بازارچه‌های مشترک میان افغانستان و تاجیکستان پس از دو سال بازگشایی شدند

  • انتشار: ۱۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 151621

در پی سفر امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان به ولایت بدخشان آن کشور، بازارچه‌های مشترک میان افغانستان و تاجیکستان که پس از تسلط دوباره طالبان بر کشور مسدود شده بود، دوباره بازگشایی شدند.

بازارچه‌های مشترک میان دو کشور در ولسوالی‌های نسی، شغنان، درواز و اشکاشم روز شنبه، ۱۱ سنبله، به‌روی دادوستد بازگشایی شده است.

در مراسم بازگشایی این بازارچه‌ها مقام‌های محلی طالبان و میرزا نبات‌علی شیر خدای‌بیردی، والی ولایت مختار کوهستان بدخشان تاجیکستان حضور داشته‌اند.

طبق اطلاعات، دستور بازگشایی این بازارچه‌ها از سوی امام‌علی رحمان داده شده است.

این مقام‌ تاجیکستان در دیدار با مقام‌های محلی طالبان هدف از بازگشایی این بازارچه‌ها را فراهم‌آوری شرایط بهتر برای تاجران در دو سوی دریای آمو عنوان کرده است.

او تاکید کرده که بازگشایی این بازارچه‌های مرزی به توسعه مبادلات کالا میان دو‌ کشور و ایجاد شغل به مردم دو طرف مهم است.

در همین حال، مقام‌های محلی طالبان در دیدارشان با مقام‌های تاجیک از ادامه تلاش برای افزایش همکاری‌ها میان دو‌ کشور سخن گفته‌اند.

چهار بازارچه‌ مرزی میان افغانستان و تاجیکستان در ولسوالی یادشده دو سال پیش از امروز به‌دلیل تسلط دوباره طالبان بر کشور بسته شده بودند.

در این بازارچه‌ها مردم دو طرف صنایع دستی، مواد خوراکی‌ و مواشی‌شان‌ را به فروش می‌رسانند.

گفتنی است که پس از گذشت دو سال از تسلط طالبان بر کشور، دولت تاجیکستان تا کنون این گروه را به‌رسمیت نشناخته‌ است و سفارت افغانستان در دوشنبه نیز توسط کارمندان حکومت پیشین اداره می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟