اعضای مجلس امریکا: به هر قیمتی از شناسایی طالبان جلوگیری شود

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 124214

لیندزی گراهام و مایکل والتز؛ دو عضو جمهوری‌خواه کنگره امریکا در نامه‌ای به آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل طالبان نوشته‌اند که «به هر قیمتی» از شناسایی بین‌المللی طالبان جلوگیری شود. آنان گفته‌اند طالبان به‌دلیل رفتارشان مستحق به رسمیت شناخته‌شدن نیستند.

این دو مقام‌ امریکایی تاکید کرده که تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان لغو نشود و کرسی افغانستان در این سازمان نیز در اختیار این گروه قرار نگیرد.

گراهام و والتز گفته‌اند که عضویت طالبان در سازمان ملل، مشروعیت این سازمان را زیر پرسش می‌برد.

این دو قانون‌گذار امریکایی در نامه‌ شان نوشته‌اند که طالبان حقوق زنان و دختران افغان را نقض و آزادی بیان و مطبوعات را سرکوب کرده‌اند.

همچنین آنان ادعا کرده‌اند که طالبان روابط خود را با سازمان‌های تروریستی خارجی از جمله القاعده تحکیم می‌کنند.

این دو مقام امریکایی طالبان را متهم به قتل همکاران پیشین نیروهای امریکایی و ناتو نیز کرده‌‌اند.

در نامه گراهام و والتز با اشاره به بحران بشری در افغانستان آمده که نیاز به کمک به این کشور افزایش یافته است؛ اما سازمان ملل متحد مسئولیت دارد تا اطمینان حاصل کند که کمک‌ها به افراد نیازمند توزیع می‌شود و طالبان از آن استفاده نمی‌توانند.

این دو مقام امریکایی در حالی بر عدم شناساسی طالبان تاکید کرده‌اند که تاکنون هیچ کشوری حاکمان فعلی افغانستان را به رسمیت نشناخته‌است؛ اما برخی کشورها به خاطر کمک‌های‌ بشردوستانه و نگرانی امنیتی با دولت مستقر در کابل ارتباط برقرار کرده‌اند.

شرایط شناسایی بین‌المللی طالبان که از سوی کشورها مطرح می‌شود، تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، مبارزه با تروریزم و احترام به حقوق بشر است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟