آیا بی‌اشتهایی در کودکان می‌تواند از علایم کرونا باشد؟

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعیسلامت
  • شناسه مطلب: 89582

کووید – ۱۹ طیف وسیعی از گروه های سنی از کودک تا بزرگسال را مبتلا می کند. سوالی که به دنبال پاسخ آن هستیم این است که آیا بی‌اشتهایی و حالت تهوع در کودکان می‌تواند از علایم ابتلا به کووید – ۱۹ باشد؟

موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ایران، در راهنمای پاسخ به پرسش گزارشی با عنوان آیا بی اشتهایی و حالت تهوع در کودکان می تواند از علایم ابتلا به کووید – ۱۹ باشد را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: شواهد موجود نشان می دهد که کودکان آلوده به ویروس کرونای جدید ممکن است بدون علامت باشند یا علایم تب، سرفه خشک و خستگی را نشان دهند.

تعداد معدودی از آنها نیز علایم مربوط به دستگاه  تنفسی فوقانی از جمله گرفتگی و آبریزش بینی را نشان می دهند. برخی از کودکان مبتلا هم علایم گوارشی از جمله ناراحتی در شکم، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال داشته اند.

در مطالعه ای که روی ۲۵ کودک مبتلا به کووید – ۱۹ انجام شد علایم شایع در شروع بیماری، شامل تب (۵۲ درصد) و سرفه خشک (۴۴ درصد) بود؛ اما علایم گوارشی مانند اسهال (۱۲درصد) و تهوع (۸ درصد) نیز گزارش شد.

در پژوهشی که به بررسی ۱۰ کودک مبتلا به کووید – ۱۹ پرداخته است بیشتر کودکان (۸۰ درصد)، سابقه ای از تماس با افراد مبتلا به کووید – ۱۹ یا سابقه سفر به مناطق پرخطر را داشتند و شایع ترین علایم ابتلا در این کودکان، تب (۸۰ درصد)، سرفه (۶۰ درصد)، گلودرد (۴۰ درصد)، گرفتگی بینی (۳۰ درصد) و عطسه و آبریزش بینی (۲۰ درصد) بود.

در مطالعه ای دیگر نیز بیان شد که معمولا کودکان مبتلا بدون علامت هستند و در صورت علامت دار بودن، بیشترین علامت، تب و سرفه است.

با توجه به شواهد موجود، کودکان مبتلا به کووید – ۱۹ معمولا بدون علامت هستند و در صورت علامت دار شدن، علایم مختلفی از جمله تب و سرفه را از خود نشان می دهند.

در برخی موارد، علاوه بر مشکلات تنفسی، علایم گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال را هم نشان می دهند.

به نوشته ایرنا، در نتیجه با وجود این که تهوع در کودکان بیمار شایع نیست، در برخی مطالعات، جزو علایم همراه گزارش شده است. بنابراین در دوران همه گیری کووید – ۱۹ باید مراقب علایم موجود در کودکان بود و در صورت علامت دار شدن با پزشک مشورت کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟