اعتراف سراج الدین حقانی به قتل‌های خودسرانه توسط طالبان

  • انتشار: ۲۴ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 133045

صدای سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان که در شبکه‌های اجتماعی درز کرده، حاوی اعترافات او از کشتن افراد در ایست‌های بازرسی طالبان است.

او می‌گوید که هر چه داد می‌زند که عفو عمومی اعلام شده و نباید کسی را اذیت کرد اما «باز هم یکی برمی‌خیزد و فردی را در یک چک‌پاینت می‌کشد».

طالبان دو روز پس از به قدرت رسیدن در افغانستان، عفو عمومی اعلام کردند. بر اساس این عفو، هیچ طالبی حق ندارد کارمند حکومت پیشین به شمول نیروهای مسلح حکومت پیشین را بازداشت، اذیت و شکنجه کند.

اما افراد زیادی تاکنون به گونه هدفمند به قتل رسیده اند که بیشترشان نظامیان حکومت پیشین بوده اند.

طالبان همواره اتهام قتل نظامیان حکومت پیشین را پس از به قدرت رسیدن در افغانستان رد کرده اند اما صدای وزیر داخله این گروه که به رسانه‌های اجتماعی درز کرده، حاوی اعترافات او از رعایت نکردن فرمان عفو عمومی و کشتن افراد در ایست‌های بارزسی طالبان است. زمان و مکان این سخنرانی مشخص نیست.

حقانی که ظاهراً در یک گردهمایی با برخی از فرماندهان طالبان صحبت می‌کند، می‌گوید: «‌ما هم خود را اصلاح می‌کنیم، شما هم وعده کنید که خود را اصلاح می‌کنید.یکدیگر را نمی‌شرمانیم و ملت مسلمان را بی‌جا اذیت نمی‌کنید.»

او می‌افزاید: «من فریاد می‌زنم که امن است و عفو است، اما باز هم یکی برمی‌خیزد و در یک چک‌پاینت فردی را می‌کشد؛ کل ‌حرف‌هایم [درباره عفو عمومی] دروغ [ثابت] می‌شود.»

حقانی درباره تقاضای اعاشه از سوی فرماندهان طالبان می‌گوید: «ما در روزهای سخت صدا می‌کردیم که برای ننگرها، کندز و مزار به تشکیل ضرورت داریم؛ چند نفر پیدا می‌شد؟ نمی‌شد. اما امروز می‌آیند که برای ما اعاشه دو هزار نفر را بدهید؛ اعاشه هزار نفر را بدهید.»

او سپس می‌افزاید: «از برای خدا من از بنگلادیش، هند، پاکستان و ایران گندم و غله می‌آورم که بخورید، شما نیز کمی انسانیت داشته باشید.»

وزیر داخله طالبان در حالی از رفتار افراد طالبان در باره رعایت نکردن فرمان عفو عمومی گلایه می‌کند که یوناما نیز در نخستین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر، تاکید کرد که گروه طالبان فرمان عفو عمومی را عملی نکرده است.

یوناما در گزارش خود که در ماه سرطان امسال نشر کرد، گفت که حداقل ۱۶۰ قتل فراقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق را توسط افراد طالبان بین ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ ثبت کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟