دادگاه لاهه: جلوگیری آمریکا از بررسی جنایات جنگی در افغانستان مداخله در حاکمیت قانون است

  • انتشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 87911

دادگاه لاهه در واکنش به دستور ترامپ برای تحریم این نهاد قضایی به دلیل بررسی جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان این اقدام را مداخله در حاکمیت قانون اعلام کرد.

دادگاه بین‌المللی کیفری در بیانیه‌ای درباره دستور دونالد ترامپ برای وضع تحریم بر این دادگاه گفت که دادگاه لاهه در کنار کارکنان و مقاماتش ایستاده است.

بیانیه می‌افزاید که این دادگاه بر حفظ استقلال و بی‌طرفی در چارچوب اساسنامه رم و کشورهای عضو آن متعهد باقی می‌ماند.

دادگاه لاهه دستور ترامپ برای تحریم این نهاد قضایی دور تازه تشدید حملات علیه خود و تلاش غیرقابل قبول برای مداخله در حاکمیت قانون و روند دادرسی این دادگاه خواند.

دادگاه بین‌المللی کیفری تصریح کرد که آمریکا این اقدامات را با هدف تاثیرگذاری در اقدامات مقامات دادگاه در زمینه تحقیقات مستقل و دادرسی بی‌طرفانه انجام می‌دهد.

این نهاد قضایی بین‌المللی افزود که حمله به دادگاه لاهه حمله به منافع قربانیان جنایات بیرحمانه است که برای بسیاری از آن‌ها این دادگاه آخرین امید برای تامین عدالت محسوب می‌شود.

به نوشته تسنیم، «فاتو بنسودا» دادستان دادگاه لاهه پیش از این گفته بود که مدارک و اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد ارتش آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی به شکنجه و کشتار، تجاوز جنسی و نقض کرامت انسانی در افغانستان متهم هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟