بهترین قند برای بدن چیست؟ قند خوب و بد چه تفاوت هایی دارند؟

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 181280

برای اینکه بدانیم بهترین قند برای بدن ما کدام است، باید ابتدا بدانیم قند چیست و انواع آن را بشناسیم.

قند چیست؟

قند فرآورده ای صنعتی حاصل از چغندر قند است که معمولا به شکل مکعب های سفید مانندی که از جنس شکر هستند یافت می‌شوند. این محصول بیشتر برای شیرین کردن انواع نوشیدنی های تلخ مانند چای و قهوه کاربرد دارد. و معمولا در کنار چای نزد ایرانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

مولکول های قند:

برای اینکه بتوانیم بهترین قند را برای بدن خود بشناسیم بهتر از ست ابتدا مولکولهای تشکیل دهندۀ قند را بدانیم.
قندترکیبی از سه مولکول است، مولکولهایی که برای تغذیه حیوانات بسیار مهم هستند اما در تغذیۀ ما اهمیت چندانی ندارند.

این سه مولکول عبارتند از؛ گلوکز، فراکتوز و گالکتوز. در همۀ غذاهایی که ما مصرف می‌کنیم. ترکیبی متفاوت از این سه مولکول وجود دارد.

ترکیب گلوکز و فراکتوز را ساکروز می‌گویند. ساکروز شامل نیشکر، قند، چغندر قند و شیرین کننده هایی که در چای و قهوه می‌ریزید می‌باشد.

وقتی گلوکز و گلاکتوز با هم ترکیب می‌شوند تولید لاکتوز می‌کنند. لاکتوز همان چیزی است که در محصولات لبنی وجود دارد. بنابراین انواع مختلف قند در غذاهای متفاوت وجود دارد.

گلوکز انرژی زندگی است. هر سلول در روی زمین برای تأمین انرژی گلوکز می‌سوزاند. گلوکز به قدری اهمیت دارد که اگر آن را مصرف نکنید، بدنتان خودش آن را خواهد ساخت.

فراکتوز مولکول قند است. شهد ذرت، گیاه آگاو، گیاه افرا و عسل شیرین کننده هایی سرشار از کالری هستند و همۀ آنها یک مولکول گلوکز و یک مولکول فراکتوز دارند.

بهترین قند

فراکتوز همان چیزی است که ما می‌خواهیم و همان مولکولی است که قند مناسب ما را می‌سازد. همچنین مولکولی است که نیاز به قند را اعتیاد آور می‌کند.

در واقع هیچ واکنش بیوشیمیایی در بدن وجود ندارد که نیاز به آن داشته باشد. این ماده کاملاً ذره ای است و زمانی که بیش از حد مصرف شود می‌تواند موجب آسیب های سلولی متابولیکی و حتی مرگ می‌شود.

در واقع سوخت و ساز فراکتوز در کبد دقیقا مانند الکل است. به همین دلیل است که امروزه کودکان بدون اینکه الکل مصرف کنند به بیماری های مرتبط با آن مبتلا می‌شوند. چون ما به آنها قند غیر طبیعی می خورانیم.

تاریخچۀ قند:

نیشکر از دوران قبل از تاریخ در کشور هندوستان کاشت می شد. آنها کشف کردند که چگونه از چغندر می‌توانند قند استخراج کنند. در دورۀ رومیان نیز قند را از اروپا می‌شناختند اما تا قرن ها این ماده بسیار کمیاب و گران قیمت بود.

در سال ۱۴۹۳ نیشکر در هند غربی به حدی رشد کرد که ساکنین آن منطقه مزارع وسیعی را به کشت نیشکر اختصاص دادند. این مزارع توسط بردگان آفریقایی کشت می‌شد و برای صاحبان خود درآمد زیادی داشت به طوری که نیشکر به طلای سفید معروف شد.

فرآوری قند:

فرآوری قند بدین صورت است که ابتدا قند به صورت کله قند در کارخانه تولید می‌شود و بعد از آن توسط قند شکن آن را به صورت مکعب در می‌آورند.

تفاوت بین قند خوب و بد چیست یا به عبارتی بهترین قند کدام است؟

اگر بخواهیم بسیار کوتاه به این سؤال پاسخ بدهیم باید بگوییم کربوهیدرات ها یعنی قندهای خوب، اینها برای شما مفید هستند.

کربوهیدرات هایی که از نان سفید، نوشابه های قند دار، شیرینی و دیگر غذاهای فرآوری شده به بدن منتقل می‌شوند می‌توانند تولید چربی کنند. و اگر مقدار زیادی از این قندها را به مصرف بدن برسانیم احتمال بروز بیماری ها در ما افزایش پیدا می‌کند.

در قسمت دیگر، قندهای خوب که دانه های گندم، میوه ها، حبوبات و سبزیجات را شامل می‌شوند، با فراهم آوردن انواع ویتامین‌ها، فیبرها، مواد مغذی و معدنی بدن را سالم نگاه می‌دارند.

علت اینکه به چرا باید یک رژیم غذایی سالم متشکل از این قندها باشد نیز همین است. پس تا اینجا از میان انواع کربوهیدرات ها و قندهای مضر بهترین قند برای بدن مشخص شد.

کربوهیدرات ها برای بدن مهمترین منبع انرژی هستند. آنها از طریق دستگاه گوارش به گلوکز تبدیل می‌شوند. بدن به طور مفید از این گلوکز استفاده می‌کند و مازاد آن را برای مواقعی که مورد نیاز است ذخیره می‌کند.

کربوهیدرات ها به دو گروه ساده و پیچیده تقسیم می‌شوند؛

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، قندهای ساده متشکل از قندهایی مانند قند های انواع میوه یا همان فروکتوز، قندهای ذرت یا میوۀ انگور که گلوکز است و قند معمولی یا همان ساکاروز.

کربوهیدرات های پیچیده در حقیقت شامل هر مادۀ غذایی که از ترکیب تعدادی از قندهایی که نام گرفتیم به وجود آمده می‌باشد. به تصور اکثر مردم کربوهیدرات های پیچیده بهترین قند برای مصرف هستند.

اما با سیستم جدیدی به نام شاخص گلیسمی، کربوهیدرات ها را بر پایۀ این که قند خون را به چه سرعت و تا چه حدی بالا
می‌برند دسته بندی می‌کنند. اینگونه می‌توان تشخیص داد که آیا کربوهیدرات های پیچیده می‌توانند بهترین قند برای بدن باشند یا خیر.

مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا، مانند نان سفید به سرعت قند خون را بالا می‌برند. غذاهایی که شاخص گلیسمی آنها پایین است مانند جو، به کندی هضم می‌شوند و به همین علت نیز بر قند خون کم‌تر تأثیر می‌گذارند.

رژیم های غذایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند و دارای مواد مغذی هستند ممکن است فرد را دچار دیابت کنند و احتمال بیماری های قلبی، ناباروری، چاقی سرطان کولورکتال و… را افزایش می‌دهند.

غذاهایی که شاخص گلیسمی آنها پایین است به کاهش وزن و کنترل بیماری قند خون کمک می‌کنند. اگر چه در مطالعاتی دیگر دانشمندان دریافته اند که شاخص گلیسمی اثر زیادی بر روی سلامتی یا وزن ندارد.

پس ما نمی توانیم یک رژیم غذایی را فقط بر اساس شاخص آن مبنا بگذاریم. بلکه تنها می‌توانیم آن را به عنوان یک راهنما
در نظر بگیریم. در ضمن از رژیم غذایی ای استفاده کنید که شاخص قند خون آنها پایین است. غلات سبوس دار، سبزیجات، حبوبات و میوه ها از آن دسته هستند.

توصیه هایی در رابطه با مصرف کربوهیدرات ها:

  • روز خود را با غلات سبوس دار آغاز کنید.
  • از نان هایی که سبوس دار هستند برای وعده های غذایی خود استفاده کنید.
  • برنج قهوه ای، بلغور و دیگر غلات را جایگزین سیب زمینی کنید.
  • میوه ها را بر آب میوه ها ترجیح دهید.
  • توجه کنید که حبوبات با هضم آهسته منبع عالی کربوهیدرات ها هستند و می‌توانند پروتئین بدن را تأمین کنند.