اخراج ۸۵ هزار مهاجر افغانستانی از کرمان ایران طی یک سال

  • انتشار: ۲۷ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 177766

رسانه‌های ایرانی به نقل مقام‌های این کشور گزارش داده‌اند که طی یک سال گذشته ۸۵ هزار پناهجوی افغانستانی از کرمان اخراج شدند.

خبرگزاری ایرنا امروز دوشنبه، ۲۷ حمل گزارش داده که روح‌الله خضری‌پور؛ مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی کرمان ایران اعلام کرده است که در سال ۱۴۰۲ خورشیدی ۸۵ هزار مهاجر بدون مدرک اقامت افغانستانی اخراج شده‌اند.

خضری‌پور گفته که شرایط و امکان پذیرش جدید مهاجران در کرمان وجود ندارد.

براساس گزارش ایرنا، این مقام ایرانی گفت: «مهاجرت از افغانستان به دلیل تجاوز، سلطه‌گری و بحران‌زایی دولت‌های زیاده‌خواه در سال‌های اخیر تشدید شده که بخش گسترده از آنان به ایران پناه آورده‌اند.»

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی کرمان گفته که از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون هیچ‌گونه مجوز اقامت جدید برای شهروندان کشورهای خارجی در این ولایت صادر نشده است.

او تاکید کرد که شناسایی و اخراج مهاجران بدون مدرک رسمی اقامت در سال جاری نیز با جدیت ادامه دارد.

خضری‌پور با اشاره به موج جدیدی «افغانستان‌هراسی» در فضای مجازی گفته: «افغانستان‌هراسی در فضای مجازی بر سیاست‌های جمهوری اسلامی تاثیرگذار نیست و تصمیم‌ها برپایه مصالح کشور و مردم گرفته می‌شوند.»

در همین حال، جمهوری اسلامی اخیرا نیز اعلام کرد که نزدیک به ۱۴ هزار پناهجوی افغانستانی را از این کشور اخراج کرده است.

تدابیر اخیر در راستای اخراج مهاجران افغانستانی از این کشور، نگرانی‌های بسیاری را درباره وضعیت ناپایدار و تهدیدهایی که در پی آن برای مهاجران پیش خواهد آمد، به‌وجود آورده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟