افغانستان در صدر فهرست مرگ‌ومیر مادران در جهان

  • انتشار: ۷ عقرب ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 158343

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که افغانستان یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار مرگ‌ومیر مادران و کودکان در جهان را دارد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، امروز یک‌شنبه، ۷ عقرب اعلام کرده که افغانستان یکی از کشورهای با نرخ بالای مرگ‌ومیر مادران و کودکان در جهان است.

این نهاد گفته که در سال ۲۰۲۰ میلادی، روزانه حدود ۲۰ زن در افغانستان هنگام زایمان یا در حالت بارداری جان می‌دادند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که برای مقابله با مرگ‌ومیر مادران و کودکان، در یک برنامه‌ دوساله، قابله‌هایی را برای مناطق دوردست افغانستان آموزش می‌دهد.

این نهاد افزوده که دانشجویانی که در این برنامه آموزش داده می‌شوند، از مناطق دوردست و با دسترسی محدود به خدمات صحی هستند و پس از پایان دو سال، «دیپلم» دریافت خواهند کرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مشخص نکرده است که چه تعداد دانشجو را در این برنامه آموزش می‌دهد.

این نهاد گفته است که برای دانشجویان علاوه بر فرصت آموزش، فرصت کار نیز فراهم خواهد شد.

پیش از این سازمان جهانی صحت نیز گفته بود که افغانستان یکی از کشورهای با بالاترین میزان مرگ‌ومیر مادران در هنگام زایمان است و بر نقش قابله‌ها در جلوگیری از مرگ‌ومیر مادران تأکید کرده بود.

در مناطق دورافتاده‌ افغانستان، زنان هنگام زایمان کم‌تر به خدمات صحی دسترسی دارند و در اکثر مراکز کوچک صحی‌ نیز قابله‌های آموزش‌دیده وجود ندارند.

این در حالی است که طالبان، مکاتب دوره متوسطه و دانشگاه‌ها را به روی دختران بسته‌اند و این امر نگرانی درباره کمبود قابله و داکتر زنان و در نتیجه افزایش مرگ‌ومیر مادران و کودکان در سال‌های آینده را افزایش داده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟