جان ساپکو: پول امریکا به یک گروه تروریستی در افغانستان می‌رسد

  • انتشار: ۳ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: اقتصادتیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 175854

جان ساپکو، بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان در تازه‌ترین اظهاراتش گفته است که کمک‌های این کشور به یک گروه تروریستی در افغانستان می‌رسد.

ساپکو در گفت‌وگو با وبسایت پروپبلیکا که چهارشنبه‌شب، ۱ حمل منتشر شده، با «تروریست» خطاب کردن طالبان گفته است که سازمان ملل پس از تسلط دوباره این گروه ۲.۹ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

وی افزوده است: «بیشتر پولی که به‌صورت نقدی از طریق سازمان ملل می‌رود، در نهایت از مالیات دهنده‌گان امریکایی می‌آید. این کمک‌ها به‌سمت یک گروه تروریستی می‌رود. طالبان یک مشت تروریست هستند.»

بربنیاد گزارش بازرس ویژه امریکا، بیشتر پول‌های کمکی به افغانستانی های نیازمند نمی‌رسد.

طبق این گزارش، سازمان ملل متحد در واکنش به این اظهارات ساپکو گفته که پول‌های کمکی نهایتاً در اختیار بانک مرکزی افغانستان که از سوی طالبان اداره می‌شود، نمی‌رسد، اما از بانک مرکزی اجتناب کرده نمی‌تواند.

با این حال، وزارت امور خارجه امریکا در پاسخ به گزارش تازه‌ بازرس ویژه این کشور اعلام کرده است که سازمان ملل مسوول کنترل برنامه انتقال پول نقد به افغانستان است.

این وزارت تصریح کرده است: «ما به نظارت بر برنامه‌های کمک ادامه خواهیم داد و به‌دنبال کاهش خطر این هستیم که کمک‌های ایالات متحده می‌تواند به‌گونه غیرمستقیم به نفع طالبان باشد، یا ممکن است به دریافت کننده‌گان ناخواسته منحرف شود.»

براساس اطلاعات، نماینده‌گان در کانگرس امریکا خواستار تلاش بیشتر دولت این کشور در زمینه جلوگیری از انتقال پول‌های کمکی واشنگتن به طالبان شده‌اند.

مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا در این مورد خاطرنشان کرده است: «این غیرقابل قبول است. دولت ایالات متحده باید برای جلوگیری از بهره‌مندی طالبان از کمک‌های بشردوستانه بیشتر تلاش کند.»

طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که چند روز پیش نیز مارکو روبیو، یک سناتور ایالات متحده با ارایه طرحی خواستار توقف کمک‌های مالی واشنگتن از طریق سازمان ملل به افغانستان شده بود.

به گفته وی، تا زمانی که اطمینان حاصل نشود که کمک‌های بشردوستانه به‌هدف تقویت «گروه‌های تروریستی» به مصرف نمی‌رسد، باید سازمان ملل کمک‌هایش به افغانستان زیر سلطه طالبان را متوقف کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟