نیروهای امنیتی افغانستان امسال ده درصد بیشتر کشته شده اند

  • انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 16109

دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که شمار کشته‌شدگان نیروهای مسلح افغانستان در سال جاری به ۵۵۲۳ نفر رسیده است.
به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از بی بی سی؛دفتر جان ساپکو در سومین گزارش سه ماهه خود به کنگره امریکا نوشته که از آغاز سال جاری میلادی تا ۱۹ آگوست ۵۵۲۳ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۹۶۶۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
براساس گزارش سیگار این آمار در سال گذشته میلادی شامل پنج هزار کشته و ۱۵ هزار زخمی بوده است.
آمار کشته‌شدگان نیروهای امنیتی افغانستان در ده ماه نخست امسال در مقایسه با کل کشته‌شدگان سال ۲۰۱۵ بیانگر آن است که دو ماه مانده به پایان سال، این نیروها در این مدت ۹ درصد بیشتر کشته داده‌اند.
یک هفته پیش ژنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان هشدار داد که “ناکامی و ضعف” در رهبری اصلی نیروهای مسلح افغانستان به افزایش تلفات این نیروها کمک کرده است.
مطابق گزارش سیگار، شمار کل نیروهای ارتش و پولیس افغانستان به ۳۱۷۷۰۹ نفر (۱۶۹۲۲۹ ارتش و ۱۴۸۴۸۰ پولیس) می‌رسد، در حالی که هدف دولت افغانستان این بوده که امسال شمار کل این نیروها به ۳۶۰ هزار نفر برسد.
گزارش دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان حاکی است که امریکا تا سپتامبر امسال ۵۹.۸ میلیارد دالر برای تجهیز، تقویت و آموزش نیروهای مسلح افغانستان (۴۰.۲ میلیارد به ارتش و ۱۹.۶ میلیارد به پولیس) کمک کرده است.
دفتر جان ساپکو در گزارش خود افزوده که دولت افغانستان اندکی بیش از ۶۱ درصد خاک این کشور را که ۶۸.۵ درصد جمعیت کشور (۲۲ میلیون نفر از ۳۲.۱ میلیون نفر) در آن زندگی می‌کنند، تحت کنترل خود دارد.
این در حالی است که براساس این گزارش، ۲۸.۴ درصد خاک کشور که ۷.۳ درصد جمعیت (۲۲.۷ درصد) کشور در آن زندگی می‌کنند، محل منازعه است و بیش از ۱۰ درصد بقیه خاک کشور که محل سکونت دو میلیون و هشت هزار نفر است، تحت کنترل شورشیان است.
گزارش همچنین افزوده که تعداد رویدادهای امنیتی هم امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بوده و مطابق آمار سازمان ملل، از ۲۰ ماه می تا ۱۵ آگوست (۸۸ روز) به ۵۵۹۶ مورد رسیده که در مدت مشابه در سال گذشته ۴.۷ درصد و در مقایسه با پیرارسال ۳.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
دو حمله انتحاری به تظاهرات اعضای جنبش روشنایی در میدان دهمزنگ در غرب کابل با بجا گذاشتن ۷۳ کشته و ۲۹۳ زخمی، خونین‌ترین رویداد امنیتی از ۲۰۰۱ بوده است.
هنوز مقام‌های دولت افغانستان در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟