آوارگی هزاران ترکمن در شمال افغانستان به دلیل حضور شبه نظامیان

  • انتشار: ۳۱ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 42468

به گزارش خبرگزاری اطلس،هزاران نفر از ترکمن های ساکن در شمال افغانستان به دلیل حضور شبه نظامیان در مناطق محل سکونت آنها برای حفظ جان خود خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

ترکمن های ولایت های شمالی افغانستان به دلیل تهدیدات ناشی از شبه‌نظامیان سازمان‌های افراطی مختلف خانه‌های خود را ترک می‌کنند.

«سید اسدا سعادت» نماینده شورای ولایتی «قندوز» از اشغال 86 روستا توسط طالبان در مناطق شمال افغانستان و هم مرز با ترکمنستان خبر داد.

وی گفت: طالبان توانستند در 86 روستا بر نیروهای نظامی افغانستان در منطقه «قلعه زال» پیروز شوند.

حملات شبه‌نظامیان به قندوز و به دیگر مناطق مرزی افغانستان در اواسط آوریل آغاز شد که در این مناطق هزاران ترکمن تبار زندگی می‌کنند.

بر اساس گزارش های موجود، ترکمن تبارهای ساکن در شمال افغانستان خانه‌های خود را ترک کرده و در شرایط بسیار دشوار قرار دارند و دولت افغانستان قادر به تأمین امنیت و کمک‌های بشر دوستانه به این افراد نیست.

همچنین به تازگی اطلاعاتی درباره درگیری تروریست‌ها با ارتش افغانستان در مناطق مرزی با ترکمنستان از جمله در ولایتهای «فاریاب» و «جوزجان» به دست رسیده است.

بنابر این به دلیل تشدید مسائل امنیتی ساکنان روستاهای ترکمنی در استان فاریاب از جمله «گورایش» و «چارشانگی» خانه‌های خود را ترک کرده اند.

تعداد دقیق پناهجویان را حتی دولت افغانستان ندارد اما طبق پیش بینی های موجود در حال حاضر هزاران خانواده‌ به سمت صحراها فراری شده اند.

محل استقرار فعلی آنها هیچ شرایط برای زندگی ندارد و بسیاری از آنها به علت بیماری‌ و گرسنگی از دنیا می‌روند، نهادهای دولتی مرتبط نیز به دلیل تهدیدات تروریستی نمی‌توانند کمک چندانی به این افراد کنند.

اما ترکمن های دیگر مناطق افغانستان در تلاش برای جمع آوری نان و انواع غذاهای مختلف هستند تا به هموطنان خود کمک کنند.

به طور کلی 34 منطقه ولایتهای قندوز، جوزجان، فاریاب و بلخ افغانستان محله استقرار ترکمن‌ها می‌باشند و بر اساس اطلاعات سازمان‌های مختلف تعداد ترکمن‌های در افغانستان چهار میلیون نفر است.

طول مرزهای مشترک ترکمنستان و افغانستان بیش از 800 کیلومتر است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟