بشار اسد: داعش پس از اشغال عراق توسط آمریکا تأسیس شد

  • انتشار: ۱۳ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 1580
بشار اسد

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری اطلس، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه فرانسوی «پاری ماچ» به اظهار نظر در مورد مسائل مختلف پرداخت.

بشار اسد در این مصاحبه تأکید کرده است: صرف‌نظر از اقدامات آمریکا و یا ائتلاف علیه داعش، ما در هر نقطه‌ای از کشور، تروریست را هدف قرار می‌دهیم زیرا هرگز نمی‌پذیریم سوریه بازیچه غرب باشد و کاملاً روشن است که این یکی از مهمترین اهداف و اصول ما به شمار می‌آید.

نمی‌توان از هوا تروریست را نابود کرد و در نبود نیروهای زمینی آگاه به جزییات جغرافیایی مناطق، نمی‌توان به نتیجه رسید و به همین دلیل است که با گذشت بیش از دو ماه از حملات هوایی نیروهای ائتلاف، نتیجه واقعی مشاهده نمی‌شود.

اینکه گفته می‌شود حملات هوایی به ما کمک کرد، صحت ندارد و واقعیت این است که این حملات تشریفاتی است.

وی در توضیح این مطلب افزود: تروریسم ایدئولوژی‌ای است که مرزها را شکسته و از آن عبور کرده و دیگر یک سازمان و یا ساختار نیست، تا جایی که 20 سال پیش از منطقه به‌ویژه از کشورهای عربی خلیج فارس مانند عربستان نشئت می‌گرفت اما اکنون منبع آن اروپا به‌ویژه فرانسه است.

اسد در این ارتباط یادآور شد که تعداد زیادی از تروریست‌های اروپایی که وارد سوریه می‌شوند، فرانسوی هستند.

گزینه‌ای جز دفاع از مردم در برابر تروریست‌ها وجود ندارد

سؤال: آیا با گذشت سه سال از بحران سوریه از اینکه در آغاز این بحران را به‌شکل دیگری مدیریت نکردید، پشیمان بوده اکنون خود را مسئول این رخدادها می‌دانید؟

اسد: در روزهای نخست بحران تعدادی از نیروهای ارتش و پلیس به شهادت رسیدند… ما از همان روزها با تروریسم روبه‌رو شدیم.. درست است که تظاهرات برپا شد.. اما تعداد آنان زیاد نبود و در چنین وضعیتی گزینه‌ای جز دفاع از مردم در برابر تروریست‌ها وجود نداشت.

وی با تأکید بر اینکه گزینه‌ای جز دفاع از مردم وجود نداشت، افزود: نمی‌توان گفت پشیمان هستیم زیرا از همان روز اول با تروریست‌ها مبارزه کردیم و البته این به این معنی نیست که اقدامات انجام شده بدون اشتباه بود… همواره اشتباه پیش می‌آید.

باید به‌صراحت بگوییم که اگر در آن زمان و از همان ابتدا قطر پول در اختیار تروریست‌ها قرار نمی‌داد و اگر ترکیه از تروریست‌ها حمایت لجستیکی به عمل نمی‌آورد… و اگر غرب نیز از آنان از نظر سیاسی حمایت نمی‌کرد… در این صورت قضیه فرق می‌کرد… اگر ما پیش از بحران، در سوریه مشکلات و اشتباهاتی داشتیم، طبیعی است… از همین رو نباید فرض کنیم که حوادث سوریه و تحولاتی که رخ داد دلیل داخلی داشت.

با کشورهایی که علیه ما قد علم کرده و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند مبارزه می‌کنیم

سؤال: این ایراد به ارتش شما وارد است که در جریان این جنگ، به میزان افراطی به استفاده از زور متوسل شد، چرا غیرنظامیان بمباران می‌شوند؟

اسد: وقتی یک تروریست با سلاح به شما حمله می‌کند، چطور از خود و مردم دفاع می‌کنید؟ با گفت‌وگو… ارتش وقتی از سلاح استفاده می‌کند که طرف دیگر هم سلاح به دست دارد.

ما در سوریه امکان ندارد هدفمان حمله به غیرنظامیان باشد، دلیلی برای بمباران آنان وجود ندارد… ما امروز همزمان با غیرنظامیان با تروریست‌ها می‌جنگیم و با کشورهایی که علیه ما قد علم و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، مبارزه می‌کنیم … کشورهای خلیجی و ترکیه و غرب، پس اگر از مردم دفاع نمی‌کردیم چگونه می‌توانستیم چهار سال ایستادگی کنیم؟ قطعاً این امکان پذیر نبود، از همین رو اینکه ما غیرنظامیان را بمباران می‌کنیم، غیرمنطقی است.

آمارها درباره سوریه اغراق‌آمیز و نادرست است

سؤال: تصاویر ماهواره‌ای از حمص و حماة نشان می‌دهد که برخی محله‌ها کاملاً ویران شده است و سازمان ملل که کشورتان عضو آن است، به جان باختن 190 هزار نفر در جریان جنگ اشاره دارد، آیا تمام اهالی این مناطق تروریست بودند؟

اسد: اولاً ما باید در آمار سازمان ملل و اینکه منابع آن چیست دقت کنیم، آماری که اکنون در جهان به‌ویژه در رسانه‌ها منتشر می‌شود، اغراق‌آمیز و نادرست است.

دوم اینکه فقط ماهواره‌ها نیستند که تصاویر مربوط به خرابی‌ها را دارند، بلکه ویرانی عملاً در زمین وجود داشته و صحت دارد، اما هنگامی که تروریست‌ها وارد منطقه‌ای شده و آن را به اشغال در می‌آورند، ارتش باید آن را آزاد کند و هنگامی که درگیری رخ می‌دهد، طبیعی است که خرابی به وجود می‌آید، اما در بیشتر موارد وقتی تروریست‌ها وارد منطقه‌ای می‌شوند، مردم از آنجا می‌گریزند.

در واقع تعداد زیادی از قربانیان در سوریه، حامیان دولت هستند و نه به‌عکس… و تعداد زیادی از آنان بر اثر انفجارهای تروریستی جان خود را از دست دادند، طبعاً وقتی جنگ در جریان است و تروریست‌ها در آن دست دارند، فقط انسان‌های بی‌گناه هستند که کشته می‌شوند و این اتفاقی است که در هر جای دنیا رخ می‌دهد اما غیرممکن است که دولت غیرنظامیان را هدف قرار دهد.

سؤال: همچنین بنابر اعلام سازمان ملل سه میلیون پناهنده سوریه در کشورهای مجاور به سر می‌برند، آیا همه آنان متحد تروریست‌ها هستند؟

اسد: نه، نه به‌طور کلی، کسانی که خاک سوریه را ترک کردند، بیشتر به‌دلیل حضور تروریست از کشور خارج شدند، برخی از آنان از تروریست حمایت می‌کنند و برخی حامی دولت هستند که به‌دلیل شرایط امنیتی از کشور رفتند و تعدادی از این افراد که اندک نیستند، اصلاً حامی کسی نیستند.

ترکیه همچنان سلاح در اختیار تروریست‌های سوری قرار می‌دهد

سؤال: از نظر نظامی آیا وسایلی دارید که ضامن پیروزی شما در این جنگ باشد؟

اسد: ما اکنون نه‌فقط با گروهک‌ها بلکه با کشورها مبارزه می‌کنیم، میلیاردها دلار هزینه این گروه‌ها می‌شود و از کشورهای مختلف از جمله ترکیه سلاح در اختیار آنان قرار می‌گیرد، از همین رو از نظر نظامی این جنگ، ساده نیست با این حال ارتش سوریه در بسیاری از مناطق پیشروی کرده است.

از طرف دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که جنگ چگونه و چه‌زمانی پایان خواهد یافت. جنگ تمام خواهد شد، اما برای آنان در ابتدا جنگ اصلی این بود که چگونه قلب سوری‌ها را به دست آورند اما این جنگ را باختند و اکنون به‌دلیل پیشروی ارتش سوریه، دایره حمایت از تروریست‌ها به‌میزان زیادی محدود شده  است، از همین رو باید به این جنگ از زاویه نظامی، اجتماعی و سیاسی نگاه کنیم.

بحران سوریه جنگ بین دو ارتش نیست

سؤال: در حالی که نیمی از خاک کشور خارج از کنترل است، آیا شما شکست نخوردید؟

اسد: ارتش سوریه همه‌جا حضور ندارد، این غیرممکن است، از همین رو در هر نقطه‌ای که ارتش سوریه حضور نداشته باشد، تروریست‌ها از مرز وارد شده به آن مناطق می‌روند، اما نیروهای ارتش توانستند به هر منطقه‌ای که تصمیم داشتند از تروریست‌ها بازپس بگیرند، وارد شوند.

جنگ موجود در سوریه، جنگ بین دو ارتش نیست که بتوانیم بگوییم آنها بخشی را گرفته و ما نیز بخشی را در اختیار داریم، جنگ اکنون به این شکل نیست بلکه شما از گروه‌های تروریستی سخن می‌گویید که ناگهان به هر شهر و روستایی رخنه کردند، بنابراین جنگ طولانی و دشوار خواهد بود.

سؤال: بسیاری اعلام کردند راه‌حل بحران، کنار رفتن شما است، آیا معتقدید رفتن شما، راه‌حل است؟

اسد: رئیس جمهور در هر نقطه از جهان بر اساس قانون اساسی روی کار می‌آید و بر همین اساس کنار می‌رود، هیچ رئیس جمهوری نمی‌تواند از طریق هرج و مرج قدرت بگیرد و یا از این طریق کنار برود.

مثال واقعی این صحبتم، سیاست فرانسه در لیبی و حمله به قذافی است، نتیجه چه شد؟ پس از برکناری قذافی هرج و مرج به وجود آمد. آیا رفتن او راه‌حل بود و آیا اوضاع بهتر شد و لیبی به کشور دموکراتیک تبدیل شد؟

کشور مانند یک کشتی است که هنگامی که طوفان شود، ناخدا فرار نکرده و کشتی را ترک نمی‌کند و اگر مسافران بخواهند بروند، آخرین شخصی که کشتی را ترک می‌کند، ناخدا است نه به‌عکس.

هرگز نمی‌پذیریم بازیچه غرب باشیم

سؤال: این یعنی اینکه ناخدا آماده مردن است. شما از معمر قذافی سخن گفتید، آیا می‌ترسید به همان سرنوشت دچار شوید و مانند صدام حسین و یا قذافی کشته شوید؟

اسد: اولاً ناخدا به مرگ و زندگی فکر نمی‌کند، بلکه به فکر نجات کشتی است و این چیزی است که در سر دارد، زیرا چنانچه کشتی غرق شود، همه خواهند مرد، از همین رو بهتر است کشور را نجات دهیم، اما مایلم بر یک موضوع مهم تأکید کنم و آن اینکه تا پیش از بحران و در جریان آن و نیز پس از آن، ادامه حضور به‌عنوان رئیس جمهور، هدف من نبوده است.

ما به‌عنوان سوری‌ها هرگز نمی‌پذیریم که بازیچه غرب باشیم و این با صراحت کامل یکی از اهداف و اصول ما است.

داعش بعد از اشغال آمریکا در عراق تأسیس شد

سؤال: بیایید به موضوع داعش بپردازیم، بعضی گاهی می‌گویند نظام سوریه قدرت گرفتن تندروهای اسلامی را مورد تشویق قرار داد تا مخالفان دچار دسته بندی شوند، پاسخ شما چیست؟

اسد: باید اول در مورد واژه‌ها و اصطلاحات با هم توافق کنیم، ما در سوریه دولت داریم نه نظام.

دوم اگر به‌فرض این صحبت درست باشد که ما داعش را حمایت کردیم، یعنی اینکه از این گروه خواستیم به ما و به فرودگاه‌های سوریه حمله کند و صدها نظامی را به قتل برساند و شهرها و روستاها را اشغال کند، اما منطق این حرف کجاست؟ ما از این کار چه دستاوردی داریم؟ آن‌طور که شما می‌گویید: دسته بندی و تضعیف مخالفان!

ما نیازی نداریم که از اهمیت گروه‌های مختلف مخالفان بکاهیم زیرا این خود غرب است که اکنون اعلام کرده مخالفان توهم است و این چیزی است که اوباما بر زبان آورد، بنابراین فرضیه شما اشتباه است، اما حقیقت چیست؟ حقیقت این است که داعش در سال 2006 در عراق تأسیس شد و آمریکا بود که عراق را اشغال کرد نه سوریه. ابوبکر البغدادی در زندان آمریکا بود نه سوریه، پس چه‌کسی داعش را تأسیس کرد، سوریه یا آمریکا؟

بیشترین تعداد تروریست‌های اروپایی که وارد سوریه شده‌اند از فرانسه هستند

سؤال: سوری‌ها در دمشق بیشتر از هسته‌ای جهادی پنهان در غرب سخن می‌گویند تا جنگ علیه داعش، آیا این عجیب نیست؟

اسد: تروریسم، ایدئولوژی است نه سازمان‌ها و ساختارها، و ایدئولوژی مرزها را پشت سر می‌گذارد و بیشترین تعداد تروریست‌های اروپایی که وارد سوریه شده‌اند از فرانسه هستند و در فرانسه شاهد اتفاقاتی بودیم و در بلژیک نیز موزه یهودی هدف حمله قرار گرفت، بنابراین تروریسم در اروپا دیگر هسته پنهان نیست.

دخالت آمریکا در سوریه نقض حاکمیت کشور است

سؤال: آمریکایی‌ها امروز در جنگ علیه دولت اسلامی به متحدان تاکتیکی و مرحله‌ای تبدیل شده‌اند، آیا هنوز دخالت آنان را نقض حاکمیت ملی سوریه می‌دانید؟

اسد: شما از کلمه تاکتیکی استفاده کردید که این کلمه، نقطه مهمی است، می‌دانید که تاکتیک بدون راهبرد به نتیجه نمی‌رسد، بنابراین شکست تروریسم را در پی ندارد، این دخالت غیرقانونی است زیرا بدون موافقت شورای امنیت و بدون رعایت اصل حاکمیت سوریه صورت گرفت، بنابراین بله، این دخالت غیرقانونی و در نتیجه نقض حاکمیت است.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف تشریفاتی است

سؤال: بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه، نیروی هوایی شما در 40 روز، دست‌کم دوهزار پرواز داشت که این رقم بالایی است، هنگامی که هواپیماهای شما با هواپیماهای غرب که مثلاً در مسیر بمباران رقه هستند، برخورد می‌کند، آیا هماهنگی و توافق عدم‌تجاوز بین شما وجود دارد؟

اسد: هماهنگی مستقیم وجود ندارد، ما صرف نظر از اقدامات آمریکا و یا ائتلاف بین المللی، تروریست‌ها را در هر نقطه‌ای هدف قرار می‌دهیم.

از اینکه تعداد پروازهای نیروی هوایی سوریه برای حمله به تروریست‌ها بیش از پرواز نیروهای ائتلاف است، تعجب می‌کنید؟! هماهنگی وجود ندارد و در عین حال واقعیت این است که حملات هوایی نیروهای ائتلاف تشریفاتی است.

سؤال: اما این حملات به شما کمک می‌کند و یکی از دلایل استعفای چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا این بود که او معتقد بود این حملات از دولت و مواضع شما حمایت می‌کند.

اسد: ملاحظه بفرمایید مضمون این سؤال با سؤال قبلی مبنی بر حمایت ما از داعش تناقض دارد، و این یعنی اینکه ما دشمن داعش هستیم.

سؤال: من گفتم که بعضی گاهی می‌گویند که شما از داعش برای ایجاد دسته بندی بین مخالفان استفاده حمایت کردید.

اسد: من منظورم شما نیستید، بلکه منظورم همان بعضی‌ها هستند.

ترکیه هنوز به‌طور مستقیم از داعش حمایت می‌کند

سؤال: از آنجا که به‌عقیده آمریکا، یکی از نتایج حمله ائتلاف استعفای هیگل بود، آیا معتقدید حملات آنان به شما کمک می‌کند؟

اسد: نمی‌توان تروریسم را با حملات هوایی از بین برد، و در نبود نیروهای زمینی آگاه به جزییات جغرافیایی مناطق مختلف، نمی‌توان عملاً به نتایجی دست یافت، از همین رو با گذشت بیش از دو ماه از این حملات نیروهای ائتلاف نتایج واقعی و عملی به دست نیامده است، از همین رو اینکه حملات به ما کمک می‌کند، درست نیست زیرا اگر این حملات جدی و مؤثر بود، حتماً به شما می‌گفتم که بله، به ما کمک می‌کند، اما ما که وارد جنگ با داعش شده‌ایم، (پس از حملات هوایی ائتلاف) هیچ تغییری را احساس نکرده‌ایم به‌ویژه اینکه ترکیه هنوز به‌طور مستقیم از داعش حمایت می‌کند.

سؤال: در 14 ژوئیه 2008 در حاشیه اجلاس کشورهای حوزه مدیترانه در شانزه‌لیزه در جایگاه رئیس جمهور قرار گرفتید، امروز دولت فرانسه را مطرود توصیف می‌کنید؟

اسد: روابط خوب سال‌های 2008 تا 2011 با ابتکار فرانسه نبود، بلکه دو جنبه داشت، نخست آمریکایی که دولت فرانسه را در آن زمان موظف کرد که سوریه را به‌ویژه در ارتباط با ایران تحت تأثیر قرار دهد، دوم نقش قطر که فرانسه را به بهبود روابط با سوریه سوق داد، بنابراین روابط خوب با فرانسه تحت تأثیر آمریکا و قطر بود نه با اراده مستقل و امروز نیز تفاوتی نکرده زیرا هر دو دولت یعنی اولاند و سارکوزی مستقل نیستند.

هرگز از سلاح شیمیایی در سوریه استفاده نکرده‌ایم

سؤال: فرانسوا اولاند هنوز شما را دشمن می‌داند، آیا معتقدید بعدها امکان ارتباط مجدد وجود خواهد داشت؟

اسد: موضوع، روابط شخصی نیست، من در اصل او را نمی‌شناسم و موضوع روابط بین کشورها و نهادها و منافع بین دو ملت است، هنگامی که هر مسئول فرانسوی و یا دولت آن برای منافع مشترک کار کند، ما با او تعامل خواهیم داشت اما این دولت به‌ضرر منافع ملت ما و ملت فرانسه عمل می‌کند.

اما در مورد اینکه من دشمن شخصی او هستم، این را منطقی نمی‌دانم زیرا در هیچ موردی با اولاند رقابت ندارم و معتقدم کسی که اکنون با او در فرانسه رقابت دارد، داعش است زیرا محبوبیت او به محبوبیت داعش نزدیک است.

سؤال: در سوریه سلاح شیمیایی هست؟ بله یا خیر؟

اسد: نه، ما در این مورد پاسخ روشنی دادیم و هنگامی که تصمیم گرفتیم از سلاح شیمیایی صرف نظر کنیم، تصمیم‌مان کامل بود.

سؤال: اما جان کری وزیر خارجه آمریکا شما را به نقض توافقنامه متهم می‌کند زیرا از کلر استفاده کردید، این درست است؟

اسد: ممکن است در هر خانه‌ای در سوریه کلر وجود داشته باشد، هر کسی ممکن است کلر داشته باشد و هر گروهی می‌تواند از آن استفاده کند، ما از آن استفاده نکردیم، زیرا سلاح متعارف کارآمدتر از کلر در اختیار داشته و نیازی به آن نداریم، ما به جنگ تروریست‌ها رفته از سلاح متعارف استفاده می‌کنیم، بدون اینکه آن را پنهان کرده و یا از آن شرم کنیم و این حق ما است، از همین رو نیازی به کلر نداریم و البته این اتهام زنی‌ها ما را غافلگیر نمی‌کند زیرا چه‌زمانی بوده که آمریکایی‌ها موضوع درستی در مورد بحران سوریه بگویند.

سؤال: آیا از سلاح شیمیایی استفاده کردید؟

اسد: از این نوع سلاح استفاده نکردیم، و اگر در هر مکانی از آن استفاده می‌کردیم، حتماً ده‌ها و چه‌بسا صدها هزار نفر از مردم کشته می‌شدند، زیرا این سلاح آن‌طور که سال گذشته گفته شد نمی‌تواند فقط موجب جان باختن یک‌صد یا 200 نفر شود به‌ویژه در مناطقی که دست‌کم صدها هزار و یا میلیون‌ها سوری به سر می‌برند.

متحدان کشورهای غربی کشورهای مانند قطر و عربستان از کشورهای قرون وسطی هستند

سؤال: در آخرین سفر به پاریس در اکتبر 2010 با همسرتان اسماء یک مصاحبه مطبوعاتی صورت گرفت، آیا مایل هستید به خارج سفر کنید؟

اسد: من خیلی مشتاق و دوستدار سفر نیستم و سفرهایم تفریحی نبوده بلکه کاری است، اما چیزی که اکنون دوست دارم این است که سوریه به سوریه‌ای که بود تبدیل شود و طبعاً دوست دارم جهان شکل دیگری باشد و در آن روابط منطقی و اخلاقی وجود داشته باشد.

در آن زمان آرزوهای زیادی برای توسعه منطقه داشتیم، اینکه آزادی فکری بیشتر در آن حاکم باشد و معتقد بودیم فرانسه به‌دلیل میراث فرهنگی‌ای که دارد، بیش از سایر کشورها قادر است با سوریه این نقش را در خاورمیانه ایفا کند.

سؤال: همسر شما خود را سفیر نوگرایی می‌دانست، اکنون چگونه در سوریه که شاهد این رخدادها است، زندگی می‌کند؟

اسد: او مانند همه سوری‌ها، ناراحت است، همه ما از ویرانی و خونریزی در سوریه احساس ناراحتی می‌کنیم، و از اینکه سوریه ده‌ها سال به عقب بازگشته و کشوری که جزو پنچ کشور امن دنیا بود به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل شده ناراحتیم.

طبعاً من و همسرم از اینکه غرب به‌جای کمک به توسعه به‌طرف مقابل رفته و از تروریست‌ها حمایت می‌کند و بدتر اینکه متحدانش مانند قطر و عربستان از کشورهای قرون وسطی هستند، احساس بدی داریم.

سؤال: می‌گویند شما خیلی به فرزندانتان نزدیک هستید وقتی شب به خانه بازمی‌گردید، اوضاع را چگونه برای آنان توضیح می‌دهید؟

اسد: طبیعی است این موضوع اکنون به محور گفت‌وگو در هر خانه سوری تبدیل شده است، سخت‌ترین چیز در این گفت‌وگو این است که با کودکانی تعامل داشته باشید که آگاهی اجتماعی آنان در این بحران شکل می‌گیرد، زیرا آنان دو سؤال اصلی دارند و طبعاً نه‌فقط در خانه ما بلکه همان‌طور که گفتم در بسیاری از خانواده‌های سوری این دو سؤال مطرح است:

اول: چگونه افرادی که می‌گویند از خدا و دین اسلام دفاع می‌کنند، دیگران را سر بریده و می‌کشند؟

این تناقض را به‌راحتی نمی‌توان توضیح داد و کودکان می‌پرسند: آیا این افراد اشتباه می‌کنند و یا از دین بی‌خبر هستند؟ جواب این است که برخی دین را می‌شناسند اما از آن برای اهداف خاصی سوء استفاده می‌کنند و انسان‌هایی هم هستند که نمی‌دانند و تصور می‌کنند دین همان کشتار است.

دوم: چرا غرب به ما حمله کرد و از تروریست‌ها و ویرانی حمایت می‌کند؟ و البته معمولاً نمی‌گویند غرب بلکه به‌طور مشخص از برخی کشورها از جمله آمریکا و فرانسه یا انگلیس نام می‌برند و می‌پرسند چرا چنین می‌کنند و ما در جواب می‌گوییم ملتها یک موضوع و دولت‌ها موضوع دیگری هستند.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟