دانشمندان: دمای زمین حداقل ۲.۵ درجه سانتیگراد گرم خواهد شد

  • انتشار: ۱۹ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 179979

گاردین نوشت: نظرسنجی از صدها دانشمند نشان می دهد که زمین حداقل ۲.۵ درجه سانتیگراد گرم می شود که نتایج فاجعه باری برای بشریت دارد.

به گزارش از گاردین، نظرسنجی اختصاصی گاردین نشان داد که صدها تن از دانشمندان برجسته آب و هوای جهان انتظار دارند دمای جهانی در این قرن به حداقل ۲.۵ درجه سانتیگراد (۴.۵ فارنهایت) افزایش یابد و عواقب فاجعه باری برای بشریت و سیاره ایجاد کند.

تقریباً ۸۰ درصد از پاسخ دهندگان، همگی از هیئت معتبر بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC)، حداقل ۲٫۵ درجه سانتیگراد گرمایش جهانی را بالاتر از سطوح ماقبل صنعتی پیش بینی می کنند، در حالی که تقریباً نیمی از آنها حداقل ۳ درجه سانتیگراد (۵٫۴F) را پیش بینی می کنند. تنها ۶ درصد فکر می کردند که حد توافق شده بین المللی ۱٫۵C (2.7F) برآورده خواهد شد.

بسیاری از دانشمندان آینده ای «نیمه دیستوپیایی» را با قحطی ها، درگیری ها و مهاجرت های دسته جمعی، ناشی از امواج گرما، آتش سوزی های جنگلی، سیل ها و طوفان هایی با شدت و فرکانس بسیار فراتر از آنچه قبلاً رخ داده است، متصور هستند.

بسیاری از کارشناسان گفتند که با وجود شواهد علمی واضح ارائه شده، احساس ناامیدی، خشم و ترس از شکست دولت ها را احتمال می دهند.

گرتا پکل، از دانشگاه تاسمانی، گفت: «من فکر می‌کنم در پنج سال آینده به سمت یک اختلال بزرگ اجتماعی پیش می‌رویم. «[مقامات] پس از یک رویداد شدید غرق خواهند شد، تولید غذا مختل خواهد شد. نمی‌توانستم نسبت به آینده احساس ناامیدی بیشتری داشته باشم.»