اکسسوریجات

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 91439

اکسسوری چیست؟ این اولین سوالی است که این روزها هر خانم خانه دار یا هر آقای دغدغه مند در زمینه چینش و دکور کردن وسایل خانه اش از خودش می پرسد.

اگر به سادگی بخواهیم این سوال را پاسخ دهیم باید بگوییم که اکسسوری یعنی «لوازم جانبی» به همین راحتی! اکسسوری یعنی هر جزئیاتی که به فضای منزل اضافه می شود و به این طریق سعی در بهبود کیفیت فضا و شکل زندگی مان داریم.

نقش اکسسوری دز دکوراسیون منزل
چطور با استفاده از اکسسوری ها یک دیزاین عالی داشته باشیم

در زمینه انتخاب اکسسوری های منزل باید بگم که اکثر اوقات با انتخاب غلط و ناآگاهانه باعث بدتر شدن فضا و منزل مون میشیم و به جای اینکه فضای در اختیارمون رو زیبا و بهتر کنیم بر عکس باعث می شیم که وارد یک دنیای بهم ریخته و متضاد بشیم.

دنیایی که از جلوه های بصری فقط شلوغی بی حد و حصرش را می بینیم و هیچ تأثیری در بهبود کیفیت روحی و روانی و حتی زیبایی زندگی و منزل ما نخواهد داشت.

در این مقاله همراه با هم به سراغ جزئیات و خورد ریز لوازم دکوری منزل و یا همون اکسسوریجات می ریم و چند مورد را بررسی می کنیم:

نکات کلیدی در تهیه و خرید اکسسوری ها

برای داشتن یک فضای ایدآل و متعادل و استفاده بجا از اکسسوری ها و لوزام دکوری به چند تا اصل باید دقت کنید، قبل از اون سه تا مقدمه کوتاه در خصوص نحوه استفاده از اکسسوری ها رو براتون میگم:

قبل از هر چیزی بگم که قدرت اکسسوری ها را دست کم نگیرید شما با انتخاب و خرید یکی از ملزومات و لوازم دکور منزل می تونید علاوه بر شکل بخشیدن به فضا شخصیت و روحیه و حال و هوای خودتون را هم به مهمان یا اعضای منزل انتقال بدید.

اکسسوری ها با اینکه ممکنه لوازم کوچک ئ جزئی ای به نظر برسند ولی می تونن تأثیرات زیاد و بزرگی رو به جا بذارن.

مطلب مهمی که که دونستن اون می تونه به شما کمک کنه اینه که اکسسوری ها به خودی خود زیبا و یا زشت نیستن و این شما هستین که می تونین با استفاده دست و یا غلط از اونا باعث بد یا خوب جلوه دادن شون بشید.

همچنین دقت داشته باشید که هیچ اکسسوری رو نباید بالای تلوزون نصب کنید.

با این چند تا مقدمه کوتاه می ریم سراغ نکات اصلی و کلیدی استفاده از اکسسوری ها در منزل:

اصل اول: سایز اکسسوری

اولین نکته ای که در هنگام خرید و یا انتخاب اکسسوری مورد نیازتون باید بهش توجه کنید این هست که سایز و اندازه وسیله ای که انتخاب کردید مناسب دیوار تون هست؟! یک اکسسوری کوچک به هیچ وجه مناسب یک دیوار بزرگ و برعکس یک اکسسوری بزرگ مناسب دیوار کوچک نبوده و نیست.

اصل دوم: توجه به سبک مبلمان

نکته مهم و حائز اهمیتی که معمولا اکثر ما اون را از خاطر می بریم سبک مبلمان منزل مون هست، دوستان خوبم تابلوهای برگ انجیری مناسب فضایی با مبلمان کلاسیک نیستند و همجنین ساعت های طلایی منبت کاری ایستاده جایی در کنار مبلمان مدرن ندارند.

نقش اکسسوری در بهتر شدن فضا
توجه به سایز و تعداد اکسسوری ها و نوع مبلمان

اصل سوم: تعداد اکسسوری های مورد استفاده

کمیت و تعداد لوازم دکوری ای که می خواهید در منزل تو استفاده کنید خیلی مهمه، همنطور که استفاده نکردن از اکسسوری ها فضای شما را حشک و خالی و سرد و بی روج نشون میده، استفاده زیاد از اکسسسوری ها هم باعث آشفتگی و اغتشاش بصری خواهد شد.

اصل چهارم: ارتفاع

در هر کدام از مواردی که می خواهید به دیوار منزل تون نصب کنید و یا از انها به عنوان یک تزیین استفاده کنید باید ارتفاع مناسب رو در نظر بگیرید ، نحوه اندازه گیری ارتفاع در خصوص هر کدوم از موارد تزیینی متفاوت هست و سعی می کنم در مطالب پایین تر به این مورد اشاره کنم.

معرفی چند اکسسوری معمول در منزل

آینه ها

آینه ها با ویژگی بازتاب نور و عمق دادن به فضا یکی از لوازمی هست که معمولا در دکوراسیون امروزی منازل نقش عمده ای دارد.

بیشترین کاربرد آینه ها در فضای راهروهای ورودی و قسمت داینینگ روم یا همان نهارخوری و همچنین نشیمن هست.

آینه های دکوراتیو
آینه های دکوراتیو

این روزها انواع آینه های دکوری در اندازه ها و شکل های متفاوت و زیادی در بازار موجود هست که شما با توجه به دیزان کلی و فضایی که در اختیار دارید می تونید از آنها استفاده کنید.

ساعت دیواری

ساعت دیواری هم جزو لاینفک دکوراسیون خانه های به شمار میره و البته می دونید که انواع و مدلهای خیلی زیاد و متنوع ساعت های دیواری دست شما را در انتخاب آن بر اساس مبلمان تون باز می گذاره.

مکان هایی که مناسب هست ساعت دیواری شما نصب بشه عمدتا می تونه بالای کنسول، در قسمت داینینگ روم یا همان ناهارخوری و و همچنین دیوار پشت مبل اصلی یا مبل سه نفره ی شما باشه.

تابلوهای نقاشی و قابها

استفاده از تابلوها و قاب ها به قصد جان دادن به فضا و از بین بردن یکنواختی محل زندگی شما می تونه یکی از موثرترین اکسسوری های مورد استفاده باشه.

فقط در مورد ارتفاع قاب ها باید دقت کنید که ازتفاع مناسب برای نصب قاب از مرکز قاب تا زمین ۱۵۲ سانته.

و جالبه بدونید که قاب ها محدویدت نصب ندارند و شما در هر جایی از منزل تون می تونید از اونها استفاده کنید.

شال مبل و کوسن

در سالهای اخیر استفاده از شال مبل و کوسن های رنگارنگ و فانتزی و زیبا با هدف ایجاد یک فضای گرم و صمیمانه رواج زیادی پیدا کرده و انواع زیادی از این شال ها و کوسن ها با متریال های مختلف وجود دارند که هر کدام مناسب بری هر فصل و زمان خاصی می باشد.

شما می تونید از شال مبل و کوسن در اتاق خواب و سالن نشیمن خونه تون استفاده کنید و حتی با عوض شدن فصل جنس اونها رو هم تغییر بدید

دیوارکوب ها

دیوار کوب ها انواع مختلفی دارند که شامل بشقاب ها و سردیس ها و آویزهای پر و دریم کچر و.. میشن، بهترین فضایی که میشه برای دیوار کوب ها در نظر گرفت اتاق نشیمن هست.

صحبت در مورد دکوریجات و یا همون اکسسوری جات خیلی گسرتده تر از این حرفاست و من فقط در این نوشته یک سری کلیات رو براتون گفتم. امیدوارم به کار تون بیاد.