انتشار جزئیات جدیدی از ترور نافرجام الکاظمی با پیام تهدیدآمیز آمریکا

  • انتشار: ۱۸ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 123829

شبکه “آر تی” جزئیات جدیدی را در خصوص سوء قصد به جان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق منتشر کرد.

اطلاعات فاش شده توسط منابع عراقی حاکی از آن است که پهپادهای پرتاب شده از منطقه (القریات) در شمال بغداد پرتاب شده‌اند.

یکی از کارشناسان تحقیقات به RT گفت: “تحلیل‌ها نشان می‌دهد که مهاجمان می‌دانستند نمی‌توانند الکاظمی را در داخل خانه او هدف قرار دهند، بنابراین با سه پهپاد حمله خود را آغاز کردند”.

وی درباره علت حمله با سه فروند پهپاد توضیح داد: عاملان حمله می‌خواستند با یک پهپاد خانه را هدف قرار دهند و سپس الکاظمی را از خانه خارج کنند تا ترور کنند اما نقشه آنها به نتیجه نرسید.

به گفته این کارشناس، تحقیقات هنوز مشخص نکرده است که چه کسی مسئول این حمله است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط RT، کارشناسان کشف مواد منفجره در وزارت کشور عراق و همچنین سرویس اطلاعات ملی می گویند که موشک‌ها و پهپادهایی که منزل الکاظمی را هدف قرار دادند، همان موشک‌هایی بودند که برای بمباران پایگاه‌ها و تأسیسات آمریکایی استفاده می‌شدند.

در این حمله که منطقه سبز در مرکز بغداد را هدف قرار داد، تعدادی از محافظان مصطفی الکاظمی زخمی شدند.

از سوی دیگر یک منبع عراقی فاش کرد که سرویس‌های امنیتی ۳ تن را به ظن دست داشتن در سوء قصد به جان نخست‌وزیر شناسایی کردند.

این منبع جزییات بیشتری را فاش نکرد و نگفت به کدام طرف یا گروهی تعلق دارند.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا تهدید کرد ایالات متحده به حمله‌ای که خانه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را هدف قرار داد، با مشارکت عراق، پاسخ خواهد داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “ما حق مشارکت با دولت عراق را برای پاسخ به حمله تروریستی به نخست‌وزیر این کشور محفوظ می‌دانیم” و توضیح داد که “حمله به خانه الکاظمی نه تنها او را هدف قرار داده است. بلکه حاکمیت عراق نیز هدف قرار گرفت.”

وی افزود: “ما شاهد حملات بسیاری در عراق بوده‌ایم و نمی‌خواهیم جلوی تحقیقات درباره سوء قصد به نخست‌وزیر عراق را بگیریم”.

به نوشته ایسنا، پرایس گفت: “ما برای عراقی‌ها روشن کرده‌ایم که ایالات متحده آماده است تا در تحقیقات سوء قصد به نخست‌وزیر عراق کمک کند.”

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟