اردوغان با نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 133228

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با رئیس جمهوری ترکیه و پادشاه اردن در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کرد.

به نقل از العربی الجدید، یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفارت ترکیه در نیویورک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد.

وی پس از این دیدار که بیش از نیم ساعت طول کشید با خبرنگاران حاضر در مقابل ساختمان سفارت گفتگویی نکرد.

این دیدار در چارچوب تلاش برای عادی سازی روابط میان دو طرف صورت می‌گیرد چرا که تل آویو و آنکارا ماه گذشته با بازگشت سفرا و کنسول توافق کردند.

یکی از ناظران احتمال داد دو طرف پس از انتخابات آتی رژیم صهیونیستی، دیدارهایی در سطح بالا داشته باشند. به هر حال این دیدار اردوغان و لاپید اولین دیدار رسمی و شخصی از ۱۴ سال پیش تاکنون است.

یکی از ناظران سخنرانی اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد سخنان وی پیرامون مساله فلسطین که در مورد آن مکث کوتاهی کرد، می‌گوید: “اگر این سخنان اردوغان را با اظهارات سال‌های گذشته وی مقایسه کنیم می‌بینیم که اهمیت چندانی برای این مساله قائل نشده است”.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود به موضع کشورش درمورد مساله فلسطین اشاره کرد که با راه حل تشکیل دو کشوری در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ و قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل همسو است.

همچنین صفحه توییتری دفتر لاپید نوشت، وی با عبدالله دوم، پادشاه اردن دیدار کرد. دو طرف پیش از این هم در ماه ژوئیه در کاخ ریاست جمهوری اردن برای نخستین بار با هم دیدار کرده بودند.

عبدالله دوم و لاپید در این دیدار مسائل دوجانبه از جمله تقویت همکاری اقتصادی و مدنی را بررسی کردند.

دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی این دیدار را بیانگر تحکیم روابط دوجانبه و تداوم تقویت روابط شخصی میان لاپید و عبدالله دوم دانست.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی خطاب به پادشاه اردن تاکید کرد که کشورش بیکار نخواهد ماند و با هر نوع “تروریسم” علیه خود مبارزه خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که امنیت شهروندانش به خطر بیفتد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟