تظاهرات دانش آموزان با شعار «درس بی ترس»/ طالبان مانع ورود به مکاتب شدند

  • انتشار: ۷ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: فرهنگ و هنر
  • شناسه مطلب: 133921

شماری از شهروندان افغانستان برای بازگشایی مکاتب دخترانه و دسترسی دختران بالاتر از صنف ششم به آموزش، کمپاین «درس – بی‌ترس» رآ آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از شفقنا افغانستان، شهروندان افغانستان در این کمپاین آموزش را یک حق اساسی برای همه انسان‌ها می‌دانند و بر دسترسی دختران به آموزش بدون هیچ‌گونه تبعیضی، تأکید می‌کنند.

این کمپاین به ابتکار فرهاد دریا، یکی از هنرمندان مطرح افغانستان آغاز شده است و اکنون از سوی بسیاری از شهروندان همراهی می‌شود.

آقای دریا این کمپاین را به مناسبت ۴۰۰ روزه شدن ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم از سوی گروه طالبان آغاز کرد و گفت که در ۴۰۰ روز گذشته، هرچه در توان بود صورت گرفت، اما کارگر نیفتاد و پیشنهاد می‌کنم که رویکدر خود را تغییر بدهیم.

او نوشت: «من از تمام دختران شجاع و عاشق علم در افغانستان می‌خواهم که روز شنبه تاریخ هفتم ماه عقرب، یونیفورم‌های خود را پوشیده و روانه‌ی مکتب شوند. همچنان از تمام استادان گرانقدر مکاتب دخترانه هم خواهش می‌کنم در این روز به مکتب خود حاضر شوند. در عین حال، از دانش‌آموزان پسر در سراسر افغانستان می‌خواهم که برای حمایت از خواهران خود و به رسم اعتراض، روز شنبه هفتم عقرب را به مکاتب خود حاضر نشوند و در خانه بمانند.»

ممانعت طالبان

پس از آغاز کارزار درس بدون ترس با هشتگ #FearlessEducation امروز (شنبه، هفتم عقرب) شماری از دانش آموزان و مادران به مکاتب دخترانه در شهر کابل رفتند.

در شبکه‌های اجتماعی افغانستان عکس و ویدیوهایی نشر شده است که نشان می‌دهد شماری از دختران دانش آموز به سمت مکاتب شان در حرکت هستند.

اما منابع محلی می‌گویند که گروه طالبان به زنان اجازه ورود به یکی از مکاتب شهر کابل را نداده‌اند و همچنین مانع ورود دانش آموزان به مکاتب شده‌اند.

شماری از زنان نیز در یک حرکت اعتراضی به سمت مکتب «الفتح» در شهر کابل رفتند، اما گروه طالبان به آنها اجازه ندادند که وارد این مکتب شوند.

آنها در این حرکت اعتراضی خود شعار «درس بدون ترس» را سر می‌دادند و خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه برای دختران بالاتر از صنف ششم هستند.

کمپاین درس بدون ترس در حالی آغاز شده است که پیش از آن بارها کمپاین‌های از این نوع و برای دادخواهی در مورد حق آموزش دختران نوجوان افغانستان، راه اندازی شده است.

اما این کمپاین‌ها و فشارهای جامعه جهانی تاکنون نتوانسته است که موضع سخت‌گیرانه و افراطگرایانه گروه طالبان را در قبال آموزش دختران، تغییر بدهد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، محدودیت‌های طالبان بر آموزش دختران باعث شده است که بیش از یک میلیون دختر در سراسر افغانستان از حق دسترسی به آموز ش محروم شوند.

آموزش در سایه خشونت

گروه طالبان از زمان تسلط بر افغانستان خشونت علیه زنان را در جامعه افغانستان و در موارد مختلف، افزایش داده‌اند و این خشونت آرامش را در همه ابعاد زندگی زنان از بین برده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، گروه طالبان در بیش از یک سال گذشته، در تلاش بوده‌اند که زنان را از جامعه افغانستان، به صورت کامل حذف کنند و سیاستی را که در دور اول حاکمیت شان در افغانستان در قبال زنان در پیش گرفته بودند، این بار نیز روی دست گرفته‌اند.

اما تأثیر خشونت طالبان بر آموزش دختران در افغانستان، جبران ناپذیر است. گزارش‌های زیادی وجود دارد که پس از تسلط گروه طالبان زنان و دختران زیادی مجبور شده‌اند از آموزش دست بکشند و شرایط زندگی هر روز برای آنها دشوار تر شده است.

علاوه بر این، این گروه بارها با زنان معترض و کسانی که برای دادخواهی در مورد حقوق زنان، از جمله حق آموزش، اعتراض کرده‌اند، با خشونت و شلیک گلوله برخورده کرده‌اند.

واقعیت امروز افغانستان این است که طالبان فضای اختناق، خفقان و ترس را در این کشور حاکم کرده‌اند و در چنین فضایی زنان و دختران بیشترین آسیبی را می‌بینند و هیچ آرامشی برای آموزش باقی نمی‌ماند.

برای آموزش بهتر، نیاز است که فضای آرام برای دانش آموزان فراهم باشد و آنها با آرامش خاطر بتوانند به درس و تحصیل خود ادامه دهند، اما در فضای که هر لحظه ترس نیروهای امر به معروف طالبان یک دانش آموز دختر را تهدید

کند، آموختن و آموختاندن بسیار دشوار می شود.

متاسفانه فضای جامعه افغانستان هر روز بیشتر به سمت اختناق و خفقان به پیش می‌رود و گروه طالبان هر بیشتر از روز قبل صدهای دادخواهانه را خاموش می‌کنند. اختناق و خفقان، جامعه را بیش از گذشته به عقب خواهد برد و پیامدهای آن برای یک نسل از مردم افغانستان، جبران ناپذیر است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟