داعش بیش از 8 میلیون نفر را گرسنه نگه داشته است

  • انتشار: ۲۴ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 8172

برآوردهای سازمان ملل بیانگر این است که نزدیک به 8 میلیون نفر در سرزمینهای تحت تسلط داعش در عراق و سوریه زندگی می کنند که در وضعیت نامناسب قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جام نیوز، سازمان ملل متحد از وضعیت نامناسب حدود ۸ میلیون نفری خبر داد که در اراضی تحت اشغال گروه تروریستی داعش در عراق وسوریه زندگی می کنند.

بر پایه این گزارش به نقل از سومریه نیوز، بنابر اعلام سازمان ملل، این افراد به شدت به کمک های بشر دوستانه نیاز دارند و از کمبود غذا و افزایش هزینه های سوخت رنج می برند.

مرکز توسعه عراق در قالب ارایه گزارش به پایگاه آیرین وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد: شهر موصل از ضعف خدمات بهداشتی، کمبود آب آشامیدنی، افزایش هزینه های سوخت و حتی سیستم های مالیاتی و عدم رسیدگی به نظافت خیابانها رنج می برد.

پایگاه آیرین در گزارش خود خاطرنشان کرد: برآوردهای سازمان ملل بیانگر این است که نزدیک به ۸ میلیون نفر در سرزمینهای تحت تسلط داعش در عراق و سوریه زندگی می کنند که در وضعیت نامناسب قرار دارند. پایگاه وابسته به سازمان ملل افزود: زندگی افرادی که تحت تسلط گروه تروریستی داعش هستند هر روز بدتر می شود و دستکم یک چهارم آنان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند اما تعداد واقعی آنان شاید بسیار بیشتر باشد.

این پایگاه خاطرنشان کرد، تعیین حجم دقیق نیازهای بشردوستانه به دلیل سانسور رسانه ای تروریستها غیرممکن است زیرا خطوط تلفن قطع و داشتن گوشی های همراه ممنوع و اینترنت نیز تحت نظارت گسترده ای قرار دارد و افراد متهم به جاسوسی نیز، محکوم به اعدام هستند.

پایگاه آیرین افزود: گروه تروریستی داعش، از ضعف اطلاعاتی مردم، برای تبلیغ خود بسیار بهره می برد. این پایگاه وابسته به سازمان ملل تصریح کرد، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل قیمت و آمار اجناس مختلف بازار را جمع آوری می کند تا آمار افراد ساکن در مناطق تحت تسلط داعش یا مناطق درگیری را که از گرسنگی رنج می برند، دربیاورد.

وضعیت غذایی شهر محاصره شده حدیثه در عراق نیز بسیار نگران کننده است زیرا گفته می شود بهای هر کیسه آرد گندم در این منطقه ۸۰۰ دلار است. پایگاه آیرین افزود: اطلاعات واصله  نیز بیانگر ناامنی غذایی در استان های الانبار و نینوا در عراق است دو استانی که داعش کاملا بر آن تسلط دارد.

جوتیار صدیق عضو مرکز صلح و حل درگیریهای دانشگاه دهوک گفت: شواهد و قراینی که دال بر مقاومت در برابر داعش در این این مناطق وجود دارد، می تواند در مرحله پس از درگیری نقش مهمی در بازسازی عراق ایفا کند.

پایگاه آیرین به نقل از صدیق افزود: حوادث موصل و مناطق مشرف بر آن، روابط اجتماعی را که چندین دهه در این مناطق استحکام یافته بود، از بین برد. این پایگاه افزود: گزارشهای مثبت درباره وضیت زندگی افراد باقیمانده در مناطق تحت نفوذ داعش بسیار نادر و ناچیز است.

گفتنی است تلاشهای گروه تروریستی داعش برای تحمیل تسلط خود برسوریه و عراق موجب نگرانی جامعه بین الملل شده است به گونه ای که چندین کشور از جمله برخی کشورهای عربی و غیر عربی منطقه پیش از اقدام ائتلاف بین المللی به ریاست آمریکا یعنی حمله هوایی به پایگاههای داعش در مناطق مختلف  این دو کشور، نسبت به  تلاشهای این گروه ابرازنگرانی کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟