بکارگیری پولیس ضد شورش برای مقابله با پناهجویان

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 9520

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جام، در حالی که موج ورود پناهجویان، به‌ویژه سوری، به مونیخ ادامه دارد، وزیر کشور آلمان اعلام کرد که مقررات کنترل مرزی با اتریش برای جلوگیری از ادامه سرازیر شدن پناهجویان به این کشور موقتا، دوباره برقرار می‌شود.

توماس ده‌میزیر، وزیر کشور آلمان روز یکشنبه ۲۲ سنبله، گفت پناهجویان دیگر نمی‌توانند اولین کشور میزبان خود را انتخاب کنند و اعضاء اتحادیه اروپا هم باید مقررات این اتحادیه را برای ثبت‌نام پناهجویانی که ابتدا وارد این کشورهای می‌شوند، رعایت کنند.

به گزارش بی بی سی، آلمان برای کنترل مرز جنوبی خود با اتریش، ۲۱۰۰ پلیس ضد شورش به این مرز اعزام می‌کند.

ساعاتی پیش از آن شهردار مونیخ گفته بود با چالش بزرگ پذیرایی و جابه‌جایی موج پناهجویان مواجه هستند.

از روز شنبه تا صبح یکشنبه نزدیک به ۱۳ هزار پناهجو وارد مونیخ شدند و دیتر رایتر، شهردار این شهر گفته است که شب طولانی را پشت سرگذاشتند اما توانستند اوضاع را مدیریت کنند. او افزوده نیاز به مکانیزمی پایدار برای توزیع پناهجویان در سایر نقاط کشور دارند و ایالت‌های دیگر هم باید سهمیه‌هایی را بپذیرند.

به گزارش رادیو فردا، سخنگوی پلیس مونیخ اعلام کرده که ظرف دو هفته گذشته حدود ۶۳ هزار مهاجر و پناهجو وارد ایستگاه اصلی قطار مونیخ شده‌اند و افزوده “ظرفیت ما دیگر پر شده است.”

مقام‌های شهر اکنون در حال بررسی امکان جای دادن موقت پناهجویان در استادیوم المپیک شهر هستند و برنامه معمول حرکت قطارها هم تغییر کرده تا بتوانند تازه واردان را به نقاط دیگر منتقل کنند. تغییر برنامه قطارها اعتراض برخی از مسافران را برانگیخته است.

به گفته زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان، “ناتوانی اروپا در مواجهه با بحران پناهجویان باعث شده که امکانات آلمان به انتها برسد. مسئله فقط تعداد پناهجویان نیست بلکه سرعت ورود این افراد هم هست که باعث می شود اداره اوضاع چنین دشوار شود.”

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نیز از تصمیم جدید دولت آلمان استقبال کرد. او گفت: «تصمیم آلمان برای کنترل مرزها قابل‌فهم است و از این طریق همبستگی خود با کشور آلمان اعلام می‌کنیم.»

به گزارش دویچه وله، اوربان در هفته‌های گذشته به علت سخت‌گیری نسبت به پناهجویان در مجارستان به شدت مورد انتقاد سیاستمداران آلمانی و اتریشی قرار گرفته بود. اوربان افزود: «تصمیم آلمان ضروری بود تا بتواند همچنان مدافع ارزش‌های مشترک اروپا و آلمان باشد.»

به گفته اوربان کشورهای اروپایی باید هر چه زودتر در صدد کنترل مرزهای یونان برآیند، زیرا که این کشور مقصد نخست آوارگان و پناهجویان به اروپا محسوب می‌شود.

در همین حال، نخست وزیر جمهوری چک روز یکشنبه بار دیگر در برنامه ای تلویزیونی با دفاع از سیاست دولتش در نپذیرفتن سهمیه‌های تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویان گفت که این سیاست که فرانسه و آلمان آن را به سایر اعضاء تحمیل می کنند، کارآمد نیست.

او افزود که این مهاجران و پناهجویان نمی‌خواهند در جمهوری جک، مجارستان، لهستان، رومانی و اسلواکی، کشورهایی که با چنین سهمیه‌های مخالفند، بمانند و حتی اگر ما هم آن را بپذیریم خود این پناهجویان قصد ندارند در اینجا بمانند و می‌خواهند به آلمان و سوئد بروند.

همزمان روز یکشنبه ۲۸ پناهجوی دیگر، با واژگونی قایق حامل آن‌ها در یکی از جزایر یونان، جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قایق در نزدیکی جزیره فارماکونیسی‌ در سواحل دریای اژه غرق شد. گارد ساحلی یونان توانست ۶۸ تن دیگر را نجات دهد و ۲۹ تن هم شناکنان خود را به ساحل رساندند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟