دیدبان حقوق بشر: نزدیک به ۲۷۰۰ پناهنده افغانستانی در امارات متحده عربی در کمپ‌ها زندانی شده‌اند

  • انتشار: ۲۴ حوت ۱۴۰۱
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 135736

دیدبان حقوق بشر امروز چهارشنبه ۲۴ حوت با نشر گزارشی بازداشت این افراد را خودسرانه خوانده و خواستار آزادی آنان شده است.

این افراد در شهرک بشردوستانه‌ ابوظبی به‌سر می‌برند. آنان از جمله هزاران نفری هستند که توسط امریکا، اعضای ناتو و سایر کشورها پس از تسلط طا-لبان بر افغانستان از این کشور تخلیه شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید بسیاری از افرادی که در شهرک بشردوستانه‌ امارات اقامت دارند، از افسردگی و سایر بیماری‌های روانی رنج می‌برند و به مشاوران حقوقی دسترسی ندارند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است که برای کودکان نیز خدمات آموزشی کافی وجود ندارد.

جوی شی پژوهشگر دیدبان حقوق بشر در امارات متحده عربی گفته است: «مقامات اماراتی هزاران پناه‌جوی افغان را برای بیش از ۱۵ ماه در شرایط تنگ و فلاکت‌بار، بدون هیچ امیدی به پیشرفت در پرونده‌های‌شان زندانی کرده‌اند».

به‌گفته‌ او، این افراد پس از تحمل ترومای قابل توجه فرار از افغانستان، اکنون پس از گذراندن بیش از یک سال در بلاتکلیفی در امارات متحده عربی، با آسیب‌های بیشتری روبه‌رو هستند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که با ۱۶ نفر بازداشت‌شده در شهرک بشردوستانه‌ امارات در ماه‌های اکتوبر و نوامبر ۲۰۲۲ مصاحبه کرده است، از جمله هشت نفر که قبلاً در مقطعی برای نهادها یا برنامه‌های وابسته به دولت ایالات متحده در افغانستان کار می‌کردند.

کسانی که با آنان مصاحبه شده، محدودیت‌هایی در آزادی رفت‌وآمد، عدم دسترسی به تعیین وضعیت پناهندگی و اسکان، عدم دسترسی کافی به مشاوران حقوقی و خدمات آموزشی ناکافی را گزارش کرده‌اند.

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر، بدون حمایت روانی و اجتماعی، بسیاری از بزرگ‌سالان و کودکان از افسردگی و سایر شرایط سلامت روان رنج می‌برند.

شرایط زندگی نیز به‌طور قابل توجهی بدتر شده است، به‌طوری که زندانیان از ازدحام بیش از حد، پوسیدگی زیرساخت‌ها و هجوم حشرات شاکی هستند.

یکی از افغانستانی‌ها گفته است: «کمپ دقیقاً مانند یک زندان است».

پناه‌جوی دیگر از ماهیت نامشخص بازداشت خود ابراز ناامیدی شدید کرده و گفته است: «مشکل بزرگ این است که ما آینده‌ و مقصد خود را نمی‌دانیم».

دیدبان حقوق بشر از امارات متحده عربی خواسته است تا فوراً افغانستانی‌ها را آزاد کند و به آنان اجازه‌ دسترسی به روندی برای تعیین وضعیت پناهندگی‌شان بدهد.

این نهاد از وزارت امور خارجه‌ امریکا خواسته تا از اهرم‌های خود برای آزادی افغانستانی‌ها استفاده کند و روند رسیدگی به هرگونه درخواست این پناه‌جویان را بررسی نماید.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟