چالش معارف هرات؛ کمبود دو هزار آموزگار و صدها‌ مکتب بدون ساختمان

  • انتشار: ۱۸ میزان ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1فرهنگ و هنر
  • شناسه مطلب: 133595

اداره معارف طالبان در ولایت هرات می‌گوید که مکاتب این ولایت با کمبود دو هزار آموزگار مواجه‌اند و ۴۰۰ مکتب نیز ساختمان درسی ندارند.

مولوی شهاب‌الدین ثاقب، رییس این اداره می‌گوید که تلاش برای جذب آموزگار جریان دارد.

به‌گفته او، کمبود صنف درسی و ساختمان مکتب نیز از چالش‌ جدی معارف هرات به‌شمار می‌رود.

ثاقب می‌گوید: «تقریبا حدود دو هزار آموزگار کمبود داریم؛ حدود چهار مکتب ما هم بدون ساختمان هستند که شاگردان زیر خیمه‌ها و یا به خانه‌های کرایی درس می‌خوانند.»

در گذشته، وجود دانش‌آموزان خیالی و آموزگاران در هرات به‌ویژه در ولسوالی‌ها از نگرانی‌های جدی بود؛ اکنون اما رییس معارف طالبان در هرات می‌گوید که روی این موضوع به‌شدت نظارت دارند و هیچ آموزگار و دانش‌آموز خیالی وجود ندارد.

طبق آمار ریاست معارف طالبان، هم‌اکنون بیش از ۱۷ هزار آموزگار در مکاتب دولتی هرات وجود دارد.

سخن از کمبود آموزگار و ساختمان مکتب در حالی از سوی طالبان در هرات بیان می‌شود که پس از تسلط این گروه بر کشور، معارف به‌شدت آسیب دیده و خانواده‌های دانش‌آموزان از کیفیت پایین تدریس و نبود آموزگار در مکاتب دولتی شکایت دارند.

محمدقاسم، پدر یکی از دانش‌آموزان در هرات می‌گوید پیش از تحولات فرزندش به یکی از مکاتب خصوصی درس می‌خواند، اما به‌دلیل مشکلات اقتصادی مجبور شد تا فرزندش را به یکی از مکاتب دولتی انتقال دهد.

او‌ می‌گوید: «پسرم صنف نهم مکتب است. از وقتی که او را به مکتب دولتی انتقال دادم، همه‌‌روزه شکایت از نبود درس دارد.»

طالبان پس از دست یافتن به قدرت مکاتب را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم نیز بسته کرده‌اند. به‌رغم فشارهای جهانی طالبان تا اکنون از این تصمیم خود عقب‌نشینی نکرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟