اکسپرس تریبون: بسته شدن پنج گذرگاه مرزی با افغانستان، تجارت پاکستان با آسیای مرکزی را متوقف کرد

  • انتشار: ۳۰ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصادتیتر 2
  • شناسه مطلب: 169303

روزنامه اکسپرس تریبون روز جمعه، ۲۹ جدی، گزارش داد که تجارت بین پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی به‌دلیل بسته شدن پنج گذرگاه در مرز افغانستان متوقف شده است.

بازرگانان می‌گویند در حال حاضر گذرگاه‌های چمن، تورخم، غلام خان، انگوراده و خرلاچی بسته است.

جنید اسماعیل، رئیس اتاق مشترک تجارت و صنایع پاکستان و افغانستان گفت بسته شدن این گذرگاه‌ها به بازرگانان ضرر قابل توجهی می‌رساند و بازرگانان نگران فاسد شدن کالاهای خود اند.

آقای اسماعیل افزود: «شرایط کنونی هم بر ترانزیت و هم بر تجارت دوجانبه تأثیر می‌گذارد و به‌دلیل بسته شدن گذرگاه‌های مرزی کلیدی، تجارت با کشورهای آسیای مرکزی نیز متوقف شده است».

جنید اسماعیل گفته اگر بسته بودن این پنج گذرگاه ادامه یابد، ثبات اقتصادی پاکستان را با چالش بزرگی مواجه خواهد کرد. او از مقامات مسئول خواست این موضوع را به سرعت حل کنند چرا که روابط بازرگانی میان افغانستان و پاکستان در معرض خطر قرار دارد.

گذرگاه تورخم روز شنبه، ۲۳ جدی، به‌روی موترهای باربری بسته شد.

مقام‌های طالبان گفتند این گذرگاه کلیدی، به‌دلیل اختلاف بر سر ویزا و پاسپورت رانندگان افغانستانی بسته شده است.

تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان به نقل از نور محمد حنیف، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ننگرهار گزارش داد که دروازه تورخم، از سوی پاکستان بامداد روز شنبه به‌‌روی ترانزیت بسته شد.

او گفت طالبان نیز در واکنش به اقدام پاکستان، از رانندگان موترهای باربری پاکستانی پاسپورت و ویزا درخواست می‌کند.

اکنون با گذشت یک هفته از این رویداد، رئیس اتاق‌های تجارت افغانستان و پاکستان می‌گوید تنها گذرگاه تورخم بسته نیست، بلکه در کنار آن گذرگاه‌های چمن، غلام خان، انگوراده و خرلاچی هم به روی موترهای باربری مسدود است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟