امریکا و بغداد در مورد پایان ماموریت نیروهای ایتلاف در عراق گفت‌وگو کردند

  • انتشار: ۸ دلو ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 170306

امریکا و عراق نخستین نشست رسمی خود را به هدف پایان دادن بر ماموریت ایتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده که برای مبارزه با گروه داعش در عراق تشکیل شده بود، برگزار کردند.

بربنیاد گزارش الجزیره، این نشست روز شنبه، ۲۷ جنوری در بغداد برگزار شده بود.

محمدشیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در اعلامیه‌ای گفته است که کمیسیون مشترک دور اول گفت‌وگوهای دوجانبه میان این دو کشور برای پایان دادن به ایتلاف در عراق را آغاز کرد.

در اعلامیه آمده است: «ختم ماموریت ایتلاف بین‌المللی، برای امنیت و ثبات عراق ضروری است. همچنان، این اقدام برای حفظ روابط سازنده دوجانبه میان عراق و کشورهای شامل در ایتلاف ضروری است.»

آغاز گفت‌وگوها که روز پنجشنبه هفته گذشته توسط هر دو کشور اعلام شد، در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امریکایی در عراق و سوریه به‌طور پیوسته هدف حملات هواپیماهای بی‌سرنشین شبه‌نظامیان قرار گرفته‌‌اند.

وزارت دفاع امریکا گفته است که از ۱۷ اکتوبر سال گذشته تا ۱۱ جنوری امسال دست‌کم ۱۳۰ حمله بر نیروهای امریکایی و ایتلاف در عراق و سوریه صورت گرفته است.

مسوولیت اکثر حملات راکتی و هواپیماهای بی‌سرنشین را که نیروهای خارجی به رهبری امریکا را هدف قرار داده، مقاومت اسلامی عراق بر عهده گرفته است.

واشنگتن پس از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ حضور گسترده‌ای در عراق داشت، اما در سال ۲۰۱۱ همه نیروهای محاربوی آن عراق را ترک کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟