زندگینامه جک نیکلسون و جوایز او

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 84253

جان جوزف، معروف به جک نیکلسون یک هنر پیشه آمریکایی است. که اگر بازی های او را دیده باشید اغلب نقش افراد بدون اعصاب و شرور را بازی می کند.

جک نیکلسون صاحب دو جایزه اسکار در نقش اول، یک جایزه اسکار در نقش مکمل و همچنین شش جایزه گلدن گلوب در کارنامه حرفه ای خود دارد.

اغلب او را به خاطر بازی در فیلم فوق العاده زیبای درخشش می شناسند. او در بسیاری از نقش های شخصیتی
منفی را به خوبی القا کرده است و بازی های متفاوت وی در فیلم های مختلف او را به ستاره سینمای هالیوود تبدیل کرده است.

جک نیکلسون
جک نیکلسون

زندگی نامه جک نیکلسون

جک در ۲۲ آوریل سال ۱۹۳۷ در نیویورک از فرنسس نیکلسون که یک رقاص بود به دنیا آمد. شش ماه قبل از این که جک به دنیا بیاید مادرش با دونالد فورچیلو ازدواج کرده بود، اما در این که فورچیلو پدر اصلی او است یا خیر اختلاف نظر وجود دارد.

اما خود دونالد این موضوع را رد کرده است و جک نیکلسون هم حاضر نشده است آزمایش دی ان ای بدهد و این موضوع را مشخص کند.

از آنجایی که مادربزرگ جک نمی خواست دخترش از کارش در کاباره دست بکشد و به خاطر بچه داری شغل خود را از دست ندهد، سرپرستی جک را بر عهده گرفت.

او در مصاحبه هایی که انجام داده است، گفته که سرپرستان اصلی او پدربزرگ و مادربزرگش هستند و مادرش را جایگاه خواهری بخشیده است. جک یکی از طرفداران تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز است.

جوایز جک نیکلسون

جک نیکلسون همان طور که گفته شد سه بار جایزه اسکار از دوازده نامزدی دریافت کرده است. او با دانیل دی لوئیس و والتر برنان در کسب جایزه برابر است.

جک ۳ جایزه اسکار، ۳ جایزه فیلم بفتا، ۶ جایزه گلدن گلوب، ۱ جایزه گرمی، ۱ جایزه صفحه جوایز انجمن بازیگران و در مجموع ۱۴ جایزه را از آن خود کرده است.

او در سال ۱۹۷۰ با بازی در ایزی رایدر جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد. همچنین در سال های ۱۹۷۱، ۱۹۷۴، ۱۹۷۵، ۱۹۷۶ به ترتیب در فیلم های پنج قطعه آسان، آخرین ماموریت، محله چینی ها و دیوانه از قفس پرید جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرد.

در سال ۱۹۸۲ در فیلم سرخ ها و سال ۱۹۸۴ در فیلم شرایط مهرورزی جایزه بهترین نقش مکمل مرد را گرفت. او باز هم در سال های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۸ با بازی در فیلم های شرف خانوانده پریتزی و آیرن وید جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کرد.

در سال ۱۹۹۳ فیلم چند مرد خوب را بازی کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد. در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۳ نیز با فیلم های بهتر از این نمی شه و درباره اشمیت توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کند.

جک نیکلسون در همه فیلم هایی که نام گرفته شد نامزد شد و در فیلم های دیوانه از قفس پرید، شرایط مهرورزی و بهتر از این نمیشه برنده شد.

انجمن منتقدان فیلم بوستون در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد که هر ساله به بهترین فیلم ها و فیلم سازها جوایزی اهدا می کند و جک نیکلسون موفق به گرفتن سه جایزه از سوی این انجمن شد.

او بخاطر فیلم های شرایط مهرورزی و سرخ ها برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از طرف این انجمن شد. و بخاطر بازی در فیلم شرف خانواده پریتزی برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از سوی انجمن منتقدان فیلم بوستون شد.

همچنین جوایز آکادمی فیلم بریتانیا ( جایزه بفتا ) یک مراسم سالانه است که در سال ۱۹۴۷ راه اندازی شد. نیکلسون از سوی این آکادمی نیز موفق به گرفتن سه جایزه از هفت نامزدی شده است.

جک نیکلسون در جوایز مراسم گلدن گلوب که هر ساله توسط اعضای ۹۳ نفری انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین فیلم ها و سریال های داخلی و خارجی جوایزی اهدا می کند نیز از هفده نامزدی خود، موفق به کسب شش جایزه شد. همچنین او در سال ۱۹۹۹ جایزه سیسیل بی دمیل را نیز از آن خود کرد.

جایزه گرمی نیز هر سال توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط ایالات متحده به فیلم ها و آثار شاخص صنعت موسیقی داده می شود.

جایزه ای که از سوی این آکادمی اهدا می گردد اغلب برای هنرمندان به عنوان بالاترین عنوان و افتخار در موسیقی محسوب می شود.

جک نیکلسون در سال ۱۹۹۲ بخاطر بازی در فیلم چند مرد خوب نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد فیلم شد و همچنین در سال ۲۰۰۶ به خاطر فیلم رفتگان نامزده و برنده جایزه بهترین بازیگر نقش منفی شد.

بهترین فیلم های جک نیکلسون

در ادامه نگاهی می اندازیم به بازی های دیدنی این اسطوره مطرح سینمای جهان که در این فیلم ها استعداد ذاتی خود را با هنرنمایی زیبایش به رخ کشیده است.

About Schmidt 2002  درباره اشمیت

در این فیلم جک نیکلسون بر خلاف دیگر فیلم هایش نقش متفاوتی بازی کرده است. او نقش یک کارشناس بیمه را دارد که دچار روزمره گی های بازنشستگی شده است.

The Pledge 2001 تعهد

در این فیلم جک نیکلسون برای دومین بار با شان پن همکاری می کند. در این داستان جری بلک کارگاهی خبره است که در روز بازنشستگی خبر قتل دخترکی را می شنود و او با وسواس فکری عجیبی که دارد به دنبال قاتل آن دختر کار خود را آغاز می کند.

Batman 1989 بتمن

فیلم سینمایی بتمن یکی از بهترین فیلم های جک نیکلسون به کارگردانی تیم برتون است. او در این فیلم با ایفای نقش جوکر به عنوان یک تبهکار شرور و بد ذات توانست هنرنمایی کند.

جک نیکلسون

فیلم شرایط مهرورزی Terms of Endearment 1983

این فیلم یکی از به یادماندنی ترین کمدی های درام تاریخ است که جک نیکلسون به عنوان نقش مکمل مرد  بازی بسیار زیبایی را از خود به یادگار گذاشته است. او در این فیلم نقش یک فضانورد بازنشسته را ایفا می کند که دارای شخصیتی مهربان و شیرین است.

فیلم درخشش The Shining 1980

یکی از بهترین فیلم های جک نیکلسون اثر درخشش اوست. او در این فیلم که شاهکار استنلی کوبریک بود شخصیت یک نویسنده پر مشغله را بازی می کند که همراه خانواده به یک هتل دور افتاده و مرموز می روند.

دیوانه از قفس پرید، بهتر از این نمیشه، سرخ ها، شرف خانواده پریتزی، آخرین ماموریت و محله چینی ها از دیگر بهترین فیلم های جک نیکلسون است.