اجلاس «ریکا» آغاز بکار کرد

  • انتشار: ۱۲ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 9080

کابل پایتخت افغانستان میزبان برگزاری ششمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) است. نمایندگان بیش از هفتاد کشور و سازمان بین‌المللی برای شرکت در این اجلاس به کابل سفر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از بی بی سی، سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، و معاون وزارت خارجه هند نیز در این اجلاس دو روزه حضور دارند.

حکومت وحدت ملی گفته که مذاکرات این اجلاس سه موضوع همکاری های منطقه‌ای در استفاده از انرژی و منابع طبیعی، اتصال کشورها از طریق راه‌آهن و بزرگ‌راه‌ها و تقویت همکاری بین نهادهای خصوصی در زمینه تجارت و صنایع محور مذاکرات این اجلاس را تشکیل می دهد.

وزارت امور خارجه کشورمان نیز گفته که این اجلاس در مورد تمویل پروژه هایی که در افغانستان اجرا می‌شود بحث نمی‌کند بلکه هدف آن جلب علاقه کشورها برای انطباق پروژه‌ها با فرصت های موجود در کشورهای عضو است.

تقویت بنادر، امکانات ترانزیتی و تطبیق پروژه خط آهن بین چین، قیرغیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران و پروژه خط آهن بین تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان و همچنین پروژه راه لاجورد که افغانستان را از راه ترکمنستان به دریای خزر، گرجستان و اروپا وصل می‌کند از موضوعات مورد بحث اجلاس امروز خواهد بود.

حکمت کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه در سخنانی در مراسم گشایش این اجلاس گفت که کشورهای عضو این سازمان برای رسیدن به اهداف خود راهی طولانی در پیش دارند اما پیشرفت هایی که داشته اند نیز “مثبت بوده است.”

او گفت که حساسیت های سیاسی مانع تجارت و صنایع شده است و باید کشورهای عضو مراقب آن باشند.

آقای کرزی گفت که تقویت ترانزیت و گسترش همکاری های تجاری بین کشورهای منطقه می‌تواند در پیشرفت این کشورها تاثیرگذار باشد.

نشست نخست ریکا در سال ۲۰۰۵ در کابل برگزار شد و تصمیم گرفته شد که هر دو سال این نشست در یکی از کشورهای هند، پاکستان، ترکیه و تاجیکستان برگزار شود. نشست پنجم ریکا در دوشنبه تاجیکستان برگزار شد.

اجلاس ریکا ساعت ۹ صبح پنجشنبه ۱۱ میزان (۳ سپتامبر) به وقت کابل آغاز به کار کرد و تا عصر جمعه ادامه خواهد داشت. این نشست از شبکه های تلویزیونی محلی افغانستان به طور زنده پخش می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟