عمران خان: پاکستان از هیچ طرف درگیر جنگ در افغانستان حمایت نمی‌کند

  • انتشار: ۱۰ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 115944
عمران خان

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته است که این کشور از هیچ طرف درگیر جنگ در افغانستان حمایت نمی‌کند.

روزنامه “دون” چاپ اسلام آباد گفته است که عمرخان روز چهارشنبه (۹ سرطان) در پارلمان این کشور با توجه به وضعیت افغانستان هشدار داده است که “زمان بسیار دشواری” برای پاکستان در پیش است.

نخست وزیر این کشور به پارلمان گفته است، از آن‌جایی که امریکا تشخیص داده که هیچ راه حل نظامی برای قضایای افغانستان وجود ندارد، باید سپاس‌گزار باشند.

 او اما  تأکید کرده است که امریکا باید زودتر این موضوع را تشخیص می‌داد و روند خروج نیروهایش را آغاز می‌کرد.

عمران خان تصریح کرده است که افغانستان هرگز دخالت خارجی‌ها را در امور کشورشان نمی‌پذیرند.

روزنامه هشت صبح نوشت که نخست وزیر پاکستان افزوده است که امریکا پس آز آن‌که تصمیم خروج نیروهایش از افغانستان را گرفته، از این کشور خواسته که طالبان را به میز مذاکره حاضر کند.

عمران اما تصریح کرد که پاکستان چه «اهرمی» می‌تواند داشته باشد جز این‌که به طالبان بگوید که اگر راه حل نظامی را در پیش گیرند، جنگ داخلی به وجود خواهد آمد.

او گفته است که پاکستان نمی‌خواهد از هیچ طرف درگیر جنگ در افغانستان حمایت کند. عمران خان تاکید کرده که پاکستان تنها از دولتی پشتیبانی و حمایت می‌کند که مردم افغانستان آن را انتخاب کرده باشند.

از سوی دیگر نخست وزیر پاکستان از سیاست‌های گذشته این کشور که منجر به پیوستن این کشور به جنگ امریکا علیه تروریسم شد، به شدت انتقاد کرده است.

او افزوده است، با آن‌ همه فداکاری‌های که پاکستان در جنگ با تروریسم کرده است، سرزنش شده و از سوی امریکا منافق خوانده شده است.

او تصریح کرده است که امریکا در ۲۰ سال حضورش در افغانستان نتوانسته که در جنگ پیروز شود و اکنون چگونه می‌تواند از داخل خاک پاکستان این جنگ را ببرد.

عمران خان در حالی به بی‌علاقه‌گی پاکستان به مسایل افغانستان اشاره کرده است که این کشور همواره به دخالت در امور افغانستان متهم بوده است. بارها مقامات عالی رتبه کشور تأکید کرده‌اند که پاکستان از گروه‌های ترورستی به ویژه طالبان حمایت می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟