بازگشت خاندان بوتو به قدرت: این بار بیلاوال

  • انتشار: ۱ عقرب ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 16043

«ماموریت نیمه تمام مادرم را تمام خواهم کرد.» این وعده بیلاوال بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان و پسر بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق این کشور، در جمع حامیانش در کراچی است.

روزنامه پاکستانی داون می نویسد، بیلاوال بوتو زرداری در مراسم یادبود شهدای قربانیان حملات راولپندی در 2007، دولت نواز شریف را تهدید کرده تا زمانی که درخواست های این حزب را نپذیرد دست از اعتراض نخواهید کشید. این سیاستمدار جوان 28 ساله که بلندپروازی زیادی برای تصاحب جایگاه سیاسی خاندانش دارد حالا دولت پاکستان را تهدید کرده در صورت عدم توجه به درخواست های حزب مردم، حامیانش هر یکشنبه با آمدن به خیابان ها، کراچی را فلج خواهند کرد.

چهار درخواست حزب مردم پاکستان از اسلام آباد عبارتند از:

  • تشکیل کمیته امنیت ملی در پارلمان
  • تصویب لایحه پیشنهادی حزب مردم برای رسیدگی به اسناد افشا شده موسوم به پاناماگیت
  • اجرای طرح کوریدور اقتصادی چین ـ پاکستان که در دولت آصف علی زرداری (پدر بیلاوال) نهایی شد
  • انتصاب یک وزیر امور خارجه در اولین فرصت

پسر نخست وزیر سابق پاکستان گفته است: «بی نظیر بوتو جانش را فدای مردم کرد و حالا پسر او در میان شماست. من تغییر را به ایالت سند خواهم آورد. من تغییر را به حزب مردم خواهم آورد و اگر شما در کنارم باشید تغییر را به پاکستان خواهیم آورد. ما با هم ماموریت ناتمام بی بی را تمام خواهیم کرد؛ ما با هم از یوغ تروریسم، فقر، بیکاری، بی سوادی و فرقه گرایی آزاد خواهیم شد.»

هجدهم اکتبر 2007 در دو حمله پی در پی در راولپندی بیش از 125 تن کشته شدند. این انفجارها در جریان گردهمایی حزب مردم برای استقبال از بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان، روی داد. بی نظیر بوتو که قصد داشت در انتخابات 2008 شرکت کند خود در جریان این حملات کشته شد.

بیلاوال بوتو زرداری سیاست های نخست وزیر فعلی پاکستان را دلیل ضعف این کشور خوانده است. او وعده داده که حزب مردم در سال 2018 به قدرت خواهد رسید و نواز شریف، نخست وزیر فعلی، به دلیل فساد اقتصادی که در اسناد پاناما به تفصیل از آن صحبت شده به زندان خواهد رفت. بیلاوال پیشتر در انتقاد از دولت گفته بود: «دولت مشکلات واقعی مردم را فراموش کرده است و بودجه های گزافی را صرف پروژه های رنگارنگ احداث خط آهن و جاده می کند، اما هیچ توجهی به وضعیت اسفبار زندگی توده مردم ندارد.»

پسر بی نظیر بوتو نه تنها برای دولت پاکستان که برای هند هم خط و نشان کشیده است. بیلاوال که نارندرا مودی، نخست وزیر هند، را قصاب گجرات و کشمیر خوانده، تاکید کرده که با وجود اختلافات در بحث های کلان ملی نظیر کشمیر، امنیت ملی و مبارزه با تروریسم در کنار دولت نواز شریف است و هرگز اجازه نمی دهد دشمنان پاکستان از اختلافات سیاسی احزاب در این کشور سوء استفاده کنند. او گفته است: «قبلا هم گفته ام که نارندار مودی یک تندرو است و نباید هیچ امیدی به توافق با او داشت. هند ما را به دست داشتن در تروریسم متهم می کند آن هم وقتی که ما رهبران مهمی چون بی نظیر بوتو، بشیر بیلور و سایرین را در جنگ پاکستان علیه تروریسم از دست داده ایم. نخست وزیر هند چگونه می تواند در خصوص تروریسم ما را نصیحت کند در حالی که خودش مسلمانان را در گجرات و کشمیر قصابی می کند؟!»

خاندان بوتو اکنون در شرایطی بار دیگر به عرصه سیاست پاکستان بازگشته که جوان ترین سیاستمدار آن سه سال پیش در مصاحبه ای با روزنامه دیلی تلگراف در پاسخ به این پرسش که آیا می خواهد روزی نخست وزیر پاکستان باشد، گفته بود: «نخست وزیر شدن هدف من نیست. هدف من پیروزی حزب مردم در انتخابات 2018 است.» بی نظیر بوتو، مادر بیلاوال، دو بار به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد و ذوالفقار علی بوتو، پدربزرگ او هم در سال 1967 حزب مردم را تاسیس کرد و در دهه 1970 نخست وزیر پاکستان بود.

پسر بی نظیر بوتو بارها تاکید کرده که وظیفه هر فرد و سازمانی در پاکستان تقویت دموکراسی در این کشور است. او یازدهم ژانویه 2016 در لاهور گفت: «همه ما در مجموع مسئول شکست ملتمان هستیم. سیاستمداران اشتباهاتی داشته اند، تشکیلات و نظام اشتباهاتی داشته است و البته سیستم قضایی پاکستان نیز اشتباهات بسیار فاحشی داشته است.»

شکیر لخانی، نویسنده پاکستانی، در اکسپرس تریبیون می نویسد: «نمی دانم دیگران چه می گویند، اما من از بیلاوال بوتو زرداری حمایت می کنم. بیلاوال می خواهد زندگی ما را در پاکستان بهتر کند، پس هر کسی که با او مخالف است احتمالا عوامل بیگانه است و نباید در پاکستان زندگی کند. پس من با توام بیلاوال. تو بسیار محبوبی و حزب مردم به رهبری تو در انتخابات بعدی تمام کرسی های کراچی را به دست خواهد آورد.»

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] بازگشت Ø®&O… را در صفحه اصلی: […]

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: