورید. بواسیر را جدی بگیرید و برای درمان آن خجالت را کنار گذاشته به پزشک مراجعه نمایید یا در خانه به درمان اقدام کنید.