حضور 2200 نیروی گارد ملی برای مهار خشم معترضان آمریکایی در فرگوسن

  • انتشار: ۵ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 1236

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری اطلس، به نقل از «اسکای نیوز»، «جی نیکسون» فرماندار ایالت میسوری، شب گذشته در کنفرانس خبری پیرامون اعتراضات فزاینده شهر فرگوسن گفت: «در مجموع 2200 نیروی گارد ملی در این منطقه مستقر خواهند شد. باید امنیت مردم و اموال عمومی را تأمین کرد. این گروه‌ها مستحق صلح هستند».

پلیس منطقه فرگوسن، دیروز اعلام کرد 12 ساختمان در حومه فرگوسن به آتش کشیده شده و حدود 61 نفر که اغلب آنها از ساکنان منطقه «سنت لوئیس» هستند به‌اتهام سرقت، حمل غیرقانونی سلاح و تجمع غیرقانونی بازداشت شده‌اند. همجنین تعدادی فروشگاه غارت شده است.

براساس این گزارش، هیئت منصفه دادگاه ایالات میسوری  که برای رسیدگی به پرونده مأمور پلیس عامل قتل یک جوان سیاه‌پوست بدون اسلحه تشکیل شده بود، روز دوشنبه خواستار منع تعقیب قضایی این پلیس سفیدپوست شد.

کمی پس از اعلام رأی هیئت منصفه عالی، فرگوسن به کانون اعتراضات تبدیل شده تظاهرکنندگان معترض پرتاب اشیای مختلف به‌طرف نیروهای امنیتی و پلیس را آغاز کردند و شعارهایی از قبیل «از عدالت و صلح خبری نیست» را سر دادند و به درخواست مأموران پلیس برای متفرق شدن توجهی نکردند.

در مقابل نیروهای پلیس برای پراکنده کردن معترضان به گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شده‌اند. پلیس همچنین اعلام کرد معترضان به‌سمت نیروهای پلیس تیراندازی کرده و خودروهای گشت‌زنی را آتش زده‌اند.

اوباما محکوم کرد

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه به ادامه تظاهرات خشونت‌آمیز در شهر فرگوسن واکنش نشان داد و در سخنانی در «شیکاگو» گفت: «آتش زدن ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها، منهدم کردن اموال عمومی و به خطر انداختن جان مردم اقداماتی جنایتکارانه است».

اوباما با اذعان به اینکه برخی از اقلیت‌ها در آمریکا احساس می‌کنند «قوانین همیشه به‌طور یکسان و عادلانه اجرا نمی‌شود»، تصریح کرد: «راه‌های بهتری برای ابراز این شکست وجود دارد».

از زمانی که «مایکل براون» نوجوان سیاه‌پوست آمریکایی در نهم اوت گذشته توسط یک مأمور پلیس سفید‌پوست آمریکایی به‌نام «دارن ویلسون» در فرگوسن کشته شد، این منطقه پیوسته صحنه تظاهرات اعتراض‌آمیزی بوده است که در اغلب موارد با خشونت پلیس همراه می‌شود.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟