جدال لفظی نمایندگان آمریکا و روسیه در جلسه شورای امنیت

  • انتشار: ۲۷ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 42202

به گزارش خبرگزاری اطلس,نماینده آمریکا در جلسه شورای امنیت ایران را متهم کرد که در سوریه پایگاه نظامی ایجاده کرده است و هشدار داد که اگر ایران این فعالیت‌ها را متوقف نکند، باید با تبعات آن مواجه شود.

شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت در سوریه تشکل جلسه دادند؛ اما نماینده آمریکا بجای سوریه به ایران گیر داد و سوریه را نادیده گرفت.

«کلی کوری» نماینده آمریکا در  نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد از جانب کشورش سخن گفت. وی از همان جمله اول، مستقیماً به سراغ موضوع ایران رفت.

کوری گفت هفته گذشته شاهد افزایش خطرناک تنش‌ها در منطقه بودیم و در شورای امنیت بر کسی پوشیده نیست که ایران مسئول آن بود؛ نیروهای ایرانی از خاک سوریه، راکت‌هایی را به سمت شهروندان اسرائیلی پرتاب کردند.

نماینده آمریکا در ادامه گفت آمریکا قویاً از اقدام اسرائیل در دفاع از خود حمایت می‌کند؛ اقدامات ایران، سندی است بر درست بودن گفته‌های ما که هر کجای خاورمیانه که ایران پیدایش شود، هرج و مرج می‌شود.

وی در ادامه نگرانی خود از حضور ایران در سوریه ابراز کرد و گفت که ایران سامانه‌ای موشکی در سوریه مستقر کرده که به سمت اسرائیل هدف گرفته شده است؛ ایران و حزب‌الله از اردوگاه‌های آموزشی موجود در سوریه برای ایجاد پایگاه در خاک این کشور استفاده می‌کنند؛ آنها در حال نزدیک و نزدیک‌تر شدن به اسرائیل هستند.

نماینده آمریکا تاکید کرد که از همین جا از ایران، حزب‌الله و دیگر نائبانشان می‌خواهیم که دست از اقدامات تحریک‌آمیز بکشند و اگر چنین نکنند، مسئولیت کامل این اقدامات بر عهده ایران خواهد بود.

در ادامه گفت که شورای امنیت دو گزینه دارد؛ یا سکوت کند و نظاره‌گر ایجاد زیرساخت‌های تشکیل حزب‌اللهی دیگر در سوریه باشیم یا اینکه با صدای بلند علیه ایران موضع بگیریم و برای توقف اقدامات این کشور، بر آنها فشار بیاوریم.

در ادامه نشست، نماینده روسیه سخن گفت. وی به نماینده آمریکا در خصوص پیروی از دستور جلسه تذکر داد و گفت دستور کار امروز نشست شورای امنیت، ایران بود یا سوریه؟

وی افزودنماینده آمریکا قبل از اتهام‌زنی به ما و ایران، بگویید که مبنای حضور نیروهای شما در سوریه چیست و آنها واقعاً در پی چه هدفی هستند.

نماینده روسیه گفت چه اتفاقی برای صدها داعشی دستگیر شده توسط نیروهای تحت حمایت آمریکا افتاد؛ داعشی‌هایی که در عملیات سپر فرات دستگیر شدند و خبری از سرنوشت آنها در دست نیست.

وی در انتها هشدار داد تروریست‌ها آزادانه در مناطق تحت نفوذ آمریکا تردد می‌کنند و ما بیم آن داریم که پس از عقب‌نشینی آمریکا از این مناطق، داعش دوباره فعالیت خود را تشدید کند.

آمریکا، اسرائیل و عربستان کشورهای استند در جهان که متهم به تروریست پروری استند و ایجاد و تجهیز گروه تروریستی داعش نیز اتهام آن بالای این سه کشور است.

این در حالیست که ایران و روسیه در یک ائتلاف نظامی سبب شکست گروه تروریستی داعش در سوریه شدند و گفته می‌شود که همین باعث شده است که آمریکا عصابی شود؛ چرا که پلان چندین ساله شان به خاک یکسان شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟